Redovna fizička aktivnost pomaže u borbi protiv depresije

by | avgust 23, 2014

Doktori iz Teksasa kažu da fizička kondicija može biti jedan od najboljih načina za sprečavanje depresije i da može biti podjednako efikasan tretman kako i psihoterapija.

dep

Njihovi zaključci su zasnovani na istraživanju sprovedenom kod dece srednjoškolskog uzrasta iz severnog Teksasa, koja su bila testirana i ispitivana u vezi sa kondicijom i depresijom. Otkrili su da učenici šestog razreda, naročito devojčice, imaju manje šanse da postanu depresivni do sedmog razreda ukoliko nemaju kardio-respiratorne tegobe – to jest sposobnost za izvršavanje napornih aktivnosti tokom kontinuiranog perioda. Istraživači su isključili težinu dece kao faktor.

Međutim, doktori nisu zagovarali eliminisanje psihološkog tretmana. „Promocija kardio-respiratornih vežbi može biti važna strategija u prevenciji depresije kod srednjoškolskih adolescenata“, napisali su u svojoj studiji. Ali fizička aktivnost „mora biti uparena sa intervencijama koje se direktnije bave tretiranjem simptoma.“

Za potrebe studije, autori su ispitivali 437 učenika, pri čemu su devojčice činile nešto više od polovine. Oni su odgovarali na pitanja o simptomima depresije i o svojoj fizičkoj kondiciji. Takođe, trčali su krugove po stazi kao deo standardnog testa kardio-respiratorne izdržljivosti. Devojke iz ankete su imale veću verovatnoću da postanu depresivne, budući da je 28 procenata pokazivalo simptome u šestom razredu a 29 procenata u sedmom razredu. Dvadeset dva posto dečaka sedmog razreda i 19 posto dečaka osmog razreda su bili depresivni.

Članak se nastavlja posle reklama

Istraživači su otkrili povezanost između nivoa kondicije i nivoa depresije. Ali ovde njihovi zaključci o kondiciji kao preventivnom tretmanu postaju kompleksni. Oni su kontrolisali samo jedan spoljašnji faktor (težinu), iako mnogi drugi faktori mogu uticati na depresiju, uključujući genetiku i ličnost. Doktori su takođe pomenuli i „socijalni milje fizički spremnih učenika“, koji verovatno znači i da su „fizički spremna deca često populara deca sa stanovišta sporta.“ Ipak se ovde radi o srednjoj školi.

„Imajući na umu ova ograničenja, trenutna studija i pored toga sugeriše da je kardio-respiratorna kondicija važan faktor u zaštiti učenika od depresije u srednjoj školi, naročito osoba ženskog pola“, napisali su autori na čelu sa Kamilom J. Ragerom, psihologom sa Univerziteta Severni Teksas. „Iako su rezultati bili skromni, oni su nedvosmisleno veliki koliko i druge intervencije.“

Autor: Life Content

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: