Šta je „bolest poljupca“ i koliko je opasna?
Ako ste nekada čuli da se neko razoleo od ljubavi i poljupca, nije vas slagao! Saznajte sve o ovoj opasnoj virusnoj infekciji..
Mononukleoza je virusna infekcija koja izaziva povišenu temperaturu, upalu grla, glavobolju, povećanje limfnih žlezda, umor, bolove u mišićima i iscrpljenost. Infektivna mononukleoza često se naziva i „bolest poljupca“ i česta je kod adolescenata i mlađih, od 15 do 25 godina. Mononukleoza najčešće prolazi bez komplikacija, nije opasna, ali je iscrpljujuća, ima efekte poput gripa. Iako većina znakova bolesti nestaje za nekoliko nedelja, mogu proći i meseci dok se organizam potpuno ne oporavi. U većini slučajeva nije potrebno drugo lečenje osim odmora. Zato je u prvoj fazi bolesti najvažnije upravo mirovanje i izbegavanje bilo kakvih napora. Isto tako ni prebrzi povratak svakodnevnim aktivnostima na poslu ili u školi jer nakon oporavka može doći do povratka bolesti. Pročitajte koji su simptomi bolesti poljupca, kako se prenosi, leči, i kako se zaštititi od ove zarazne bolesti.
Virusna bolest koja iscrpljuje
Epstein-Barrov virus, uzročnik mononukleoze, najčešće se širi od osobe do osobe putem pljuvačke. Virus mononukleoze se prvih 18 meseci nakon infekcije izlučuje pljuvačkom, a u organizmu ostaje doživotno. Najčešći oblik prenošenja je ljubljenjem, ali i dodirivanjem delova tela i predmeta natopljenih zaraženom pljuvačkom, na primer, pijenjem iz tuđe čaše. Većina se zarazi ovim virusom već u detinjstvu, indirektno putem kapljica pljuvačke na igračkama. Dok su mnogi ljudi izloženi Epstein-Barrovom virusu u svom životu, malo njih razvije simptome infektivne mononukleoze. Čak 50 poso dece imalo je prvu infekciju ovim virusom do svoje 5 godine. Kod većine je infekcija gotovo bez simptoma. Kod mladih i starijih osoba mononukleoza može poprimiti teži oblik s izraženijim simptomima, zavisno od toga koliko se rano otkrije i koliko je organizam oslabljen. Širenje virusa je jače kod bolesnika sa oslabljenim imunitetom.
Znaci bolesti
Sama inkubacija – vreme koje prođe od kontakta s virusom do pojave simptoma bolesti, traje od dve do šest nedelja. Simptomi mononukleoze slični su onima kad imate grip ili grlobolju. Najprije se javljaju malaksalost, gubitak apetita i bol u mišićima. Umor i glavobolja često prethode pojavi glavnih simptoma kao što su povišena temperatura, upala ždrela i povećani vratni limfni čvorovi. Ovakva uobičajena klinička slika infektivne mononukleoze češća je kod bolesnika starosti od 15 do 24 godine i manifestuje se povišenom temperaturom u trajanju od 1 do 3 nedelje, povećanjem limfnih čvorova i povećanjem jetre i slezine. Zatim slede upala grla, temperatura i povećanje limfnih čvorova. Tek teži oblik upale grla u većini slučajeva natera bolesnike da potraže pomoć lekara. Jača upala grla najčešće traje 5-7 dana, i slabi u narednih 7-10 dana. Temperatura obično traje 7-14 dana, ponekad i duže. Limfni čvorovi se uglavnom smanjuju tek za tri nedelja. Najduže traje umor, pa se većina bolesnika tek za nekoliko nedelja oseća spremno za svakodnevno obavljanje obaveza i za povratak u školu ili na posao.
Najvažnije je mirovanje
Protiv virusa uzročnika mononukleoze nema leka. Antibiotici ne deluju, jer mononukleoza nije bakterijska infekcija. Najvažnije je mirovanje, to ne podrazumeva isključivo ležanje u krevetu, ali niti obavljanje poslova koji umaraju, jer mononukleoza dovodi telo u stanje izuzetne iscrpljenosti. Kod mononukleoze obično je potrebno nekoliko nedelja odmora, a veću fizičku aktivnost treba izbegavati 6 do 8 nedelja nakon ozdravljenja, zbog rizika od povrede i prenaprezanja slezene. Dok traje temperatura treba piti dosta tečnosti, po potrebi uzeti lek za snižavanje temperature, kao što je Paracetamol. Lekari ističu da bi trebalo izbegavati, posebno kod dece, uzimanje lekova koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, Aspirin ili Andol, zbog opasnosti od komplikacija.
Dijeta kod mononukleoze treba da bude bogata visokovrednim belančevinama, koje su potrebne organizmu za oporavak. Izvori visokovrednih belančevina su jaja, meso, riba i mleko. Kako sprečiti infekciju
Kod mononukleoze prevencija je jednostavna, treba izbegavati kontakt sa pljuvačkom osoba koje su nedavno bolovale od mononukleoze i naročito paziti na higijenu ako ste u njihovoj blizini. Virus, uzročnik mononukleoze, širi se pljuvačkom, pa oboleli treba da izbegavaju ljubljenje, pokriti nos i usta kod kašljanja ili kijanja, te prati ruke. Takođe treba što češće čistiti dečje igračke i predmete koje deca stavljaju u usta.