Oslobodite se bolne napasti: Izlečite afte prirodnim putem
Male bele, suve ili žute ranice mogu se pojaviti pojedinačno ili u grupama na bilo kom mestu u ustima, uključujući i jezik. Afte su veoma bolne i od njih pati oko 10 odsto ljudi širom sveta. Najčešće se javljaju kod osoba koje ne vode računa o ishrani ili koje imaju neku infekciju, ali i kod osoba koje su pod velikim stresom.
Postoji niz različitih teorija o uzroku nastanka afti. Jedne tvrde da ih uzrokuje jedna vrsta bakterija, a druge da je u pitanju genetski uslovljenoj pojavi. Ono što se sigurno zna je da postoje situacije koje pogoduju pojavi ove bolesti, a to su hronični problemi sa suvoćom usta i nedovoljnim lučenjem pljuvačke, velike količine stresa, gastrointestinalni poremećaji (povećana ili smanjena kiselost želučanih sokova), nedostatak vitamina (posebno onih iz grupe B), hormonalni poremećaji (manjak estrogena kod žena), hronične bolesti koje dovode do pada imuniteta i alergija, kožne bolesti, kardiovaskularna oboljenja… Možda će vam zvučati čudno, ali ova bolest se retko javlja kod pušača. Ipak, kada se javi izbegavajte cigarete kako ne biste dodatno iritirali osetljivu sluzokožu.
Pročitajte i… Ove namirnice su prirodni lekovi protiv bolova
Aftozne promene nastaju iznenada, a najčešći simptomi i upozoravajući znaci jesu neprijatan osećaj i peckanje, nakon čega sledi pojava crvenila, otoka i bolova. Pojavi svake afte prethodi crvenilo i lagano pečenje tog dela sluzokože na kom se uskoro javlja mehurić ispunjen bistrom tečnošću. Zbog tankog pokrivača mehurić ubrzo puca, tečnost iz njega ističe, a na njegovom mestu ostaje ranica koja je ostiljiva na svaki nadražaj. Ove rane su veoma bolne, naročito prilikom jela vruće ili jako začinjene hrane.
Više o pojavama afti i načinima lečenja pročitajte na sledećim stranama…
Potpuno izlečenje afti nije moguće, ali se ove promene mogu kontrolisati. Potrebno je ojačati organizam mineralima i vitaminima (kompleks vitamina B), pravilnim izborom namirnica, a u ishranu uvesti što više svežeg voća i povrća. Neophodno je izbegavati iritiranje rana Ijutom, vrelom ili hladnom hranom, kao i pastama za zube sa natrijum-lauril-sulfatom (birajte one koje ga ne sadrže). Takođe, izbegavajte konzumiranje alkohola, citrusovog voća i žvakaćih guma, jer ćete uz njih samo pogoršati stanje u vašim ustima. Ranice ne smete dirati prstima i cediti.
Pročitajte i… Zdravlje na prvom mestu: Najbolje namirnice za jačanje imuniteta
Što se lečenja tiče, možete s eobratiti svoj stomatologu koji će na rane staviti rastvor koji ubrzava obnavljanje sluzokože na tom mestu. Međutim, trajno rešenje ne postoji, i potrebno je otkriti uzrok njihovog nastanka, kako biste uspeli zauvek da ih se rešite. Do tada, osim tretmana kod stomatologa, uspešno može biti i lečenje u kućnim uslovima na prirodan način.
Koje sve namirnice i začini mogu da vam pomognu da se izlečite afte, ali i sprečite njihov ponovni razvoj pročitajte na sledećim stranama…
Pre svega pojačajte unos vitamina B12 i gvožđa u organizam. Istraživanja pokazuju da se afte najčešće pojavljuju kao posledica nedostatka vitamina B12. Ženama je dnevno potrebno najmanje 2,4mcg – količina koju sadrži jedno jaje, čaša jogurta ili 90 g tunjevine.
Pročitajte i… Oslobodite se stresa: Namirnice za bolje raspoloženje
Led i slana voda
Tradicionalan način lečenja afti jeste nanošenje leda za ublažavanje bola ili ispiranje usta toplom slanom vodom posle svakog obroka. Led će ublažiti bolove i otok, a voda pomešana s kašičicom morske soli očistiće ranu od naslaga hrane i na taj način ubrzati njeno zarastanje.
Jod
Pomešajte jod sa vodom, ali da količina vode bude veća. Zatim štapiće za uši umočite ih u ovaj rastvor i nanesite na ranicei. U početku ćete osetiti peckanje, ali upornim ponavljanjem (ujutro i uveče) tretman će sigurno imati efekta.
Pročitajte i… Namirnice koje sprečavaju pojavu i razvoj raka
Soda bikarbona
Soda bikarbona je, takođe, delotvoran lek u borbi protiv afti. Sipajte 1 kašičicu soda bikarbone u 1,5 – 2 dl vode. Dobro promešajte i ispirajte usta ovim rastvorom nekoliko puta u toku dana. Mešavinu nakon ispiranja obavezno ispljunite, a sodu bikarbonu možete i sipati direktno na ranu. Ova praškasta masa uspešno neutrališe kiselinu u ustima i onemogućava dalji razvoj bakterija, i na taj način pomaže kod lečenja ovih bolnih rana.
Pročitajte i… Najbolje namirnice za ravan stomak
Crni luk
Moglo bi se pretpostaviti da crni luk svojim jakim ukusom iritira usnu duplju i može izazvati pojavu afti. Međutim, njegovim redovnim konzumiranjem možete sprečiti razvoj ovih ranica. Crni luk, naime, sadrži sumporna jedinjenja sa antiseptiškim dejstvima, a on je i vodeći izvor flavonoida kercetina, koji sprečava oslobađanje zapaljenskih supstanci u organizmu.
Crni ili zeleni čaj
Obični crni ili zeleni čaj bogati su izvor tanina koji ima delotvorna dejstva kod upala usta, koje su izazvane bakterijama, gljivicama i virusima. Stoga napravite uobičajeni crni ili zeleni čaj, pustite da se malo ohladi i njime isperite usta kada imate afte. Čaj, takođe, možete i popiti.
Pročitajte i… Protivnici vitkog struka: Namirnice koje uzrokuju nadutost stomaka
Čaj od žalfije
Žalfija je jedan od najpoznatijih lekova za afte. Tri kafene kašičice žalfije prelijte sa 1 dl tople vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procedite i ispirajte usta čajem od žalfije jednom ili dva puta dnevno zbog antiseptičkog i adstringentnog dejstva i podsticanja zarastanja. Čaj možete i piti, ali nemojte preterivati s njegovom konzumacijom, jer prekomerna doza ovog čaja može izazvati grčeve.
Čaj od žalfije i nevena
Ova mešavina čaja je takođe dobra kao lek za afte. Žalfija je prirodan antiseptik, a neven blagotvorno deluje na sluzokožu. Pomešajte po jednu supenu kašiku žalfije i nevena, prelijte ih sa 2 dl vode, poklopite i ostavite da odstoji. S dobijenim čajem ispirajte usnu duplju nekoliko puta dnevno.
Pročitajte i… Izbegavajte ove namirnice: Kako da se hranite tokom “onih dana”?
Med
Med vam može pomoći u lečenju afti tako što ćete ga stavljati direktnpo na ranu nekoliko puta u toku dana. Na ovaj način uspešno ćete smanjiti bol i otok i afte će se brže povući.
Kurkuma
Ovaj začin ima antiseptična svojstva i supešno ublažava upale i otoke. Pomešajte pola kašičice kurkume u prahu s kašikom meda i dobijenu mešavinu nanosite na rane u ustima. Ostavite nekoliko minuta da odstoji, a potom usnu duplju isperite toplom vodom. Ovaj tretman možete ponoviti tri do četiri puta u toku dana. Kurkuma vam može pomoći i preventivno, te sprečiti pojavu afti. U ovom slučaju pomešajte pola kašičice ovog začina u prahu s šoljom toplog mleka. Ovakav napitak pijte svakog dana i značajno ćete umanjiti mogućnost nastanka afti.
Pročitajte i… Čudo prirode: 10 razloga zašto je kurkuma “kraljica začina”
Jabukovo sirće
Poznato je da je jabukovo sirće delotvoran lek za mnoge bolesti, a u slučaju afti može, takođe, da vam pomogne da se oslobodite ovih „bolnih napasti“. Međutim, ova metoda lečenja je poprilično bolna, pa je praktikujte smao ako ste veoma tolerantni na bol. Naime, afte je potrebno da ispirate jabukovim sirćetom što će vas peckati, ali će se svakako isplatiti.
Aloja
Ova moćna bilja potpomaže zarastanje rana, ublažava bol i upale, zbog čega je dobar saveznik u borbi protiv afti. Najbolje je da koristite sveže listove ove biljke koje ćete iseckati i iz njih iscediti gel koji ćete potom naneti na rane u ustima. Ostavite da odstoji oko pet minuta, a potom usnu duplju isperite mlakom vodom. Tretman možete ponoviti tri do četiri puta u toku dana.
Pročitajte i… Ishranom do lepog tena: Namirnice koje sprečavaju pojavu akni
Propolis u eterična ulja
Za afte u ustima mogu se koristiti i propolis kapi, geranijumovo, lavandino i ulje od melaleuke. Dodajte po kap ulja melaleuke, geranijuma i lavande u pola šolje vode. Ovu mešavinu koristite kao tečnost za ispiranje usta tri do četri puta dnevno.