Zašto nastaju bore i kako smanjiti njihovu vidljivost?!

by | septembar 7, 2015

Piše: Dr Annamaria Pfau

Piše: Dr Annamaria Pfau, lekar Poliklinike Novakov
poliklinikanovakov.com

Poliklinika Novakov logo

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Bore nastaju iz više razloga, neke možete kontrolisati, neke ne.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Starenje – kako vreme odmiče, koža postaje sve manje elastična i sve više osetljiva. Smanjeno stvaranje prirodnih ulja suši kožu i pojačava utisak dubine bora. Smanjenje količine masnog tkiva u potkoži dovodi do opuštenog izgleda kože i stvaranja dubokih bora.

Izlaganje sunčevim zracima – ultraljubičasti zraci ubrzavaju prirodni proces starenja i osnovni je uzrok ranog stvaranja bora. Oni dovode do raspada vezivnog tkiva, kolagena i elastina, koji se nalaze u dubljim slojevima kože, tzv. dermisu. Bez tih potpornih struktura koža gubi snagu i elastičnost, čime dolazi do opuštanja kože i stvaranja bora.

Članak se nastavlja posle reklama

Pušenje – ubrzava normalan proces starenja kože, moguće kao rezultat smanjenja količine kiseonika koji dolazi do tkiva.

Mrštenje i izražena mimika – smeškanje, dizanje obrva, mrštenje, čkiljenje – sve dovodi do stvaranja bora. Svaki put kada se koristi mišić lica, stvara se nabor, a kako koža stari, ne može više jednostavno da se vrati u prvobitno stanje.

Pročitajte i… Produžite mladost: Efikasni tretmani sa trenutnim dejstvom

Kako smanjiti vidljivost bora
Najbolju efikasnost imaju kombinacije različitih metoda:

Retinoidi – vode poreklo od vitamina A (trtinoin, tazatoren), smanjuju vidljivostt manjih bora, fleka i nepravilnosti kože.

Članak se nastavlja posle reklama

Kreme protiv bora – njihova efikasnost, koja varira od male do umerene, zavisi od vrste i količine aktivnih supstanci – retinola, alfa hidroksilnih kiselina i nekih peptida.

Laser – kod ablativnog tretmana laserom deluje se na spoljni nivo kože, epidermis i zagreva nivo ispod, dermis, čime se stimuliše stvaranje novog kolagena. Prolaskom vremena stvara se glatka, zategnuta koža, proces koji traje od nekoliko nedelja do tri meseca. Ablativni pristup se radi kod ljudi sa dubokim borama, a neablativni sa plićim, kod kojih je više potrebno zatezanje kože. Moguća je i kombinacija ova dva pristupa.

Radiotalasi – pristup je sličan kao kod lasera, s tim da se umesto svetlosti za neablativni tretman koriste radiotalasi, a rezultati su blagi ili umereni, manji nego kod lasera.

Hemijski piling – hemijske supstance se stavljaju na ciljna mesta, čime se deluje na spoljni sloj kože i uklanjaju fleke i bore. U zavisnosti od dubine pilinga, moguće je da je potrebno nekoliko tretmana pre nego što se vidi rezultat.

Dermobrazija/mikrodermarazija – i ovom intervencijom skida se gornji sloj kože rotirajućom četkicom, čime se uklanja površina kože i nadomesti se novom kožom. Otok i crvenilo mogu trajati par nedelja. Rezultati su blagi i nisu dugotrajni.

Članak se nastavlja posle reklama

Botulinum toksin tip A (Botox) – kada su male doze ubrizgaju u određene mišićne regije, oni se više ne kontrahuju i koža izgleda glatkije. Najbolje deluje na bore između obrva i na čelu, kao i bore oko očiju. Rezultati obično traju do šest meseci.

Fileri – fileri, najčešće sa hijaluronskom kiselinom i kolagenom, ubrizgavaju se u dublje bore. Moguće je da nakon intervencije dođe do prolaznog otoka, crvenila i modrice u tretiranom delu lica. Efekti traju nekoliko meseci.

Fejs lift – operacija predstavlja uklanjanje viška kože sa donjeg dela lica i sa vrata, uz zatezanje mišića i vezivnog tkiva. Rezultati traju pet do deset godina.

Rezultati svih zahvata zavise od lokalizacije i dubine bora, ali ništa ne zaustavlja starenje kože, pa je potrebno ponavljanje tretmana.

Pročitajte i… Izgledajte deceniju mlađe: Kozmetička alternativa hirurškim zahvatima

Članak se nastavlja posle reklama

Kako zaštiti kožu i usporiti starenje
Zaštite kožu od sunčevih zraka – ograničite vreme izlaganja suncu i uvek nosite zaštitnu odeću — šešire, košulje dugih rukava, i naočare za sunce, kao i kreme visokog zaštitnog faktora, SPF 30 i više, koje treba nanositi svaka dva sata.

Koristite kreme za negu sa ugrađenim faktorom zaštite – dobro je da štite i od UVA i UVB zraka.

Koristite hidratantne kreme – suvoća kože može ubrzati stvaranje bora. Hidratantne kreme ne mogu da preveniraju stvaranje bora, ali mogu privremeno maskirati blaže bore.

Ostavite pušenje i hranite se zdravo!

Pročitajte i… Uživanje u službi lepote: Seks “pegla” bore

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: