Početak škole povećava rizik od napada astme

by| septembar 17, 2010

Učestalost astmatičnih napada kod dece koja boluju od te bolesti povećava se sa polaskom u školu, jer su tada mališani izloženiji brojnim faktorima rizika. Na tribini koja je u organizaciji Društva za prava dece sa astmom u sredu održana u OŠ „Svetozar Marković“, istaknuto je da pogoršanje bolesti i napade astme najčešće izazivaju unutrašnji i spoljašnji faktori kojima su deca više izložena sa ulaskom u školski kolektiv.

 

„Od spoljašnih faktora koji utiču na učestalost napada astme kod dece svakako je najčešći alergijska reakcija na cvetanje ambrozije, dok su u unutrašnjosti škole mališani izloženi raznim štetnim materijama kao što su prašina, grinje ili duvanski dim, a prenošenje prehlade je redovna pojava“, istakla je Snežana Radić, predsednica Društva.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Prema podacima svetskih zdravstvenih studija, broj hospitalizovane dece sa napadima astme u septembru može da bude i do osam puta veći nego u drugim mesecima, dodala je ona.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Deca koja imaju astmu ne treba da je smatraju ograničavajućim faktorom kada je u pitanju bavljenje sportom, istakla je pedijatar dr Zorica Živković.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Dete koje ima astmu može normalno da se bavi sportom, uz obraćanje pažnje na faktore koji mogu da izazovu astmatične napade, rekla je dr Živković i dodala da je bavljenje fizičkim aktivnostima čak preporučljivo za te mališane.

 

„Sve roditelje čija deca boluju od ove bolesti savetovala bih, takođe, da na početku školske godine obave obavezan lekarski pregled kako ne bi došlo do napada“, rekla je ona.

 

Vaterpolista Andrija Prlainović rekao je na tribini da je kao dete dobio astmu, ali da ga to nije sprečilo da postane uspešan sportista.

Članak se nastavlja posle reklama

 

„Savetovao bih svoj deci koja imaju takve zdravstvene probleme da ih ne shvataju kao ograničenje već da se slobodno bave sportom kojim žele“, dodao je Prlainović.

 

Astma je hronična bolest otežanog disanja sa vrlo visokom učestalošću u svetu, a procenjuje se da u Srbiji od te bolesti pati svako sedmo školsko dete i svaki dvadeseti odrasli stanovnik.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: Tanjug

 

Tagovi: