Nepopularno povrće koje je i više nego zdravo
Svako ima neko jelo koje mu baš nije omiljeno, ali povrće poput kelerabe, celerovog korena i paškanat uglavnom se izbegavaju, ne nužno zbog ukusa, već više zbog neprivlačnog izgleda.
Kako svet polako ulazi u novo razdoblje kulinarske osvešćenosti, kelj i brokoli postali su trendi, pa postoji čak i mogućnost da nam se na stolu nađu paškanat, keleraba ili celer. Stručnjaci za restoranske i hotelske događaje Baum i Vajtmen smatraju kako će 2015. biti godina „ružnog“ povrća.
Pružite šansu nepopularnom povrću i otkrićete kako se odlično slaže s pečenjem, a njime ćete i obogatiti vaš jelovnik.
Keleraba
Keleraba ima ukus na pola puta između kupusa i brokolija. Kao i ostala slična povrća, keleraba je bogata vlaknima, karotenoidima (vrsta antioksidanta) te vitaminima A, B, C i K.
Za razliku od krompira, keleraba se može jesti sirova pa ju je moguće pripremiti kao sastojak salate. Unutrašnjost kelerabe vrlo je ukusna, ali da biste došli do nje, morate se prvo namučiti guljenjem debelog spoljašnjeg sloja.
Keleraba se dobro slaže s mlečnim, kremastim prelivima. Jedan od najjednostavnijih načina pripreme je da kelerabu ogulite, skuvate te pasirate. Možda neće biti mekana kao pire krompir, ali zato ima svoj poseban ukus. Takođe, lišće je jestivo, pa ga nemojte baciti, već ga pripremite kao što biste od blitve ili kelja.
Celer
Ovde se ne govori o zelenom delu celera koji svi uvek žvaču u holivudskim filmovima, već o njegovom korenu. Koren ima umereniji ukus od zelenog dela i mekši je.
Celer je takođe pun vlakana, a bogat je i kalijumom, magnezijumom i vitaminom B6. Istovremeno je vrlo niskokaloričan.
Celer se može jesti sirov, baš kao i keleraba, ali finiji je pečen ili pasiran. Takođe se mora oguliti debeli spoljašnji sloj. Sam ima prilično snažan ukus, ali vrlo je fin kada se kombinuje s pire krompirom.
Možete ga takođe oguljenog skuvati i pretvoriti u pire za supu, možete ga narezati na kockice i ispeći na maslinovu ulju s malo origana ili napraviti fin hrskavi čips od njega.
Paškanat
Iako liči na šargarepu, paškanat ima svoj ukus. Nešto je kiseliji od šargarepe, a ima i određenu slatkastu ljutinu.
Paškanat ima puno kalijuma, sadrži materije koje pomažu kod upala i gljivičnih infekcija te je bogat vlaknima, folatom i vitaminom C. Možete ga naseckati zajedno sa šargarepom u duguljaste tanke komade, pa ga ispeći na maslinovu ulju u rerni. Nakon oko 20 do 30 minuta začinite ga belim lukom i majčinom dušicom. Takođe se može pripremiti kao pire ili dodavati varivima umesto krompira.
Izvor: tportal.hr
M.G.