Istraživanje: Noćobdije psihički izdržljivije od ranoranilaca
Opšte je mišljenje da su ranoranioci organizovaniji i produktivniji od osoba koje ujutro vole duže da spavaju, no naučnici tvrde da noćne ptice u kvalitetu života ne zaostaju za onima koji ustaju ranije.
Sklonost ka tome da li ćete postati noćna ptica ili ranoranilac zapisana u vašem genetskom kodu – tvrde naučnici.
U modernim vremenima ljubitelji kasnog leganja zbog prirode radnog vremena i društvenih obaveza konstantno su neispavani. Ta neispavanost koju im nameće ispunjavanje društvenih normi naučnici su nazvali ‘društveni jet lag’.
Dakle, naučno je dokazano da su noćne ptice na određeni način u nepovoljnijem položaju jer neispavanost utiče na moždanu aktivnost. Stoga noćobdije imaju manje bele moždane mase koja pomaže neuronima u komunikaciji s drugim moždanim ćelijama, a to znači i manju mogućnost za proizvodnju hormona ‘raspoloženja’, serotonina i dopamina.
Ipak noćobdije su, kažu naučnici, kreativnije osobe te imaju bolje kognitivne sposobnosti od jutarnjih tipova. A nedostatak bele moždane mase kod njih se nadomesti lučenjem većeg nivoa kortizola, hormona stresa, koji se povezuje s većim poslovnim mogućnostima i s finansijskom dobitkom. Uz to su, prema istraživanjima, noćni tipovi psihički izdržljiviji od ranoranilaca.
Izvor: tportal.hr
M.K.