Joga u trudnoći

by | oktobar 13, 2011

Moderan način života našem telu najčešće uskraćuje prirodnu aktivnost i vežbanje, a samim tim donosi i različite tegobe. Međutim, zamor i iscrpljenost na koje se žale mnoge trudnice moguće je izbeći. Na koji sve način otkrila nam je babica Divna Miljković (Yoga instruktor za trudnice).

Pored fizičkih aspekata trudnoće, važni su i oni emocionalni i duhovni. Trudne žene ne bi trebale da se suočavaju sa izazovom rađanja bez odgovarajuće psihofizičke pripreme.

Prirodne sposobnosti za samoosnaživanje, promenu, isceljenje i ogroman preobražaj koji se odigrava tokom meseci trudnoće treba podržati i pojačati. Prvi korak se sastoji u tome da poštujemo svoju trudnoću i važan posao koji upravo obavljamo, poklanjajući vreme sebi i bebi. Jednostavan način da se to uradi i pored svih obaveza jeste da svakog dana ostavite malo vremena za jogu.

"Joga može da pruži toliko koristi da je gotovo nemoguće govoriti o svima njima. Najveća je možda to što nam joga omogućava da dublje doživimo trudnoću", smatra Divna Miljković i dodaje da je najvažniji aspekat tog vežbanja – disanje, koje utiče na dotok krvi u mozak i uopšte bolji krvotok kako za trudnicu tako i za bebu. "Pored toga, joga aktivira kičmu, oslobađa od napetosti u zglobovima, ligamentima i mišićima, oslobađa energiju i doprinosi vitalnosti".

Članak se nastavlja posle reklama

Dok radite jogu, pre svega je važno održavanje pažnje na disanju. Dah nas uvek smiruje, centrira i daje nam energiju. Pažnja na dahu je prisutna sve vreme i dah se nikada ne žrtvuje zbog položaja. Joga je uvek bezbedna jer se svaki položaj izvodi u talasu disanja. Svest o disanju treba da postoji dok ste u položaju, ali i u pauzi između položaja, dok se odmarate i pripremate za sledeći.

Mnogi joga položaji koje koristimo u trudnoći veoma su slični položajima koje žene instinktivno zauzimaju tokom trudova, naročito oni koji uključuju otvaranje i oslobađanje napetosti u predelu karlice.

Dok ste trudni, divno je raditi stajaće položaje jer oni dovode celo telo u harmoniju sa zemljom i daju osećaj ravnoteže u pokretu. U tim položajima najvažnija su stopala. Počevši sa svesnošću u široko postavljenim stopalima, oseća se sila zemljine teže koja vuče nadole kao da se ukorenjujete u zemlju. Kada se stopala dobro postave, veliki mišići nogu mogu da se opuste. Nakon toga, koren kičme, karlicu i noge sila teže privlači ka zemlji, a iznad karlice počinje da nestaje napetost, tako da se u gornjem delu tela, kičmi, grudima, ramenima i vratu postepeno javlja osećaj slobode. Najbolje je izabrati dva do tri stajaća položaja u okviru jednog časa.

Članak se nastavlja posle reklama

"Ponekad se kod nekih žena može pojaviti slaba vrtoglavica, ali to brzo prođe. Radi se o promenama u krvotoku i to nije zabrinjavajuće. Ako se to desi, treba izostaviti stajaće položaje ili ih raditi kraće vreme, a potom preći na sedeće položaje", kaže Divna i naglašava da se na njenim časovima obavezno rade položaji TADASANA, položaj „planine“ i položaj VRKSASANA, te položaj „drveta“, dok je za napredne vežbače tu  i položaj GARUDASANA, položaj „orla“.

Članak se nastavlja posle reklama

„Joga nas povezuje sa snagama prirode, a istovremeno i sa našim sopstvenim unutrašnjim snagama. U vremenu u kome su žene zaboravile, izgubile poverenje u svoje unutrašnje sposobnosti rađanja, joga nas povezuje sa mudrošću koja je pomagala milionima žena pre nas. Ona nas poziva da iskustvu trudnoće i porođaja priđemo pozitivno, sa osećanjem samostalnosti i snage, kao i sa više poverenja u sopstvene sposobnosti da činimo ono sto je prirodno. Danas sve više žena otkriva svoje sposobnosti da se porodi prirodno, aktivno ili u vodi. Babice, instruktori za prirodan porođaj i učitelji joge za trudnice sada su tu da ih ohrabre i vode. A kao dragocen oslonac, u kakvim god uslovima da se odvija porođaj, joga može da umiri, opusti i osnaži“, kaže Divna Miljković, koja nije samo instruktor joge u trudnoći i babica, već instruktor psiho-fizičke pripreme trudnica za porođaj, instruktor hatha yoge i instruktor prenatal yoge sertifikovane od strane Americke yoga Aliance.

Njenim časovima možete da prisustvujete u Mind Centru Scienca Divina, udruženju koje se bavi unapređem kvaliteta života i poboljšanjem životnog prostora u skladu sa drevnim, tradicionalnim i inovativnim znanjima i veštinama.

U oktobru izdvajamo uvodno predavanje pod nazivom JOGA U TRODNOĆI koje će se održati 16 oktobra u “Mind Centu” (ulica Despota Stefana 48) sa početkom u 17 časova. Čas će biti besplatan za sve prijavljene buduće mame. Za predavanje se možete prijaviti najkasnije do 15.oktobra do 18.00sati. Prijavljivanje kao i sve informacije možete pronaći na sajtu www.sciencadivina.com ili se informisati putem telefona: 011/337 00 26

 

Tagovi: