Kako se smanjivao BIKINI
Najoskudniji od svih odevnih predmeta oduvek je izazivao kontroverzne komentare. Otkrivamo vam istoriju dvaju majušnih a tako važnih komada tkanine…
4. vek
Na mozaicima koji ukrašavaju zidove vile del Kazale na Siciliji mogu se videti mlade Rimljanke u dvodelnim kupaćim kostimima.
1933.
Bazbi Berkli režira mjuzikl "Footlight Parade" i sto plivačica oblači u dvodelne kupaće kostime u boji kože, da bi se stvorio utisak da su nage.
1943.
Ranih četrdesetih filmske zvezde poput Rite Hejvort nosile su dvodelni kupaći kostim, kakav je često mogao da se vidi i na američkim plažama. Donji deo tog kupaćeg bio je toliko dubok da je pokrivao pupak. Ovaj model je upravo zbog toga smatran "čednim" i nije izazivao toliko kontorverzi.
1946.
Francuski inženjer Luj Rear zvanično kreira prvi model bikinija i naziva ga po istoimenom atolu u Pacifiku na kome su izvođene nuklearne probe.
1953.
Američki dizajner kupaćih kostima Fred Kol izjavio je za magazin Time: “Francuskinje imaju kratke noge. Donji deo kupaćeg kostima mora da bude povučen visoko na kukove kako bi noge izgledale duže.” Iako njenoj figuri nije bila potrebna ta vrsta "pomoći", Brižit Bardo je prihvatila novi modni trend. Na ovoj fotografiji vidimo je za vreme filmskog festivala u Kanu.
1962.
U prvom filmu o Džemsu Bondu, "Dr. No", loša devojka Ursula Anders izranja iz mora u belom pamučnom bikiniju (gornji deo je zapravo njen grudnjak) i odmah postaje seks-simbol. Na prodaji u aukcijskoj kući Christie održanoj 2001. godine ovaj kupaći kostim dostiže cenu od 140.000 dolara.
1964.
Vatikan zvanično osuđuje bikini, nazivajući ga nemoralnim i neprimerenim. Iste godine prvi broj magazina Sports Illustrated, posvećen kupaćim kostimima, pojavljuje se u prodaji s Babet Marč u dvodelnom kupaćem kostimu na naslovnoj strani.
1970.
Navodno inspirisan plažama u Riju i Sen Tropeu, modni dizajner Rudi Gernrajh kreira prvi tanga-bikini, nakon njegove kreacije toples-bikinija 1964. godine.
1994.
Bikini postaje zvanična oprema za igračice odbojke na plaži na Olimpijskim igrama.
2006.
Književnica Nora Efron u svojoj knjizi "Osećam se loše zbog svog vrata i druge misli o tome kako je biti žena" (Dereta, 518 din.) savetuje mlade žene da “obuku bikini i da ga ne skidaju dok ne napune 34 godine”.
2010.
Kontroverzna Lejdi Gaga pronašla je način da aktuelizuje polemiku o tome da li je pristojno nositi bikini. Naravno, danas niko više ne spori da je sasvim u redu šetati se u bikiniju na plaži, ali ako ste krenuli na večeru u elegantan restoran…?
2011.
Neki od trendova za ovu sezonu jesu cvetni dezen, šljokice, kombinovanje različitog gornjeg i donjeg dela… Na vama je da izaberete i uživate u čarima leta.
Tekst: Nataša Ćovin
Foto: Sipa