Da li je zaista bezbedno popiti „koju čašicu“ u trudnoći?
Prvo pravilo trudnoće glasi: alkohol šteti vašoj bebi. Čuli ste za to ranije i čućete još mnogo, mnogo puta. No, s vremena na vreme, u baru ili u poseti prijateljima, videćete nasmejanu trudnicu sa čašom vina (ili piva) u ruci. I znate šta? Velik broj naučnih istraživanja zapravo podržava tako ponašanje, naročito ako se radi samo o toj jednoj jedinoj čaši.
U poslednjih nekoliko godina pojavio se sve veći broj istraživanja koji to potvrđuju, doktori su već počeli da klimaju glavom na spomen „dve-tri čaše nedeljno“ (zapamtite, pričamo o običnim vinskim čašama, ne onim megalomanskim iz posebnih koktel klubova)!
I onda je neko rekao da ova količina alkohola u krvi trudnica može da poboljša detetove intelektualne sposobnosti i kasnije uspehe u školi!
No, nije sve baš tako crno-belo, a stručnjaci koji se bave ovim pitanjem obično ne znaju da li u potpunosti mogu da se oslone na trudnice koje ispituju.
Drugim rečima: nadajući se da je ono što oni govore istina, možemo postati previše lakoverni i poverovati izjavama majki koje su „malo“ pile, iako one zapravo nemaju konkretne informacije o tome koliko su zapravo popile u tih devet meseci. Samim tim, teško je doći do konačnog zaključka na osnovu odgovora koji nisu precizni.
Osim toga, okruženje u kojem dete raste, kao i okruženje u kojem majka neguje trudnoću, u najvećoj meri utiče na rezultate.