Intimni kutak: Kako pomoći depresivnoj osobi?

by | septembar 25, 2015

Kada se podeli, svaki problem postaje lakši! Pišite mr sc. med. dr Mirjani Tatarević, psihijatru i psihoterapeutu na [email protected] (sa naznakom za „Psiho kutak“)

Strucnjak

Pitanje: Pre pola godine primetila sam da se moja 29-godišnja ćerka dosta izmenila. Postala je mrzovoljna, neraspoložena, često spava i ima pojačan apetit… Na naš nagovor, otišla je na pregled kod psihijatra koji je joj propisao lekove. Međutim, ne uzima ih redovno. Stalno moramo da se ubeđujemo – ona uglavnom tvrdi da joj nisu potrebni, a najčešće govori da joj lekovi ne mogu pomoći. Njen suprug, koji ide s njom na kontrole kod psihijatra, nedavno nam je rekao da doktoru nije rekla pravu istinu – da ih ne pije redovno, odnosno skoro uopšte. Ne znam kako da se postavimo. Ona je odrasla osoba, trebalo bi sama da zna šta je dobro za nju. A s druge strane, gledamo je kako tone, a bespomoćni smo. Dušanka, Niš

Odgovor: Možda ste već uradili sve što možete da biste je naveli da redovno pije lek. Njeno neprihvatanje terapije verovatno ima veze s njenom bolešću – zbog depresivnosti nije u stanju da poveruje kako uzimanje lekova ima smisla. Možda možete razgovarati još malo s njom po tom pitanju, ubedite je da mora istrajati jer je to jedini način da se aktivira dejstvo uzete terapije. Neredovno uzimanje antidepresiva ne može dovesti do očekivanog poboljšanja. Međutim, ukoliko se ispostavi da vaša ubedljivost nije dovoljna da je pokrene, možete vi, ili najbolje njen suprug koji je prati na tim kontrolnim pregledima, reći njenom psihijatru o kakvom se problemu zapravo radi. Psihijatar poznaje i metode kojima može popraviti saradnju pacijenta, a ujedno i uočiti slabe tačke u vašoj komunikaciji i pokazati vam kako da je ubedite da je lečenje dobro za nju. Ponekad je naš lični autoritet u problematičnim okolnostima suviše slab da bismo nekog tek tako naveli na promene u ponašanju. Tada je potrebno uvesti treću osobu u komunikaciju, nekog ko ima autoritet i koja može da bude medijator naših odnosa. Psihijatar sa svojim znanjima i stavom, kao i sa profesionalnim iskustvom, može pomoći savetima, ali može i da kreira okvir saradnje sa svojim pacijentom koji će omogućiti uslove napretku. To što ga niste obavestili o velikom problemu u procesu lečenja je propust, koji se srećom može prevazići. Naime, lekar mora znati sve o pacijentu kako bi pravilno postupio. U suprotnom, može izvesti pogrešene zaključke o dejstvu propisanih lekova i stanju pacijenta, i tada se situacija komplikuje. Zato je potrebno da se svi uključite u proces lečenja, bez obzira na otpor pacijenta.

Tagovi: