Oni su fatalni za suprotan pol i kompjuter

by | septembar 17, 2011

Mnogi kompjuteri u svetu nisu „preživeli“ preuzimanje fotografije Hajdi Klum. Atraktivna manekenka na vrhu je liste najopasnijih poznatih ličnosti u sajberspejsu, to jest čije fotografije i podaci vode do virusa. Kobni po računare su i Kameron Dijaz, Pirs Morgan, Džesika Bil i Ketrin Hajgl.
Supermodel Hajdi Klum proglašena je za najopasniju poznatu ličnost u sajberspejsu.

Naime, kompanija za bezbednost Interneta „Mekafi" (McAfee) utvrdila je da skidanjem skrinsejvera i drugih aplikacija na kojima se nalazi nekadašnja manekenka „Viktorijas sikreta" svaki deseti korisnik rizikuje da uz fotografije dobije i neki od kompjuterskih virusa, spajvera ili spamova.
Isto istraživanje je pokazalo da je od muških poznatih ličnosti u sajber svetu najopasniji Si-En-Enov (CNN) voditelj Pirs Morgan.

Nije novost da sajber kriminalci često koriste imena poznatih ličnosti kako bi namamili ljude na određene sajtove na kojima su i opasni softveri.
Prema podacima koje je objavila kompanija „Mekafi", pevači i sportisti su manje opasni od glumaca i modela.
Prošle godine Kameron Dijaz je bila najopasnija poznata ličnost, ali je ove godine pala na drugo mesto.

Članak se nastavlja posle reklama

Ipak, činjenica da je neko glavna tema u medijima ne znači da je istovremeno i veliki faktor rizika kada su namerni kompjuterski kvarovi u pitanju.
Tako je glumac Čarli Šin 59. na ovogodišnjoj listi i pored velike prašine koja se podigla zbog njegovog izlaska iz serije Dva i po muškarca, dok je Lindzi Lohan na visokom 18. mestu uprkos stalnim problema koje je sa zakonom imala ove godine.
Osim Hajdi Klum, Kameron Dijaz i Pirsa Morgana, na listi pet najopasnijih su i Džesika Bil i Ketrin Hajgl.

Virus, spajver, spam
Kompjuterski virus je program ili kod koji se sam replikuje u drugim datotekama s kojima dolazi u kontakt.
Spajver je špijunski softver koji presreće ili preuzima delimično kontrolu rada na računaru bez znanja ili dozvole korisnika.
Spam je svaka poruka koju primalac nije tražio, koju nije želeo da dobije i ako se on izjasni da je smatra netraženom i neželjenom. Ova tri uslova su potrebna i dovoljna da bi neka poruka mogla biti proglašena spamom. Tokom 2008. godine od svih poslatih imejlova čak 90 odsto bili su spamovi.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Tagovi: