Stručnjaci MediGroup-e odgovaraju na vaša pitanja: Šta znači uvećanje nadbubrežne žlezde?!
Na vaša pitanja odgovaraju stručnjaci MediGroup-e.
P: Poštovani, uradila sam EHO štitne žlezde i rezultat je sledeći: Štitna žlezda niže položena – retrosternalna. Volumin ozna-grad I. Parenhim difuzno nehomogen, pseudocističan. Istmus-niže položen retrosternalan, uvećan 6,5mm, lobuliranih kontura, pseudocističan. U desnom režnju kranijalno, uočava se cističan kokoidan nodus dimenzije 7mm, bez cds. Vaskularizacija parenhima naglašenijeg CDS. Regionalne LGL bo. Uradila sam calcitonin koji je 1.08pg/ml i FT4 13.50pmol/l, TSH 1,33microU/ml. Molim vas za vaše stručno mišljenje.
O: Poštovana, ultrazvučni nalaz štitaste žlezde ukazuje na promene u strukturi same žlezde ali bez izdvajanja nodusa ili čvorica. Hormonski rezultati su u granicama normale, te se može zaključiti da vaša žlezda ima očuvanu funkciju. S obzirom na promenjenu strukturu žlezde, potrebno je uraditi specificna antitela (TPOAt) da bi se procenilo da li postoji autoimuno zapaljenje žlezde, što je jedan od najčešćih uzroka promene strukture žlezdanog tkiva. Ako su antitela povišena, onda je potrebno praćenje od strane endokrinologa, iako se terapija uvodi tek kada dođe do oštećenja funkcije žlezde.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog SGB Jevremova, članica Medigroup.
P: Poštovani, molim za mišljenje jako sam zabrinuta. Rezultati pregleda su sledeći: FRT4 15.63 A ref. Vred. Je (7.80._14.30); TSH 1.75 I ToT T3 1.65. Šta je u pitanju, molim vas za mišljenje? Da li je potrebno uraditi dodatne pretrage pretrage? Hvala unapred.
O: Poštovana, u hormonskim analizama postoji blago povišena vrednost cirkulišućeg hormona FT4, iako su vrednosti regulatornog hormonaTSH u granicama normale. Savetujem da još jednom ponovite FT4 i uradite eventualno imunološke markere štitaste žlezde Tg At i TPOAt samo u slučaju da su vrednosti FT4 i dalje povišene.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog SGB Jevremova, članica Medigroup.
P: Marija je starosne dobi 33 i lekar specijalsta joj je konstatovao Hašimoto u decembru 2014. godine, sa vrednostima analiza: Anti TPO – 159,6; Atg At – 253,2; FT4 – 12,4; T3 – 2,35; T4 – 122,7 i TSH – 4,5. Sa preporučenom terapijom Eutiroks 25mcg ujutru, 50mcg drugo jutro (nema dobijanje u težini, koža nije suva, uredna stolica). Sredinom aprila 2015-te TSH je bio 2,41, početkom maja 2015. TSH je bio 3,94. Nakon konsultacije sa drugim specijalistom, prestala je da pije Eutiroks, zbog njegove preporuke da se sa tim vrednostima ne daje terapija. 10. avgusta, utvrđuje da je u drugom stanju, 5. nedelja trudnoće. 11. avgusta analiza pokazuje da je TSH 5,17 i istog dana, samoinicijativno nastavja terapiju Eutiroksom 25mcg jedno jutro, 50mcg drugo jutro. U isčekivanju pregleda „uživo“ željno čekamo vaše mišljenje i preporuku, ukoliko je moguće. Hvala unapred.
O: Poštovana, uradili ste ispravno u oba slučaja. Prvo, kod vas se do trudnoće radilo o subkliničkoj formi hipotireoze, smanjene funkcije štitaste zlezde, u sklopu hroničnog autoimunog zapaljenja. Pošto su vrednosti TSH bile blago povišene, kao i bez postojanja klinickih simptoma smanjenog metabolizma, supstituciona hormonska terapija nije bila potrebna. Međutim, u trudnoći je veća potreba za hormonima, te je TSH odmah skočio, što iziskuje supstitucionu terapiju i česte kontrole FT4 i TSH na mesec dana. Zato je potrebno endokrinološko praćenje tokom cele trudnoće, kao i nakon porođaja, kada je potrebno proceniti da li treba nastaviti sa terapijom.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog SGB Jevremova, članica Medigroup.
P: Poštovani molim vas da mi pročitate i date mišljenje rezultata štitne žlezde: TSH: 3,1 vrednost (0,34-5,6); FT3: 5,9 vrednost (3,8-6,00); FT4: 13,10 vrednost (7,90-14,40). Unapred hvala.
O: Poštovani, svi rezultati su vam u granicama normale, te se može zaključiti da vaša štitasta žlezda ima očuvanu funkciju.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog SGB Jevremova, članica Medigroup.
P: Poštovani, imam 27 godina, a već 2,5 godine imam problema sa aknama samo na desnoj strani lica (nikada ranije nisam imala akne čak ni u pubertetu, uvek sam imala čisto lice). Proverila sam polne hormone i hormone štitne žlezde. Svi nalazi su u redu, u granicama normale, samo sam primetila da je LH nesto veći u odnosu na FSH. LH je 5,8 dok je FSH 3,7. Da li to ukazuje mozžda na PCOS? Ciklus je redovan, nemam pojačanu maljavost, niti sam gojazna, samo me brine taj osip u vidu sitnih potkožnih bubuljica na desnom obrazu i to u kasnim dvadesetim. Unapred se zahvaljujem na odgovoru.
O: Poštovana, da bi se postavila dijagnoza sindroma policističnih jajnika potrebno je zadovoljiti više parametara (vrednost LH veća dva puta od FSH, povišene vrednosti muških polnih hormona – androstendiona, ciste na jajnicima, pojačana maljavost i insulinska rezistencija). S obzirom na to da navodite da su akne samo na jednoj strani lica, malo je verovatno da su hormonskog porekla. Smatram da je potrebno da se javite dermatologu, da se eventualno uzme bris kože a i ujedno da se javite ginekologu, da se uradi i ultrazvučni ginekoloski pregled. U slučaju postojanja cističnih promena na jajnicima, potrebno je da se javite endokrinologu zbog daljeg testiranja.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog SGB Jevremova, članica Medigroup.
P: Poštovani, imam uvećanu desnu nadbubrežnu žlezdi dim 23x21mm. Šta to znači i šta preduzeti? Hvala unapred na odgovoru.
O: Poštovani, uvećanje jedne nadbubrežne žlezde može ukazati na adenom nadbubrega, tj. uvećanje žlezdanog tkiva koje može pratiti poremećaj rada žlezde. Od velikog značaja je informacija o vašoj životnoj dobi, kao i da li imate neke tegobe koje bi mogle da ukažu na povećano lučenje hormona nadbubrežne žlezde (kao što je hipertenzija). Kada se slučajno otkrije uvećanje nadbubrega to se zove incidentalom nadbubrezne žlezde. Tada je neophodno da se javite endokrinologu kako bi se uradilo detaljno ispitivanje hormona i odlučilo o daljem lečenju.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog SGB Jevremova, članica Medigroup.
Imate pitanje? Obratite se stručnjacima MediGroup-e. Kliknite OVDE.