Žene rođene namrgođene?
Krivac za žensku nervozu i depresiju je istovremeno nedovoljno lučenje serotonina i više receptora u mozgu koji vape za tim hormonom. Muški organizam proizvodi 52 odsto više hormona sreće od ženskog, pa se pripadnici jačeg pola opravdano žale na žensku ćudljivost.
Mnogi muškarci se pitaju da li su žene jednostavno rođene đudljive. Sada, rezultati istraživanja pokazuju da ženski mozak zaista drugačije funkcioniše, što se ispoljava povećanom anksioznošću, depresijom i naglim promenama raspoloženja.
Žene češće pate od depresije – jedna od četiri pripadnice slabijeg pola leči se od ovog poremećaja, u poređenju sa jednim od deset muškaraca.
Rezultati nedavno sprovedene švedske studije otkrili su da je za to zaslužna razlika u lučenju serotonina, hormona sreće, i njegova količina u muškom i ženskom mozgu, prenosi Dejli mejl.
Dobar nivo serotonina donosi brojne pogodnosti – podstiče osećanje zadovoljstva, smanjuje apetit i poboljšava san.
Naučnici iz Instituta „Karolinska" u Švedskoj koristili su skeniranje mozga da bi ispitali nivo pomenutog hormona. Uočili su da žene imaju više receptora u mozgu koji vape za serotoninom, ali istovremeno luče manje ovog hormona nego muškarci. Zbog toga su dame i nezadovoljnije.
Preciznije, muški organizam proizvodi 52 odsto više serotonina nego ženski.
Dodatnu nevolju za žene predstavlja i njihov menstrualni ciklus zbog kojeg večito imaju promenljiv nivo hormona.
Iz tog razloga, moguće je da količina serotonina koja je pre ciklusa bila dovoljna da poboljša raspoloženje, tokom ciklusa jednostavno ne deluje, što je poznato kao „predmenstrualni sindrom".