Menopauza: Kako ublažiti tegobe?

by | decembar 30, 2014

Brigita Lepes BingoldPiše: dr Brigita Lepeš Bingold
spec. ginekologije i akušerstva

Poliklinika Novakov logo

 

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

Medicinska definicija menopauze je poslednja menstruacija, a period posle toga je postmenopauza.

Do menopauze dolazi kada jajnici prestanu da proizvode jajne ćelije i pada nivo hormona, obično u periodu između 45. i 55. godine, ali se može javiti i pre i posle tog perioda, posebno nakon hirurškog uklanjanja jajnika, zračenja ili hemoterapije.

Period pre menopauze, tokom koga dolazi do opadanja nivoa hormona zove se perimenopauza i može trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina.

Članak se nastavlja posle reklama

menopauza

Više od polovine žena tokom ovog perioda imaju neke od simptoma – neregularne cikluse, nalete toplote (valunge), noćno znojenje, suvoću vagine, umor, nesanicu, promene raspoloženja, nedostatak koncentracije, suvu kožu i kosu.

Članak se nastavlja posle reklama

Neko može imati samo blage, a neko veoma izražene tegobe. Nakon nastupanja menopauze, povećava se rizik od kardiovaskularnih oboljenja, osteoporoze, urinarne inkontinencije, povećanja telesne mase i problema sa intimnim odnosima.

Ukoliko su tegobe veoma izražene, moguće ih je ublažiti ili čak kompletno ukloniti hormonskom supstitucionom terapijom, nadoknadom hormona koje inače luči telo žene – niskim dozama estrogena sa ili bez progestogena. Hormonska supstituciona terapija može biti u vidu tableta, vaginaleta, kremova, gelova, nazalnih sprejeva ili flastera.

Pre nego što se odlučite za hormonsku terapiju, razgovarajte sa svojim ginekologom o prednostima i manama i da li vam odgovara.

Postoje i alternativne terapije u menopauzi, za koje se možete odlučiti ukoliko ne možete ili ne želite da koristite hormonsku supstitucionu terapiju.

Foto: freedigitalphotos.net, stockimages

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: