Umjetnički paviljon predstavlja Spomen-zbirku Pavla Beljanskog iz Novog Sada

by | novembar 4, 2015

Umjetnički paviljon u Zagrebu se ubraja među najstarije izložbene prostore u Hrvatskoj i jedini je objekt namenski sagrađen za održavanje velikih, reprezentativnih izložbi, koje svojim značajem prevazilaze nacionalne okvire.

Foto: wikipedia.hr

Foto: wikipedia.hr

Umjetnicki paviljon ZagrebPotreba grada za ovakvim zdanjem prepoznata je krajem XIX veka, kada se u Zagrebu intenzivirao likovni život.

Vlaho Bukovac 1885

Vlaho Bukovac 1885

Inicijativu za izgradnju Umjetničkog paviljona dao je 1895. godine slikar Vlaho Bukovac, najmarkantnija ličnost kulturnog života Zagreba i Hrvatske toga vremena. Tokom priprema za Milenijumsku izložbu u Budimpešti 1896. godine, on je prepoznao mogućnost za njegovu izgradnju. Na Bukovčev predlog, sagrađen je poseban montažni umetnički paviljon čiji će se čelični kostur nakon izložbe preneti u Zagreb. Zgrada paviljona svečano je otvorena 15. decembra 1898. godine reprezentativnom izložbom Hrvatski salon.

Članak se nastavlja posle reklama
Vidosava Kovacevic, Glava devojcice 1912

Vidosava Kovacevic, Glava devojcice 1912

Negujući praksu saradnje sa srodnim institucijama i s ciljem da hrvatsku javnost upozna sa kulturnom baštinom regiona, Umjetnički paviljon će predstaviti Spomen-zbirku Pavla Beljanskog iz Novog Sada izložbom Kolekcija Pavla Beljanskog: biseri moderne krajem tekuće i početkom naredne godine.

Risto Stijovic, Devojcica 1936.

Risto Stijovic, Devojcica 1936.

Članak se nastavlja posle reklama

Remek-dela moderne umetnosti iz kolekcije Pavla Beljanskog na izložbi Kolekcija Pavla Beljanskog: biseri moderne u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu publika će moći da pogleda od 19. novembra 2015. do 10. januara 2016. godine.
Autori postavke su dr Jasna Jovanov i dr Zvonko Maković. U godini u kojoj se obeležava pet decenija od smrti velikog darodavca, ova izložba je prvo predstavljanje Spomen-zbirke Pavla Beljanskog izvan granica Srbije.

Iduće nedelje čitajte o temi:
Život posvećen umetnosti

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: