Plivanje: Najbolja vežba za zategnuto telo
Plivanje je jedan od najboljih načina da učvrstite svoje telo i dovodete se u savršenu formu.
Mnoga medicinska istraživanja su dokazala da plivanje ima vrlo pozitivan efekat na zdravlje, a i zabavno je.
Voda stvara otpor i tako pomaže vašem telu prilikom vežbanja u vodi. Ovo je vrlo pogodno za starije ljude i one koji imaju probleme sa mišićnim obolenjima ili bolestima zglobova.
Kada plivate uvek počnite sporije, pa pojačavajte intenzitet kako vam se telo navikava i prilagođava plivanju. Možete početi sa plivanjem slobodnim stilom, pa se zagrejte prsnim plivanjem i drugim zahtevnijim plivačkim tehnikama. Ako vam plivanje dosadi, razmislite o aerobiku u vodi. On je odličan za mišiće ruku i grudi, a ujedno vam ubrzava i otkucaje srca.
Napravite fleksibilan raspored koji ćete lako uskladiti sa ostalim obavezama. Kada počnete, plivajte bar 30 minuta. Time ćete izvući najviše iz vežbe. Zapravo, medicinska istraživanja su pokazala da je bolje da plivate u kraćim vremenskim intervalima, a pomoći će i da vam ne dosadi rutina.
Pored plivanja postoji nekoliko dodatnih vežbi koje možete raditi pored bazena u pauzi. Evo koje su to vežbe.
Za čvrste noge
Stanite bočno uz ivicu bazena, zatim podignite nogu sa strane do ugla od 90 stepeni i vratite je u početni položaj. Uradite vežbu deset puta, pa promenite stranu.
Zategnite butine
Oslonite se rukama na ivicu bazena, podignite noge do visine kukova, raširite ih i polako izbrojte do tri. Sada ukrstite noge, pa ih ponovo raširite i izbrojte do tri. Ponovite ovu vežbu deset puta.
Za uži struk
Okrenite se leđima ivici bazena, oslonite se rukama i podignite noge tako da budu pod uglom od 90 stepeni u odnosu na trup. Zatim ih polako okrenite ulevo i zadržite ih tri sekunde u tom položaju. Nakon toga polako okrećite noge u desnu stranu. Vežbu ponovite deset puta.