Ublažite bolove: 10 prirodnih lekova za opekotine od sunca

by | jul 5, 2016

Iako su opekotinama od sunca podložnije osobe svetle puti, ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere zaštite, sunčanje se svakome može pretvoriti u noćnu moru. Kada se koža zacrveni i počne da pecka, te postane bolna i zategnuta, neprijatnosti se umnogome mogu ublažiti primenom jednostavnih recepata. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Međutim, ne zaboravite da posebno obratite pažnu na prevenciju, i da se pridržavate ovih pravila:

1. Trideset minuta pre napuštanja kuće obavezno naneti kremu sa zaštitnim faktorom, čak i kada je oblačno. Pri tom ne zaboraviti na zaštitu usana, ruku, ušiju i zadnjeg dela vrata. Nanositi kremu nakon svakog izlaska iz vode ili obilnijeg preznojavanja.

2. Ukoliko želite da postignete potpuna zaštita od UVA i UVB zraka, birati kremu koja sadrži cink-oksid, titanijum-dioksid ili avobenzone.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… 5 najčešćih zabluda o raku kože u koje ne smete da verujete

3. Posebno izbegavajte boravak na otvorenom u perodu između 11 i 16 časova, kada je sunce najjače.

4. Tokom boravka na suncu nosite zaštitnu odeću koja podrazumeva šešire sa širokim obodom, pantalone sa dugačkim nogavicama i majice dugih rukava. Treba znati da tamnija odeća lakše propušta sunčeve zrake od svetlih tkanina.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte u nastavku na koje sve načine možete izlečiti opekotine od sunca prirodnim putem…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

1. Jogurt 

Najpoznatiji lek za opekotine od sunca iz vaše kuhinje svakako je jogurt. Dobro ohlađen jogurt direktno namažite na „izgorele“ delove tela. Nakon što ga koža upije i ostatak se potpuno osuši, sa kože ga isperite čistom vodom. Kožu potom nežno obrišite laganim tapkanjem peškirom. Postupak možete ponavljati nekoliko puta.

Pročitajte i… Sunce je zdravo: Sunčanje ima i svoje dobre strane

Članak se nastavlja posle reklama

2. Ovseno brašno

Ova namirnica pravi je melem za “izgorelu” kožu. Ovseno brašno umotajte u gazu, pa pustite da preko toga teče hladna voda. Ispod stavite posudu u kojoj će se natapati kompresa, pa ovako spremljen oblog stavljajte na opekotine svaka dva do četiri sata. Razblažite sa četiri šolje vode 2,5 dl mleka bez masnoća, a potom rashladite sa nekoliko kockica leda. Obloge držite 15 do 20 minuta, a proces ponavljajte na svaka dva do četiri sata.

Pročitajte i… Delovi tela na koje obavezno morate naneti kremu za sunčanje

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Članak se nastavlja posle reklama

3. Zelena salata

I vaša omiljena i osvežavajuća zelena salata može vam pomoći da izlečite kožu od opekotina. Zelenu salatu skuvajte u vodi, procedite tečnost i ostavite je u frižideru da se hladi nekoliko sati. U ohlađenu tečnost potapajte tupfere vate, pa ih lagano utapkajte na iritirana područja.

Pročitajte i… 5 pokazatelja da sigurno imate povećan rizik od raka kože

Foto: Albumarium

Foto: Albumarium

Članak se nastavlja posle reklama

4. Kesice čaja 

Kesice čaja najbolje je da koristite ako nastanu opekotine na očnim kapcima. Pre stavljanja na oči, potrebno je da kesice potopite u hladnu vodu. Tanini iz čaja sigurno će smanjiti otok i ublažiti bol.

Pročitajte i… Sprečite rak: Nosite naočare za sunce čak i kada je oblačno!

Foto: Albumarium

Foto: Albumarium

Članak se nastavlja posle reklama

5. Paradajz

Antioksidansi iz paradajza dobra su prevencija protiv infekcija na površini kože koja je oštećena usled izlaganja jakom suncu. Ohladite paradajz, potom ga oljuštite, isitnite u blenderu ili ispasirajte viljuškom. Dobijenu smesu dok je još hladna, nanesite na opekotine i ostavite da odstoji pola sata, a potom je uklonite vlažnim peškirom.

Pročitajte i… Smanjite rizik od raka kože: Zdrava ishrana je najbolja prevencija

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Članak se nastavlja posle reklama

6. Krastavac

Ova letnja namirnica veoma je važna u ishrani, naročito tokom letnje sezone, jer se sastoji uglanom od vode, te sprečava moguću dehidrataciju organizma. Međutim, poznat je i blagotvorni efekat krastavaca na kožu, a maska od ovog povrća je odličan lek za suvu kožu lica. Krastavci, naime, stimulišu cirkulaciju i prirodno obnavljaju vlagu kože, pa su samim tim i odlično rešenje za opekotine od sunca. Hladan krastavac isecite na kolutove, a potom ih rasporedite po opečenoj koži. Ostavite da odstoje 15-20 minuta, a potom ih zamenite novim, hladnijim kolutovima i ponovite još jednom postupak.

Pročitajte i… Pobedite melanom: Prepoznajte na vreme prve simptome raka kože

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

7. Krompir

Krompir je odlična namirnica koja vam može pomoći da „izvučete“ povišenu temperaturu kože. Pored toga, ovo povrće deluje i kao prirodni analgetik, odnosno prirodno sredstvo protiv bolova. Oljuštite krompir i nasecite ga na tanke kriške ili ga narendajte pa ga stavite na bolna mesta. Prekrijte sa tankim čaršavom i mirujte minimum 20 minuta.

Pročitajte i… Sprečite rak kože: Čuvajte zdravlje tokom sunčanja

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

8. Jabukovo sirće

Ova tečnost čini čuda za vašu kožu, posebno ako je ona oštećena sunčevim zracima. Jabukovo sirće će ukloniti štetne bakterije s površine kože i omogućiti koži da vrati pH ravnotežu narušenu isušivanjem. Izmešajte pola litre hladne vode i pola šoljice jabukovog sirćeta i dobijenom tečnošću namočite pamučnu krpu ili maramicu i njom prekrijte opečene delove tela. Nakon 15 minuta, ponovite tretman. Kod većih opekotina, možete napraviti kupku od jabukovog sirćeta, odnosno šolju ove tečnosti sipajte u punu kadu hladne ili mlake vode, i u dobijenoj kupki odmarajte nekoliko minuta.

Pročitajte i… Zaštitite kožu: Do preplanulog tena na zdrav način

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

9. Soda bikarbona

Ako ste zadobili opekotine na većem delu tela, tu može da vam pomogne soda bikarbona, koja je, takođe, odličan lek za oštećenu kožu. Napunite kadu mlakom vodom i u nju stavite pola šoljice sode bikarbone. Lezite u vodu i ostanite u njoj oko 10 minuta. Nakon kupanja u ovom rastvoru, ne koristiti peškir, već pustite da se soda osuši na telu. Kod manjih opekotina na rane stavite obloge od hladne vode u koju ste rastopili sodu bikarbonu i držite ih oko 15 minuta. Postupak ponavljajte više puta u toku dana.

Pročitajte i… Da li se sunčanje smatra jednom vrstom zavisnosti?

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

10. Voda za brži oporavak

Nakon pretrpljenog “sunčanog” šoka, organizmu je potrebna dodatna energija kako bi se koža što uspešnije regenerisala. Da bi se eliminisala suvoća kože uzrokovana opekotinama, stručnjaci predlažu unošenje veće količine vode. Voće sa visokim sadržajem vode poput lubenice ili dinje može organizmu obezbediti velike količine tečnosti i pri tom je odličan izvor likopena – antioksidansa koji štiti ćelije od tumora.

Pročitajte i… Tri najveće zablude u vezi sa nanošenjem kreme za sunčanje

Tagovi: