Pro Femina 2015: Budućnost je ženskog roda!

by | april 10, 2015

 

MIC_9192

Vidimo se u aprilu 2016.

Ovim je zatvorena treća konferencija Pro Femina 2015: Šta žene žele?

Pred kraj konferencije izvučen je dobitnik nagradnog krstarenja koje dodeljuju Allegra. Dobitnica je Slavica Pavković.

Članak se nastavlja posle reklama

MIC_9157 MIC_9172

19:10

Mirjana Bobić Mojsilović: „Čovek ako nema 45, 50 godina mlađu devojku nije muškarac i da je prošeta ispod Doma penzionera da mu prijatelji zavide. To nam nameću i muškarcima nameću model savršenog tela.“

Članak se nastavlja posle reklama

tvit 80

Branislav Lečić se javio iz publike i rekao da smatra da je rok žene, koji je pomenuo, nametnut. Materijalizam koji se vidi u estetici tela i mnoge stvari žena uradi suprotno sebi.

Članak se nastavlja posle reklama

tvit 79 tvit 78

19:02

Mirjana Bobić Mojsilović: „Suština je da telo ne može učiniti čoveka srećnim. Sreća je u duhu u srcu.

tvit 77 tvit 75 tvit 76

Nikola Milovančev: „Poznate ličnosti dođu i traže besplatnu operaciju, a ja ću vam doneti pet drugarica. Drugi slučaj je kućna pomoćnica koja je tražila da ugradi grudi i iz nedara je izvadila svotu novca i rekla da je za to radila 7 godina i da hoće da ugradi.

Članak se nastavlja posle reklama

MIC_9101

18:50

Josipa Pavičić Berardini: „Stvarno sam štreberka kad je briga o sebi i svom telu, ali sa merom. Kad su mi dijagnostikovali rak dojke, sve se promenilo. Nije bitno kako izgleda guza, mejkap, frizura. Puno sam naučila iz tog iskustva. Onog trenutka kad shvatimo da smo svi prekrasno nesavršeni naći ćemo svoj mir. Savršeno ne postoji. Godinu dana je prošlo od te priče sa rakom, pre dva meseca sam uradila dvostruku mastektomiju, jer sam imala 90% za novi rak. Ali, biće mi lakše, jer sam uradila nešto značajno i bitno u životu. Nikada ništa u životu nije sigurno.“

MIC_9105

18:45

Članak se nastavlja posle reklama

Mirjana Bobić Mojsilović:“Mediji imaju jedan jedini zadatak a to je da nam stvaraju potrebe. Nikad nisi dovoljno dobra, lepa, zgodna i mlada. A, svet je utakmica. I sad smo došli  do najstrašnijeg dela, ako je ideal žene, društvenog statusa izvena starleta Kim Kardašijan, onda stižemo do tačke da i u bednoj SRbijici roditelji koji su skupljaji pare za 18. rođendan da im kupe Fiću, sad skupljaju za silikone. Da telo bude jedino zanimanje, nije ni lice više bitno, to je najgore. To služi da se ona bolje snađe u životu tj. da ne mora ništa da radi“

MIC_9120

18:40

Nikola Milovančev: „Brazil je poznat po tome da je 9 meseci leto i Brazilke su opsednute svojim telom i vole da ga pokazuju. One se masovno podvrgavaju plastičnoj hirurgiji. Imali smo 10-15 operacija dnevno.“

MIC_9128

Članak se nastavlja posle reklama

18:30

Tihana Harapin Zalepugin: „Modna industrija ima svoja pravila. Da je devojka visoka i prirodno tanka. Ili da skine kilogram, dva. Vrlo malo devojaka prolazi u Parizu jer moraju da zadovoljavaju određene kriterijume. Da lli će telo biti krivično delo, ne verujem da će to opstati. Telom ne treba biti opsednut.“

MIC_9109

Zoran Ilić: „94% žena nisu zadovoljne svojim izgledom. 33.000 žena je izjavilo da bi više volelo da ima 10 kg manje nego neki drugi cilj. S druge strane, uspešnost muškarca privlači žene. Muškarci ne primećuju one stvari koje žene misle da primećuju.“

MIC_9119

Članak se nastavlja posle reklama

18:20

Sledi poslednji panel: Pogled u ogledalo: Moje telo vs savršeno telo

MIC_9102

Pre početka panela pogledali smo insert iz serije Nip Tuck, koja se bavi plastičnom hirurgijom.

Moderator: Duška Jovanić, novinarka i kolumnistkinja (Beograd)
Učesnici: Tihana Harapin Zalepugin vlasnica modne agencije Talia (Zagreb), Dr Nikola Milovančev, specijalista estetske hirurgije, Poliklinika Copacabana (Novi Sad), Maja Atanasijević top-model, stilista i performer (Beograd); Dr Zoran Ilić,profesionalni trener, kouč i psihoterapeut (Beograd); Mirjana Bobić Mojsilović, spisateljica i slikarka (Beograd); Josipa Pavičić Berardini, spisateljica i voditeljka, pokrovitelj panela je Dietpharm

Članak se nastavlja posle reklama

18:18

Magazin „Lepota i zdravlje“ podržava brojne manifestacije, pa tako i Serbia Fashion Week koji će se održati od 21. do 27. aprila. Pored nedelje mode, podržaćemo i Noć muzeja i brojne muzejske sadržaje tokom maja meseca. Tim povodom, snimili smo modni editorijal u Galeriji fresaka Narodnog muzeja, rekla je Milica Đokić

18:16

Branislav Lečić: „Autentičnost bića je draž, ono što je uzbudljivo, predivno. Od garancija nema ništa. Pažnje treba da bude sada, dok život teče. Mislim da je danas biti zajedno jedna strategija savezništva.“

tvit 74 tvit 73

18:06

Branislav Lečić: „Treća karika je igra. A igra je neophodna u svemu. Zamislite koliko ste puta bili majka svom partneru, i obrnuto. Koliko ste puta bili brat i sestra, a onda i ljubavnici.“

MIC_9012

Branislav Lečić: „Svakoj ženi je potreban saveznik. Prijatelj, rođena majka, dete, partner, ali svako hoće tu pažnju. Sledeće je sigurnost. “

MIC_9004

18:01

Branislav Lečić: „Kad žene zaćute sa sobom i upitaju svoje srce šta stvarno žele, onda se pojave neke stvari, pošto ih dobro osluškujem, a ja mislim da žene treba da se spremaju za sve muškarce. Sa kim ćeš da pomešaš svoje sokove to je druga tema. Ja sam imao tu nesreću jer sam u srednjoj školi bio samo sa muškarcima u odeljenju. Samo prisustvo žene rađa potpuno drugu energiju u muškarcu.“

MIC_9017

17:57

Branislav Lečić: „Žena je sposobna da pobedi apsolutno sve muške kriterijume. A, da po srcu bude. A to je ideal i Hrista. Iz mog iskustva žene žele samo jedno ali vredno. I to jedno je na slovo P. Pažnja, bravo. Samo pažnja. Kad je žena dobila pažnju, potpuno je uravnotežena.“

tvit 72

Branislav Lečić: „Vidi ti vidi, okupile se žene, još lepe i obrazovane. A, gde su muškarci? Muškarci su pobegli. Žene vole da promišljaju“

Gost iznenađenja je Branislav Lečić

Na redu je VIP gost iznenađenja i Case Study br. 4 „Budućnost je ženskog roda – Poruka za bolje sutra

MIC_8974 MIC_8958 MIC_8966

17:20

Na redu je pauza za kafu i koktel, pokrovitelj je Baileys

MIC_8963

Natalija Žunar iz Dečijeg sela pozdravila je učesnike i publiku. „Da učinimo svi jedno delo, pošaljite prazan sms na broj 5186, i donirate 100 dinara Dečijem selu i tako pomognete. Pratite naš rad putem sajta i društvenih mreža“.

tvit 70 tvit 71

Stella Karl Ćosić: „Pristojan izgled, nega, normalno ulepšavanje govori o tome da je osoba spremna da radi na svom samopouzdanju. I dosadne stvari ako pretvorimo u korisnu naviku, mogu da pomognu.“

17:00

Jelena Ivanović:“Ko me zna da se skoro nikad ne šminkam. Negujem lice samo kremama i to je sve. Ja kad želim neku promenu počnem neki novi projekat i kroz to procvetam. Radije sam za to nego za neku fizičku promenu.“

MIC_8951

Stella Karl Ćosić: „Pristalica sam svake vrsti pomoći koja će da je usreći. Ja sam kukavica i podržavam estetkse intervencije, ali ako nekome zaista prija.“

16:55

Brankica Sebastijanović: „Ne mislim da je mladost jednako lepota, mislim da nosi neke svoje prednosti. Lepota je dar i mi smo je samo dobili. Ono što mi možemo da uradimo jeste da je negujemo. Ali ona nije dovoljna, i ne treba da se gordimo. I slažem se da svako treba da bude autentičan.“

MIC_8914

Jelena Ivanović: „Putujući svetom shvatila sam da su najlepše žene one koje su zrače iznutra. I one su najuspešnije. One koje veruju u sebe i tu svoju lepotu da prenesu na druge. Kad sam bila mlađa bila sam nesigurnija u sebe. SAda sam stabilnija i sama znam kada sam lepa i kada se osećam dobro. Mnogo mi je važnije kako se ja osećam.“

MIC_8924

16:50

Stella Karl Ćosić: „Kada radim sa klijentima hoću da oni potpuno sami dođu do sebe. I onda je taj osmeh ogledalo duše. Onako kako nekog pogledaš, tako ti neko vraća. Ja osmeh imam i kad nije sve tako idealno. To mi je podrška, nema razloga da ga nemam.“

MIC_8943

Vanja Govorko: „U životu samo treba pozitivno da mislite i da budete sigurni u svoje kapacitete, i da svaku prepreku možete svojom snagom da otklonite. To je jedna autosugestija da prebolite male, a možda i veće bolesti. Kada sebi govorite samo pozitivne reči, možete da otklonite neke bolesti. Podsvest je pametnija od svesti.“

MIC_8912

16:43

Na redu je četvrti panel: Kako izgledaju tako dobro?

MIC_8906

Moderator: Olivera Stanković Stefanović
Učesnici: Stella Karl Ćosić, executive coach (Beograd); Vanja Govorko, klinički psiholog (Beograd); Brankica Sebastijanović, glumica (Beograd); Jelena Ivanović, top model i vlasnica modne agencije International Scouting Office (Beograd), pokrovitelj panela je Bioten

MIC_8847 MIC_8804

16:40

Mrs. Christine Moro, ambasadorka Francuske, obratila se pre 4.panela. “ Francuska je jedna od retkih koja ima pozitivnu stopu nataliteta. Francuska ima visok procenat žena na poslu i onih koje žele da rade, bez obzira što imaju porodicu. Velika promena je što manje žena ostaje kod kuće. Danas je polovina dece rođena van braka. Trudimo se da jednakost nije samo u zakonu, već i u praksi. Situacija se razvija u pravom pravcu, doduše sporo. Broj žena u Vladi je izjednačen“

16:22

Milica Đokić predstavila je istraživanje McCann o wellnessu i stepenu blagostanja u Srbiji.

16:18

Natalija Trkulja je pokazala vežbu ples rajske ptice, koji je prirodan način za rešavanje stresa, opuštanja i problema sa hormonima.

MIC_8789 MIC_8785

Nikolina Moldovan: „Koristim melatonin pri vremenskim razlikama i čestim putovanjima i nemam nikakve probleme sutra. Kad svane, sutra kao nova.“

MIC_8782

Đuro Macut: „Melatonin, koji je zaboravljen, odličan je za rešavanje problema nesanice. I on ponovo može da nabavi. Možemo uzeti nešto što je prirodna stvar.“

Danijela Dimitrovska Amidžić: „Kada kažeš zdrava ishrana svi pomisle na zelenu salatu. Ja pričam i o mesu, ali na grilu, ne pohovanom i o raznovrsnoj kuhinji.“

16:07

Đuro Macut: „Žene su stvarno fenomenalne. Ovako otvorenu priču nikad ne biste čuli od muškaraca. Postoje tri kategorije vrhunskog sporta koje najviše utiču na hormonske poremećaje žena: gimnastika, plivački sportovi i tenis, a najmanje uticaja ima tenis“

Danijela Dimitrovska Amidžić: „Uvek stavljam akcenat na zdravu ishranu i fizičku aktivnost. To je osnova i bitna je zbog balansa u organizmu.“

16:02

Nikolina Moldovan: „Žene vrhunski sportisti imaju velike probleme sa hormonima, pogotovo kad su takmičenja. Ja sam tražila od ginekologa tablete za odlaganje menstruacije. Pa, su mi rekli da ne diram hormone. Ali, česti su problemi, osećate se malaksalo

MIC_8728

15:59

Ana Mitrović Jovanović: „Svaki peti abortus ima komplikacije“

Snežana Rakić: „Najčešći vid kontracepcije je i dalje namerni prekid trudnoće“

Ana Mitrović Jovanović: „Češće pričamo o kontracepciji, pa samim tim bolje stojimo. A što se tiče primene, na dnu smo s lestvice u Evropi. Žene uglavnom koriste to kao terapiju za hormonske probleme. To je onda 5,6% onih koji koriste kao kontracepciju tablete. Naše žene i devojke nisu krive, kad vi imate situaciju u kojoj se govori loše o pilulama, sami ćete odustati od ideje. A to nema nikakvog medicinskog uporišta. I svakoj ženi odgovara nešto drugo. “

tvit 58 tvit 55 tvit 56 tvit 57

15:53

Đuro Macut: „Nedostaje nam jedan psihijatar, ovo o čemu mi govorimo je efekat raznih hormona na psihičko stanje neke osobe. Prosto treba nekakav trening, ali to su autogeni treninzi. Porođaj, te velike faze velikog stresa dolaze do endokrinih poremećaja.“

MIC_8757

15:47

Natalija Trkulja: „Aviva metoda su vežbe za poboljšanje reproduktvnih organa koncipirane su da ih može raditi svako, nema agresivnih pokreta. To je vežbanje za dobru cirkulaciju male karlice.“

MIC_8729

15:44

Ana Mitrović Jovanović: „Ne postoji žena koja nije plakala posle porođaja, dan ili dva posle. Kada posteljica ode, odu i hormoni, i to je način pražnjenja. To je poseban period za svaku ženu, ne samo emocionalno, već i na prehladu. Zato se treba čuvati, koristiti svaku priliku da spavate i da se pravilno hranite.

MIC_8721

 

MIC_8758

15:42

Danijela Dimitrovska Amidžić: „Prepoznala sam se u nekim momentima izlaganja doktorke. Dva dana nakon porođaja desilo mi se da sam stalno plakala, a doktorka je rekla, pa dobro, plače i žena do vas. Osetila sam veliku hormonsku promenu, bila sam jako emotivna i razdražljiva. Ali, ne mogu da se požalim što se supruga tiče, bio je jako pažljiv, i ja prema njemu. A Matija, sin je definitivno postao prioritet. Ali, nisam se okrenula samo detetu. “

MIC_8726

15:40

Snežana Rakić: „Problem postporođajne depresije je hormonski, društveni. Kad se žena porodi kompletno osoblje svi se okreću i odlaze sa bebom i mama ostaje sama. Mi ginekolozi ni mnogo ni ne pričamo sa trudnicama, sve je usmereno na bebu. I onda počinju njene dileme, jer niko vam ne kaže šta vas čeka posle porođaja i šta se dešava sa hormonima. Žene su okrenute same sebi, pritisnute obavezama i očekivanjima društva. Trudnica mora da se izbori prvo sama sa sobom, da je adekvatno usmeri ka bebi, ali i partneri. Ni muževi ne daju dovoljno pažnje ženi nakon porođaja.“

MIC_8713

15:32

Pre panela pogledali smo insert iz filma Seks i grad, scenu u kojoj junakinje muku muče sa hormonima.

MIC_8716

Sledi panel Ka balansu: Kako nam hormoni kroje život?

Moderator: Vesna Dedić, TV autor, RTS (Beograd)
Učesnici: Prof dr sci med. Snežana Rakić, ginekolog i akušer, načelnica Odeljenja porodilišta GAK Narodni front (Beograd); Natalija Trkulja, jedini licencirani instruktor Aviva metode (Beograd); Danijela Dimitrovska Amidžić, top model (Beograd); Nikolina Moldovan, evropska šampionka u kajaku (Beograd); prof. dr Đuro Macut, endokrinolog, Klinika za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije (Beograd); prof. dr Ana Mitrović Jovanović, načelnica dnevne bolnice GAK „Narodni front“ (Beograd).

Partner ovog panela je Escapelle

MIC_8682

15:23

ass. dr sci. med. Marija Branković: „Još je Hipokrat rekao: „Hrana je vaš lek“. Zdrava ishrana osim na zdravlje, utiče i na kreativnost čoveka. Zdravim načinom ishrane možemo da utičemo na razvoj svoje dece. Danas je vrlo teško prilagoditi se zdravom načinu ishrane koji savetuju nutricionisti. Savetujemo piramidu ishrane, što smo učili još u osnovnoj školi. U prvom spratu su žitarice i treba se pridržavati žitarica od celog zrna. U sledećem spratu su voće i povrće. Poslednjih godina ovaj sprat više zauzima povrće, nego voće. Tri obroka bi trebalo da budu od povrća, a dva od voća. Ne treba da praktikujemo sokove u kojima su i voće i povrće. Sledeći sprat su mlečni proizvodi i meso i oni treba da budu podjednako zastupljeni. Na vrhu piramide su masti i slatkiše, trebalo bi maksimalno da izbegavamo koliko je to moguće. Ova piramida je u projektu Mišel Obame pretvorena u tanjir. Ako nemate baštu iz koje berete, najbolje je da pribegnete zaleđenom povrću. Na njemu imate tačnu deklaraciju, a sa svežim povrćem niste uvek sigurni.“

MIC_8668 MIC_8665

15:15

Beatrice Grozdanić: „Samo 21 zemlja nakon Drugog svetskog rata, dodelima je ženama pravo glasa. Austrija kao jedna od tih pratila je vodeće sile. Može se reći da je u savremenom austrijskom društvu urađeno mnogo na emancipaciji žena. Uloga medija je veoma značajna za ceo postupak, kojima se svaki dan nameću razlozi za marginalizaciju u društvu. Ženama predstoji naporan i dug put da se izbore za ravnopravan društveni status. Uzrok lošeg stanja je u neravnomernoj raspodeli moći. Svedoci smo sporog ali sigurnog procesa emancipacije žena globalno.“

tvit 54 tvit 53

15:12

Mrs. Beatrice Grozdanić, potpredsednica IWC, obratila se publici i učesnicima pre početka case study.

Pre početka Samsung je predstavio svoje eko usisivače.

MIC_8651 MIC_8635

Na redu je Case Study Food pravila: Zdravlje na usta ulazi. Govori ass. dr sci. med. Marija Branković, specijalista interne medicine, odeljenje gastroenterologije i hepatologije, KBC Bežanijska kosa (Beogad), partner case study-ja je Frikom.

14:17

Sledi pauza za ručak, refresh partner je voda Jana, a partner slatke pauze Frikom Kapri.

_MG_7512

Milica Đokić najavila je Dejana Nikolića, predsednika Beogradskog maratona koji je najavio ovu manifestaciju. On je predstavio i Dečiji maraton.

Fruškogorski maraton publici je predstavio Nedeljko Rodić.

14:06

Bojan Perić: „Zašto postoje lažni profili? Postoje lažni Bojani Perići. Po načinu pisanja su to izrazito mladi, imaju potrebu za lažnim predstavljanjem.“

_MG_8204

tvit 48 tvit 47 tvit 46 tvit 52

13:56

Marko Braković: „Kada osoba preko Fejsbuka dođe do neke osobe fizički, to nije problem. Ako neko ima profil od 9 godina, to je veći problem. To niko nije kontrolisao, jer je pravilo Fejsbuka da ima više od 13 godina. Ja sam moju devojku našao preko Fejsa, zajedno smo 8 meseci. Mnoge stvari dobre sam uradio preko Fejsbuka, dogovorio poslove mnogo brže, pronašao prijatelje.“

13:52

Bojan Perić: „Otvorio sam drugi profil kad je krenula popularnost, a za svoje prijatelje imam poseban. Na taj drugi profil selektivno stavljam stvari. Iskreno tvitovanje je samo u granicama. Jer sve može da se izvuče iz konteksta. Ali, sve je to stvar izbora.“

_MG_8129 _MG_8122 _MG_8135

Hana Kazazović: „Samo ono čega me stvarno ne bi bilo stid, to ne pišem. Ono što je samo za mene, ne stavljam na internet. I onda ne razmišljam o hakovanju profila ili da će to biti negde javno. Samo ljudima od poverenja možemo verovati da neće napraviti neki skrinšot nekog razgovora.“

13:47

Katerina Trajanovska: „Digitalni bum u Makedoniji traje četiri pet godina unazad i navikli smo da čitamo regionalne portale. Svo novinarstvo se prebacilo onlajn, ali je strašan haos. Najvažniji faktor je ekonomski. Samo 3% oglašivača u Makedoniji se reklamira onlajn.“

_MG_8178

13:42

Bojan Perić: „Sve tvoje kolege su saznale da imam devojku preko mojih profila, jer sam stavila sliku naših ruku na Instagram. Ali, to je stvar mog izbora. Ja sam to hteo da objavim. Liniju između javnog i privatnog odredim sam.“

Duda Alapača: „Nije najstrašnije čega se igraju deca, već što je igra postala solo kategorija. Užasava me tipkanje po telefonu bez vremenskog ograničenja.“

_MG_8163

Marko Braković: Ništa se suštinski nije promenilo. Fejsbuk nije lažan. Samo su se novine prebacile na telefone. Lažni profili na Fejsbuku su oni koji se boje da se predstave i na pijaci. Fejsbuk je ogledalo. To su ljudi, i svoje najgore i svoje najbolje pokazuju na društvenim mrežama.“

tvit 51 tvit 44 tvit 45 tvit 50

13:37

Tijana Mandić: „To je sve stvar izbora. Napredak je u tehnologiji i mora da postoji, ali nije toliki u civilaziciji. Trčanje nije samo pitanje stresa, već traume, ako ne budemo uspeli da razvijemo odnos prema tehnologiji“

_MG_8195

Naida Kundurović: „2 sata i 57 minuta provodimo zaslepljeni za mobilni. Koliko je to opasno?“

Hana Kazazović: „Ne može da se napravi granica između oflajn i onlajn života. Jer i ako ne koristite društvene mreže, možete tamo da se nađete. S druge strane u trci za objavom informacija, gubimo na kvalitetu tih informacija. Pogotovo u novinarstvu i kada su neke bitne stvari.

_MG_8138

13:32

Naida je predstavila Dudu Alapaču, kolumnistkinju Lepote i zdravlja,

_MG_8133

Duda Alapača„: Ja sam jedna obična žena, porodica, posao, prijatelji, onda Duda dođe i nagovori me svašta da pišem. Jako je teška Duda, mora sve da čuje, sve da zna, koristi moju šminku, oblači moje stvari, bruka me, izlazi po kafana, ja je mnogo volim i mislim da nisam jedina.“

Pre panela smo pogledali insert iz filma „You have got a mail“

_MG_8157

13:25

Na redu je panel broj 2 „Touch me: Tehnologija je tako seksi!„, pokrovitelj panela je SAMSUNG. Moderator: Naida Kundurović, TV voditeljka N1/CNN (Sarajevo)
Učesnici: Dr Tijana Mandić profesorka psihologije i komunikologije FDU (Beograd); Hana Kazazović strateški savetnik za digitalnu komunikaciju u Prime Digitalu i blogerka (Zenica); Marko Braković, psihoterapeut, muzičar i autor romana ”Fejsbuk predator” (Beograd); Bojan Perić, glumac i TV voditelj (Beograd); Duda Alapača, kolumnistkinja u magazinu Lepota i zdravlje; Katerina Trajanovska, modna novinarka i osnivačica web magazina (Skoplje)

13:13

Dragana je sa publikom i učesnicima uradila vežbu opuštanja

tvit 41 instagram yoga

tvit 42

13:05

Dragana Jovanović: „Gde vam najbolje padaju na pamet ideje? Najbolje nam padaju dok se tuširamo, dok šetamo u prirodi. Ja dajem savet da kada završite antistres metodu zapišete šta ste dobili. Kad radimo jogu mi smo usmereni na ono što se dešava u nama. Mi smo danas plaćeni za stres, ne za posao. Ako ne znamo da upravljamo sobom, nismo dobar primer nikome, ni deci, ni na poslu.“

_MG_8071

 

tvit 39 tvit 36 tvit 37 tvit 38

13:00

Dragana Jovanović: „Mislila sam da imam vremena da se bavim i da radim ono što volim. Jako je teško živeti svoje izbore, ali je jako lepo. Jogu sam svela za danas na opuštanje. Mi smo svaki dan u nekoj vrsti destrukcije, svakih 11 minuta naša pažnja je prekinuta, a treba nam čak 2 sata da vratimo fokus, kakav smo imali. Tehnike su jedan švedski sto i važno je da se bavimo antistres metodama. Tako doživljavamo dubinski odmor. Sa ovim tehnikama možemo da izbacimo stres koji smo godinama upijali.“

_MG_8082

12:55

Na redu je case study „Joga od srca„: Dragana Jovanović, lajf kouč i instruktorka joge, Life centar (Beograd), pokrovitelj je Mg Mivela
12:50

Petra Mlakar Zorko: „Moguće je imati savršenu kožu ako o njoj mnogo znamo i ako je negujemo“

Jelena Stojković Filipović: „Devojčice treba od malena učiti da neguju kožu. Prvo krema, pa onda šminka“

12:44

Olga Blagojević: „Najteže je brinuti svaki dan o svojoj koži. Zvuči lepo, ali uopšte nije jednostavno. Posle 10-tak dana sam videla promenu svežinu, a kremice su mi dopunile malo kasnije tu savršenu negu. Serum mi je definitivno proizvod broj 1. Vidi se. Higijena i čišćenje kože je najbitnije, kada se bira krema da se traži odgovarajuća, a ne da se uzme od drugarice. Ja radim u apoteci i žene biraju kremu tako što kažu: Ja imam 45 godina i hoću kremu.“

Pogledali smo video o projektu VICHY-ja „100 dana, 100 žena“

Petra Mlakar Zorko: „VICHY je 2012. napravio veliku anketu i žene su rekla da žele tri vrste kože: savršena, idealna, zdrava koža. VICHY osim ishrane, lajfstajla, savetuje da je veoma bitna nega. Prvo je čišćenje i priprema, pa transformacija, tj. unos krema poput seruma, a treće je nega. Pre svega je jako bitno poznavati svoju kožu.“

_MG_8052 _MG_8047

12:37

Dijana Golubović: „Čitateljke me najčešće pitaju koju kremu bi mi preporučila. Žene traže univerzalno rešenje i zato nailaze razočaranje.  Ne može nam u istim godinama biti iste potrebe. Porazno je da žene ne znaju koji tip kože imaju. Nega je ključna, svi možemo da se našminkamo“

_MG_8053

Jelena Stojković Filipović: „Svakodnevno negovanje kože je svakodnevno korišćenje kreme. Iskreno je u vašoj anketi da žene dovoljno ne poznaju svoju kožu. Potrebno je individualno odrediti antiejdžing tretman. Zavisi od mnogo faktora.“

_MG_8045

12:33

Jelena Stojković Filipović: „Godine i starenje ne može da usporimo, ali možemo da redukujemo. Jako je važno da se oslobodimo štetnih faktora koji ubrzavaju ovaj proces i tu moram da podvučem UV zračenje. Nismo svesni koliko Sunce šteti koži. Preplanula koža nije zdrava koža.“

_MG_8043

Aida Đedović je predstavila rezultate ankete Da li znate dovoljno o svojoj koži, u kojem su učestvovale posetitljke portala Lepota i zdravlje. 57% je reklo da ne zna dovoljno, a kada bi imalo 50 evra najpre bi potrošilo na cipele, a na trećem mestu su preparati za kožu.

tvit 35

12:25

Na redu je case study „Antiage: Naša koža u dobrim rukama„, pokrovitelj panela je VICHY

Učesnice: Dijana Golubović, blogerka (Beograd) Aida Đedović, urednica Nacionalnog dnevnika, TV Pink (Beograd), Ass. dr Jelena Stojković Filipović, specijalista dermatovenerologije, Institut za dermatovenerologiju KBC (Beograd); Petra Mlakar Zorko, PR & CRM manager za L’Oreal Active Cosmetics (Ljubljana), Olga Blagojević, hemičarka

_MG_8038 _MG_8039

12:15

Elizabeth Kuroki: „Japanske žene se nikada ne žale o svom životu. One i dalje žele da ostanu kod kuće, ali sve više žena sa decom i porodicom rade. To je njihov izbor i to im treba obezbediti.“

_MG_8029

Mrs. Elizabeth Kuroki, supruga ambasadora Japana, obratila se pre sledećeg panela: „Japan daje velike napore za jednakost polova. Posebno u obrazovanju, ali mnogo još toga treba uraditi u ekonomskoj stabilnosti i jednakosti, kao i u politici. Potrebno je stvoriti okruženje u kojem jednako funkcionišu i žene i muškarci. 60% žena u Japanu napušte posao nakon što dobiju prvo dete. Japan prepoznaje snagu žene kao veoma bitnu u razvoju Japana.“tvit 34

11:47

Na redu je pauza za kafu čiji je pokrovitelj Lavazza

tvit 28

tvit 33

11:41

Sanja Doležal: „Dve godine je trajao moj period neprihvaćanja, nakon muževe smrti. Da bi mene moj sin prošlu zimu, gledajući me, petak uveče, vikendi su bili najteži, i Luka je rekao jel ti stvarno misliš ovako do kraja života uz čašu vina i glupe serije. I to nije bilo dobro za mene, a i kakav sam ja primer davala deci. To je bilo najbolji primer kako je mene sopstveno dete trglo. “

11:33

Sanja Doležal: „Deca moraju da prođu, isprobaju, ne naravno da im se nešto loše dogodi. Ali, ako se napiju, moraju da pogreše i u vezi momka i devojke. Na greškama se uči. Ja nisam čekala decu da se vrate iz izlazka. U roditeljstvu mi je mnogo pomogla knjiga „Bolje biti vetar nego list““

_MG_7860

11:29

Sanja Doležal: „To što si žena ne znači da ćeš na vreme na posao, to ne zavisi od pola. Ne mora žena da bude uvek sređena na poslu. Jesu mi se prijateljice žalile da nemaju vremena i mislim da je tu podrška partnera bitna. Mom mužu nije bilo strano da skuva, uzme usisivač. To smo mi odabrale, zna da me nazove sin od 21 godine da me zove i pita: Jel ima ručka? Jer sam ja to tako servirala i naučila ih. Volim da kuvam i usrećujem ljude, ali ima trenutaka kada ne stignem.“

tvit 31 tvit 27tvit 30

Gorica Nešović: „Od žena se na poslu očekuje da bude kompletno doterana. A, kada uzmu bolovanje dobijaju prekorne poglede. Da li si imala takva iskustva? Da li su te prijateljice pitale za savet?

11:23

Sanja Doležal: „Ja sam štreberka, i pre prve trudnoće sam pročitala sve što se pročitati može. A posle shvatiš da deca uče nas. Bitno je osluškivati potrebe dece. Jer deca su od prvog trenutka posebna. Kad sam rodila imala sam sliku sina i ćerke, a to nije tako, treba pustiti da deca budu unikatna“

_MG_7866

11:20

Sanja Doležal: „Žao mi je što jednog tatu niste doveli da priča, vidim da su muškarci u manjini. Moj sin će uskoro 21, ćerka 19, rodila sam kad sam manje radila, 90-ih, nisam dovedena u situaciju da sebe pitam deca ili karijera. Šta bi se dogodilo kad sam bila u jeku popularnosti, ne mogu da pretpostavim. Meni se dogodilo da dobijem decu kada sam bila ostvarena u karijeri. Ne bih mogla zamisliti da ne radim i da sam prestala.“

_MG_7872

Gorica Nešović: „U svoj popularnosti postaješ majka, da li si bila u prekretnici da izabereš jedno ili drugo?“

_MG_7875

Na redu je VIP intervju: „Izazovi roditeljstva – ko i kako, zapravo, vaspitava našu decu?
Sanja Doležal, voditeljka (Zagreb)
Razgovor vodi: Gorica Nešović, radio voditeljka (Beograd)

tvit 25 tvit 24 tvit 23 tvit 20

11:14

Nataša Miljković: „Gledajte oko sebe, slušajte i tako ćete pomoći.“

Gordana Suša: „Individualna strategija zavisi od individue, svako ima svoj način i doprinosi ovoj temi. Ja lično mislim da porodica ne može biti razlog da se ne radi. Sve može da se postigne. Moja teorija je da tražimo 50/50, a ne 30 posto učešća u vlasti.“

11:09

Suzana Miličić: „U medijima se pojavila vest da su dečaci napravili FB stranicu „Najveće drolje“. Ali  u medijima je završila na taj način, pa zašto se tako slikaju, same su krive za to“

11:00

Biljana Srbljanović: „Vrsta razgovora kada zvuči najblagonaklonija, ne mogu da zamislim da se vrsta rečenice: Da li radite na deci? da se uputi muškarcu. Šta me pitate, da li moj muž svršava u mene. I ne postoji niko ko nikad nije suočen sa tim pitanjem. Izvinjavam se na vulgarnoj reči, ali to je jedini način ulaska u intimu. Kao šta čekate?“

tvit 19 tvit 14 tvit 13 tvit 11 tvit 16 tvit 17 tvit 18

Milica Đokić je rekla da je publika u toku panela uradila anketu na Samsung tabletima na pitanje: Da li ste ikada bili izloženi mizoginičnom stavu okoline? Evo odgovora

Mizoginija

10:53

Nataša Miljković: „Kada sam postala majka shvatila sam da moja karijera neće ići uzlazno. Ja ni jednu uredničku funkciju nisam prihvatila. Mi same odustanemo, kažemo to je ok. Meni se to desilo.“

10:50

Biljana Srbljanović: „Govori se o beloj kugi, padu nataliteta. Mnogo tekstova je bilo o tome da se žene previše obrazuju i da im prolazi voz, pa ne rađaju. Ja sam za jedno popodne nabacala podatke, a to je da jedan pokušaj vantelesne opolodne košta 3.000 evra i samo je jednom ili dva puta sponzorisan i morate da preskočite gomilu papirologije, ako ste singl nemate pravo na to.“

_MG_7725

Jadranka Miličević: „Teško je menjati patrijarhat, i što nas čudi da žene odgajaju osobe koje tako misle. Ni jedna umetnica u Sarajevu nije dobila prostor, a 128 muškaraca jeste. To je mizoginija, to nije seksizam.“

_MG_7774

10:43

Sanja Sarnavka: „Sad smo dobili žensku predsednicu u Hrvatskoj koju je izglasala desnica. DA li će to nešto promeniti, sve zavisi od nje. A šef stranke drži govor 10 minuta kao da je on pobedio. I oni pričaju o njenom mužu, šta on radi, da li čuva decu, a ona pobedila. Ali, napravila je bitne stvari. Pozvala je sve bitne žene u Hrvatskoj da kaže da je bila sa Hilari Klinton, kao i o čemu su razgovarale“

_MG_7762

10:36

Nataša Miljković: „Jedna osoba smo pre podne, druga istrošena posle podne, majka, i prihvatamo sve te uloge. A, gledaju nas uvek kroz jednu ulogu, ili ljubavnice, majke… Mi znamo te stvari, mi ovde. Treba da pomognemo ženama, da im govorimo u kojim su problemima. Žene ne smemo da plašimo, već da ih hrabrimo“

_MG_7748

10:30

Biljana Srbljanović: „Osuđene su uvek seksualne radnice, kao i u ovom rijalitiju, koje zarađuju. Umesto nacionalna penzionerka, Lepa Lukić koja sedi tamo i daje legitimitet tamo, što znači da i država daje legitimitet. A, niko je ne osuđuje.“

Biljana Srbljanović: „Bilo je ranije da u ruralnim sredinama žena nema pristup tržištu, a u gradovima što je klasa viša, žene se pre odlučuju da ne rade. A u medijima se to podstiče.“

tvit 8

 

tvit 910:28

Gordana Suša: „Ja sam išla po odeljenjima SANU, od 256 akademika, samo je 19 žena. Imate odeljenje za društvene nauke gde nema ni jedne žene. Od 169 opština u Srbiji, samo je u 6 predsednik žena“

_MG_7684

10:25

Dženeta Agović: „Ja dolazim iz Tutina i u mnogim stvarima smo slični. Žene žive po patrijahalnom obrascu. Male su šanse da može da dođe do iskakanja. Tu je par žena koje se bore. Abortus je nemoguća misija u Tutinu i zabranjena tema. I u Tutinu se ne može uraditi. Ali, žene, čak i ne razmišljaju o tome, jer nisu vlasnice svog tela. Žena na selu neće uraditi abortus, žena na selu ne zna za kontracepciju. Najveći uspeh je da bude udata.“

Dženeta Agović: „Desilo mi se da je došla žena kod mene, da kaže da me je sudija iz Novog Pazara poslao kod vas da me povežete sa emisijom DNK. Matična služba je pogrešila i žena je morala da ispravi administartivnu grešku. Poenta je da sudija gleda DNK i šalje ženu da to uradi putem emisije, i ne pomišlja da ispravi administrativnu grešku.“

_MG_7706

10:18

Nataša Miljković:  Naravno da je Srbija mizogeno društvo. Želim da razjasnimo razliku između seksizma i mizoginije. Postoji emisija na jednoj našoj tv DNK, gde žena dokazuje mužu i naciji da je rodila dete. To je skandalozno. I to je druga, treća najgledanija emisija. Dok se nije desio tragičan kraj. I što je poražavajuće, jer tu emisiju rade žene.“

_MG_7686

10:14

Biljana Srbljanović: „Svakodnevnu mizoginiju smo prihvatili kao normalnu. Žena na mopedu u gradu je eklatantan objekat mizoginije, jer vozi sporije, jer vozi paživljije i uvek je u susretu sa uvredama, koje dobija i od žena. Pogotovo žena na mopedu u suknji. Ne možete biti sigurni da će od tačke A do tačke B stići bez ijedne uvrede.“

tvit 6

tvit 2

TVIT 1

_MG_7702

10:11

Jadranka Miličević: „Ni jednog momenta niko nije postavio pitanje zašto u političkim partijama se udružuju žene u humanitarnim akcijama, tj. rade one poslove koje muškarci ne žele.“

_MG_7696

_MG_7683

10:05

Sanja Sarnavka: „Šire kada se definiše mizoginija je prezir i nepriznavanje žena kao ravnopravnog bića. Mizoginija se može manifestovati i kao mržnja žene prema ženi. Jako je važno da žene o tome razgovaraju.“

_MG_7718

09:59

Pre početka prvog panela „Mizoginija Model 3.0„, pogledali smo insert iz filma „Titanik“, slične razgovore čujemo u 21. veku. Moderator: Suzana Miličić, direktorka Agencija za odnose s javnošću Kontakta (Beograd)
Učesnici: Biljana Srbljanović, dramaturškinja (Beograd), Jadranka Miličević aktivistkinja, suosnivačica fondacije CURE (Sarajevo); Sanja Sarnavka, predsednica organizacije B.a.B.e, dugogodišnja voditeljka programa Žene i mediji, voditeljka Programa ljudskih prava (Zagreb); Dženeta Agović, aktivistkinja (Tutin); Nataša Miljković, TV autorka i voditeljka (Beograd); Gordana Suša, članica Saveta RRA (Beograd). Partner prvog panela je „ Dokukino“ fondacija

09:56

I ove godine nagradićemo nekog od gostiju konferencije. U popodnevnim časovima, na kraju jednog od panela izvući ćemo dobitnika 11-dnevnog krstarenja za dve osobe, poklon Allegra krstarenja.

Pre početka konferencije mogli smo da pogledamo izložbu Dane Maar u foajeu, koja će biti postavljena tokom celog dana.

_MG_7453 _MG_7456

Magazin „Lepota i zdravlje“ i kompanija Color Press Group već godinama sarađuju sa mnogim institucijama za decu bez roditeljskog staranja, stara lica, beskućnike i azilante. Ovog puta u holu hotela Metropol palace pronaći ćete Uskršnja jaja koja su ručno oslikavala deca – štićenici Dečjeg sela. Ova Uskršnja jaja možete kupiti po ceni od 100 dinara, a sav prikupljen novac od ove akcije doniraćemo ovoj ustanovi na kraju dana.

_MG_7785

_MG_7659

09:53

Lidija Ćulibrk: „Pokušajmo da iskoristimo tu našu privilegovanost, da svojim primerom i drugim ženama oplemenimo svoje živote. Pokušajmo da i druge žene pogledamo drugim očima i da vidimo u njima ono što ni one ni same, ni drugi ne vide u njima. Pomozimo kao žena ženi“

tvit 5 tvit 3

Lidija Ćulibrk: „Pomozite nam da učinimo ne samo za sebe, već i za žene koje nisu i nikada neće biti ovde. Da li je ovo što mi ovde radimo, zaposlene, obrazovane žene, uopšte ima uticaja na položaj žene u Srbiji? Hajde da učinimo nešto više, mi u medijima. Možda će muškarci koji pročitaju takve vesti drugačije razmišljati. Da li će se nešto u njemu tada pokrenuti? I da li će se taj crni trend zaustaviti? “

_MG_7643

09:49

Konferansije Milica Đokić, pozdravila je prisutne i najavila Lidiju Ćulibrk, glavnu i odgovornu urednicu „Lepote i zdravlja“ da otvori konferenciju.

Zvanični hashtag konferencije je #Profemina2015, putem kojeg možete da postavite pitanja učesnicima.

09:13

Gosti i učesnici se polako okupljaju na kafi dobrodošlice. Kompletan program možete pogledati OVDE

09:00

Treću godinu zaredom, ponovo se sastajemo, sa novim temama i dilemama koje prate žene iz celog regiona.

Pod parolom „Šta žene žele„, ovogodišnja „Pro Femina 2015″ u hotelu Metropol Palace u Beogradu, u organizaciji magazina „Lepota i zdravlje“, baviće se temama kao što su mizoginija i njeni koreni u javnom životu Balkana, svođenje žena na seksualne objekte ili mašine za rađanje; biće reči o izazovima roditeljstva: ko i kako nam vaspitava decu; govoriće se i o pravilnoj nezi kože i tela; kao i savetima za zdrav život, telo i um.

Lista učesnika je impozantna: od Biljane Srbljanović, Nataše Miljković, Gordane Suše, preko Sanje Doležal, Gorice Popović, Aide Đedović, pa do Vesne Dedić, Mirjane Bobić Mojsilović i mnogih drugih.

S nama su ove godine i pokrovitelji panela i case study-ja „Dokukino“ fondacija, „Vichy“, „Mg Mivela“, „Samsung“, „Frikom“, „Escapelle“, „Bioten“, „Dietpharm“, i „Laguna“. Krstarenje je kao što sam napomenula – obezbedila agencija Allegra krstarenja, snack break „Frikom“, cocktail break „Baileys“, a after work party vinarija „Aleksić“. Naš domaćin je Hotel Metropol palace, a zvanična voda konferencije je „Jana“.

Vizual-Panel-0

_MG_7670

 

_MG_7440 _MG_7444 _MG_7450 _MG_7523

 

_MG_7544 _MG_7550 _MG_7557 _MG_7576 _MG_7591 _MG_7594 _MG_7598 _MG_7603 _MG_7605 _MG_7613 _MG_7614 _MG_7621 _MG_7632 _MG_7637 _MG_7794 _MG_7797

_MG_7920 _MG_7923 _MG_7954 _MG_7960 _MG_7970 _MG_7972 _MG_7975 _MG_7979 _MG_7989 _MG_7990 _MG_7999 _MG_8005 _MG_8017 _MG_8066

_MG_8088 _MG_8093 _MG_8096 _MG_8099 _MG_8146 _MG_8151 _MG_8152

_MG_8022 _MG_7493 _MG_7506 _MG_7519 _MG_7528 _MG_7567 _MG_7787 _MG_7882 _MG_7906 _MG_7909

_MG_8214 _MG_8217 _MG_8220 _MG_8221 _MG_8228 _MG_8234 _MG_8237 _MG_8240 _MG_8244 _MG_8247 _MG_8249 _MG_8253 _MG_8262 _MG_8267 _MG_8283 _MG_8290 _MG_8292 _MG_8295

MIC_8617 MIC_8619 MIC_8621 MIC_8625 MIC_8627 MIC_8629 MIC_8652

MIC_8696 MIC_8705 MIC_8707 MIC_8710 MIC_8734 MIC_8737 MIC_8740 MIC_8744 MIC_8748 MIC_8753 MIC_8768 MIC_8775 MIC_8776

MIC_8873 MIC_8874 MIC_8880 MIC_8882 MIC_8884 MIC_8886 MIC_8888 MIC_8891 MIC_8893 MIC_8896 MIC_8899

MIC_8990 MIC_8984 MIC_8987

MIC_9152 MIC_9147

 

Media Clipping

kliping 1

kliping 2

kliping 3

kliping 4

kliping 5

kliping 6

kliping 7

Foto: Boško Karanović, Mirko Tabašević

Tagovi: