Alchajmerova bolest može da se zaustavi?
U poslednje vreme, Alchajmerova bolest uzima sve više maha a naučnici se bore da nađu uzrok i pravi lek protiv obe opake bolesti. S tim u vezi stručnjaci su otkrili da bolest utiče na mozak i mnogo pre pojave prvih simptoma, čak i kod osoba mlađih o 20 godina starosti.
Najnovije otkriće u vezi sa istraživanjem Alchajmerove bolesti povećava izglede za početak lečenja u najranijim fazama, pa čak i njenog zaustavljanja, mada britanski naučnici upozoravaju da je još uvek prerano izvoditi zaključke.
S tim u vezi stručnjaci su otkrili da bolest utiče na mozak i mnogo pre pojave prvih simptoma, čak i kod osoba mlađih o 20 godina starosti.
Što je najvažnije, ne zna se koliko će mladih ljudi kod kojih su uočljivi rani nagoveštaji Alchajmerove bolesti, razviti ovo oboljenje.
Najnovije otkriće povećava izglede za početak lečenja u najranijim fazama bolesti, pa čak i njenog zaustavljanja.
Testovi su pokazali da je beta-amiloid, toksični protein koji kod obolelih od Alchajmerove bolesti izaziva nastanak plakova u mozgu, počeo da se stvara već kod osoba u dvadesetim godinama, mada se do sada se verovalo da oštećenja mozga počinju 15-20 godina pre ispoljavanja bolesti.
Amiloidni plakovi su otkriveni u ćelijama mozga (neuroni), koji učestvuju u pamćenju i pažnji i među prvima odumiru u normalnom procesu starenja pa i kod osoba kod kojih je dijagnostikovana Alchajmerova bolest, prenosi Dejli mejl a prenosi Blic.
“Sve veći plakovi verovatno oštećuju neurone i na kraju ih ubijaju”, objašnjava rukovodilac istraživanja, profesor Čangiz Geula.
Naučnici širom sveta pokušavaju da proizvedu lekove za zaustavljanje Alchajmerove bolesti i uvereni su da je najvažnije da lečenje počne u što ranijoj fazi bolesti. Oni ističu da bi samo odlaganje početka bolesti znatno poboljšalo kvaliteta života pacijenata i njihovih bližnjih.
VIDEO: Objašnjenje ako Alchajmerova bolest utiče na mozak: