10 najefikasnijih dijeta prema izboru nutricionista
Najbolja dijeta za 2014. godinu je takozvana DASH dijeta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jer reguliše krvni pritisak, ocenili su nutricionisti i zdravsveni stručnjaci. Na osnovu analiza, stručnjaci su sastavili listu od 32 najzdravije dijete koje je objavio US News, a mi vam prenosimo top 10.
1. DASH dijeta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) reguliše krvni pritisak, a osnovna ideja jeste ograničenje unosa soli i masnoća, posebno zasićenih masnih kiselina. Kalorijski unos ciljano se određuje prema starosti i fizičkoj spremnosti.
2. TLC dijeta (terapeutska promena životnog stila) temelji se na namirnicama koje smanjuju rizik od srčanih bolesti i snižavaju holesterol. Obiluje namirnicama bogatim vlaknima i složenim ugljenim hidratima. Podrazumeva jelovnik sa obiljem voća, povrća i integralnih žitarica, kao i niskomasnih mlečnih proizvoda, ribe i živinskog mesa. Program uključuje i redovnu fizičku aktivnost – bar 30 minuta dnevno.
3. Dijeta klinke Mayo. Jelovnik obiluje voćem i povrćem. Kalorije se ne računaju, a stručnjaci procenjuju da pomaže u održavanju željene kilaže. Njenu suštinu čini piramida pravilne ishrane klinike Mayo, uz naglasak na vrsti namirnica, a ne na količini.
4. Mediteranska dijeta. Bogata je zdravim masnoćama (masline, riba), a karakteristična po unosu vrlo malih količina zasićenih i loših masnoća te hrane bogate holesterolom. Osnovu dijete čini mediteranska piramida ishrane koja je vrlo slična klasičnoj prehrambenoj piramidi.
5. Dijeta Weight Watchers. Dijeta uz koju mršavite istovremeno uživajući u hrani omogućava kombinovanje namirnica po želji. Jedino pravilo kojeg treba da se pridržavati je određeni broj bodova po danu. Naime, svakog dana je dopušteno da pojedete hranu u vrednosti propisanog broja bodova, koji zavisi od vaše težine, odnosno od toga koliko kilograma želite da izgubite. Bodovi se računaju prema kalorijskoj i nutritivnoj vrednosti. Važan deo programa čini grupna podrška gde članovi jednom nedeljno dele informacije o izgubljenim kilogramima i zdravim navikama.
6. Flexitarian dijeta. Ovu dijetu posistovećuju sa vegetarijanstvom jer je naglasak na voću, povrću, žitaricama i namirnicama biljnog porekla. Iako se izbacuju životinjski proteini, meso nije potpuno isključeno iz ishrane.
7. Volumetriks dijeta namenjena je ljudima koji se teško pridržavaju rigoroznih dijeta i nisu navikli na male porcije. Temelji se na namirnicama niske energetske gustine. Dakle, umesto da jedete hranu bogatu mastima koja će vas zasititi, ali i povećati broj unetih kalorija, bolje je da utolite glad većom količinom povrća, to jest namirnicama niske energetske gustine.
8. Dženi Krejg dijeta se temelji na jednostavnoj i raznolikoj ishrani. Nema brojanja kalorija, jedete gotovu hranu i to u smrznutom obliku. Dijeta je ustvari komercijalni program koji koristi konsultante i kontrolisane porcije kako bi pomogao osobama u mršavljenju i zdravijoj ishrani.
9. Dijeta „najveći gubitnik“ zasniva se na niskokaloričnoj ishrani. Preporučuju se četiri porcije voća i povrća, tri porcije proteina, dve porcije žitarica i jedna porcija masti ili ulja. Dijeta se, pre svega, fokusira na gubitak težine.
10. Orniš dijeta. Sastoji se iz tri dela – na hranu koju bi uvek trebalo jesti, hranu koju treba povremeno da jedete i hranu koju bi trebalo da izbegavate. Bazira se na na niskim unosom masti, a cilj ovo plana ishrane su mršavljenje, prevencija i kontrola srčanih bolesti.
Izvor: US News