Laka dijeta za fit izgled

by | april 10, 2015

Da li je ovo dijeta ili fitnes uma? Jača li volju ili topi kilograme? Dokazano je da možete da istrenirate svoj mozak da se odupre grčevima i nezdravoj hrani. Ova dijeta zvuči nestvarno, ali je laka za praćenje.

Prejedanje bez razmišljanja nas dovodi u situaciju da unosimo hiljade kalorija. Sa mnogo brze hrane oko nas, iskušenja su prevelika. Ako se pridržavate dijete „Zabluda mozga“, naučićete kako da jedete zdravo bez truda. Lako je prevariti um, a dijeta postaje sve bolja sa vežbom.

Zdravstveni psiholog i nutricionista, Patricija Kolard, sa prestižnog Djuk Univerziteta za medicinu u Americi je podelila iskustvo koje je stekla sa pacijentima. Ona je bila u kontaktu sa mnogo ljudi kojima je zajedničko bilo to što su imali psihički problem prejedanja.

Nezdrava ishrana može brzo da se nataloži u našem mozgu, da dođe do stadiuma da se automatski podsvesno reaguje na određene situacije. U tim situacijama se nesvesno okrećemo nezdravoj i kaloričnoj hrani. Osećaj zadovoljstva u mozgu se pokreće brzom hranom.

Članak se nastavlja posle reklama

Lako je pratiti ove psihološke tehnike koje vam daju šansu da budete „prisutni“ u trenutku i da pratite poruke koje vam šalje vaše telo, prenosi zena.blic.rs.

ZAGREVANJE
Morate da odvojite malo vremena svakog dana koje će vam poslužiti za vežbanje. Neke vežbe vam možda izgledaju čudno, ali kada se fokusirate kako treba i koncentrišete na to šta u trenutku jedete i zašto to radite.

foto: thinkstockphotos.com

foto: thinkstockphotos.com

Članak se nastavlja posle reklama

FOKUSIRANJE PAŽNJE
Ova vežba će vam pomoći da obraćate pažnju na to šta doživljavate. Radite je tri puta dnevno.

1) Stanite i pogledajte oko sebe. Šta vidite? Mislite na to šta je u prostoru oko vas. Kako možete to da opišete nekome ko nikada nije bio u tom prostoru?
2) Zatvorite oči i slušajte. Šta čujete da se događa oko vas?
3) Dišite duboko. Šta osećate?
4) Kako se vaše telo oseća u celosti? Kako se vaša stopala osećaju? Kako su vaša ramena? Kako se vaš stomak oseća?
5) Šta je sa vašim umom? Šta se dešava sada? Misli? Planovi? Brige? Osuđivanja?

Članak se nastavlja posle reklama

Ideja ovog stadiuma je ne kritikovanje, već posmatranje. Budite detektiv i pogledajte tragove u vašem iskustvu.

Sa vežbom ćete obraćati pažnju šta postaje nesvesna radnja koja vodi u prejedanje.
Možda vas i dalje bude privlačio miris sveže pečenog hleba, ali vaše nove veštine će biti u mogućnosti da pauziraju želju koja se rađa.

DVADESET UDAHA
Radite ovu prostu vežbu disanja tri puta na dan, svakoga dana.
1) Sedite u udoban položaj i zatvorite oči.
2) Kako udišete i izdišete, pustite vaš stomak da vrši kontrakcije pokrenute udisajima. Kako udišete, zamislite da je u vašem stomaku balon koji se širi i dopušta prostor među organima. Kako izdišete, pustite vazduh da lagano izlazi iz vašeg balona.
3) Kako ste se udobno smestili, recite sebi: „ Udišem prvi“, i udahnite. Postupak ponovite deset puta i onda se vraćajte u nazad do prvog udisaja.

foto: ThinkstockPhotos

foto: ThinkstockPhotos

Mislite o svakom udahu kao o posebnom dešavanju. Svaki udisaj će vam pomoći da uvežbate fokusiranje na nešto i da se oduprete smetnjama.

Članak se nastavlja posle reklama

MINI MEDITACIJA
Vežbajte ovo svaki dan, po pet minuta, dok ne budete mogli da dođete do petneaest minuta meditacije.
1) Podesite tajmer na pet minuta, sedite udobno i obratite pažnju da vam kičma bude prava.
2) Zatvorite oči nežno i dišite normalno, pustite vazduh da ulazi i izlati u svom prirodnom toku. Primetite kakvi su vam udisaji i izdisaji.
3) Primetite šta se dešava u vašem telu i umu. Da li se nešto dešava? Emocije? Izučite ih, pa se ponovo fokusirajte na disanje.
4) Kada alarm zazvoni, otvorite oči.

OBROCI SA KONCENTRACIJOM
1) Pre nego što stavite zalogaj u usta, stanite i zapitajte se. Da li sam gladna? Zašto jedem ovo? Da li ova hrana pomaže mom zdravlju? Kako ću odlučiti kada je dosta sa jelom?
2) Izaberite manji tanjir, uzmite manju porciju. Pola tanjira bi trebalo da bude povrće, četvrtina proteini i četvrtina skrob.
3) Usporite sa jelom. Počnite obrok sa tihom mini-meditacijom. Prestanite sa jelom nakon deset zalogaja i proverite da li ste i dalje gladni i da li osećate signale sitosti.

Napravite desetominutnu pauzu nakon jela, da bi videli da li ste stvarno još gladni. Pokušajte da jedete sa rukom koja vam nije dominantna, koristite se štapićima.

Uradite sve što će da uspori vaš obrok. Telo ne ispušta hormone koji govore da li ste siti sve dok ne prođe deset minuta od početka obroka.

Raspored u frižideru može da pomogne. Na mesta koja prvo ugledate kada otvorite frižider, stavite voće i povrće.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: