5 zabluda koje imate o karcinomu kože

by | jul 22, 2014

U poslednjih četiri decenije, pojava melanoma se učetvorostručila i tako je postala najčešća vrsta raka koja pogađa žene starosti između 25 i 29 godine života. Karcinomi bazalnih i skvamoznih ćelija, nekada poznati kao karcinomi koji pogađaju starije žene, sve više pogađaju one mlađe od četrdeset. Koje su to zablude o raku kože i šta možemo učiniti po tom pitanju već od ovog trenutka?

zablude

1. U mojoj porodici niko nije od toga bolovao i nemam o čemu da brinem

Prema nedavnoj studiji, 61 odsto žena izjavilo je da ne razmišljaju o raku kože zato što niko u njihovoj porodici nije patio od toga. Istina je da i opekotine od sunca i broj mladeža na koži imaju uticaja. Samo 35 odsto rizika od dobijanja melanoma je povezano sa genetikom. Kod ostalih tipova karcinoma kože, taj procenat iznosi svega 10%.

Šta treba da uradite: Zapamtite – sumnjiv mladež je sumnjiv mladež, bez obzira na genetiku!

Članak se nastavlja posle reklama

2. Nisam se često izlagala suncu

Prema jednom istraživanju, 43 odsto žena je imalo opekotine u protekloj godini, a 72% barem pet puta u svom životu, a to je faktor koji duplira rizik od dobijanja melanoma. Uprkos tome, 47 odsto žena tvrdi da se ne izlaže suncu previše.

S druge strane, skoro polovina ispitanica priznala je da ide u solarijum. Samo jedan odlazak u solarijum pre 35. godine života povećava rizik od raka kože za čak 75%! Činjenice govore da danas solarijum izaziva više slučajeva karcinoma kože nego što pušenje izaziva rak pluća.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta treba da uradite: Zapitajte se da li ste imali više od pet opekotina tokom života. Da li ste ikada išli u solarijum? Da li izbegavate kreme za sunčanje? Svaki potvrdan odgovor znači povećan rizik. Idite na preglede svake godine, koristite uvek kremu za sunce i klonite se solarijuma.

3. Pocrnela koža izgleda zdravo

Članak se nastavlja posle reklama

Istraživanje pokazuje da više od polovine žena misli na svoj ten. Zbog čega? Smatraju da izgledaju lepše i zdravije, te imaju više samopouzdanja ako su preplanule.

Šta treba da uradite: Prvo, nema ništa zdravo u vezi preplanulosti. Vaše telo zapravo proizvodi pigment da bi zaštitilo DNK. Oštećenja su trajna. Za lep, bronzani izgled kože koristite sprej za ten.

4. Dovoljno je staviti kremu sa zaštitnim faktorom

Čak 81 odsto žena koristi kremu sa visokim zaštitnim faktorom. To je sjajna vest, ali ipak, nešto ne rade kako treba, s obzirom na to da 43 procenta ispitanica kažu da su imale opekotine od sunca u protekloj godini.

Šta treba da uradite: Dok ste potpuno goli, nanesite na kožu dovoljno kreme sa faktorom 30+ i to barem 20 minuta pre nego što izađete iz kuće, kako bi dobro upila. Mažite se na svakih sat ili dva ili čak češče ako se kupate ili znojite. Ako vam treba dodatna motivacija kako biste to uradili, zapamtite ovo: sunce je glavni krivac za starenje kože.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Ne moram da idem na pregled

Čak 76 odsto ljudi nikada ne ide na pregled kod dermatologa. Kit Valas (33) iz Los Anđelesa iskreno priznaje: “Do svoje 26. godine nikada nisam išla da pregledam kožu sve dok mi potpuni stranac nije skrenuo pažnju da imam čudan mladež na leđima i rekao mi: “Mislim da to treba da proveriš”. Spasao mi je život pošto se ispostavilo da je u pitanju melanom. Sada idem dva puta godišnje na pregled”.

Šta treba da radite: Jednom godišnje idite na kompletan pregled kod dermatologa. Zakažite pregled već sutra i nemojte misliti da ste suviše mladi za to, jer niste. Niko nije.

Autor: Life Content, M.K.

Tagovi: