Zamrznuta „mlada“ jajna ćelija bolja je od „stare“ sveže
Objašnjavajući kako nije nimalo neuobičajeno da usled intenzivnog tempa života, koje današnje vreme nameće, ljudi odluku o potomstvu konstantno odlažu, doktorka Eliana Garalejić je na konferenciji „Pro Femina – Zdravlje u fokusu“ apelovala da se o tome podrobno i na vreme promisli kako bi se izbeglo ono što se mnogima dešava – da im godine „prolete“ i da želja za proširenjem porodice postane manje ostvariva zbog poteškoća koje veliki broj svećica na torti donosi.
Tekst priredila: Marija Milošević
U svetu je postalo uobičajeno da žena od 38 godina koja nije rađala, a to želi, obavi ultrazvučni pregled ne bi li se eliminisalo postojanje tumora ili drugih problema koji bi morali operativno da se reše, uradi potom sve potrebne analize i odmah, u roku od mesec dana, krene sa vantelesnom oplodnjom da vreme, koje je dragoceno u toj situaciji, ne bi zaludno teklo.
Američki stručnjaci napravili su pak korak dalje i izračunali da žene koje u reproduktivnom periodu (do 35. godine) zamrznu jajne ćelije kako bi dete dobile u četrdesetim, imaju duplo veće šanse da ostanu u drugom stanju nego one koje se podvrgnu vantelesnoj oplodnji sa 40 godina, sa svežim ćelijama. Kod njih je ova metoda veoma popularna s obzirom na to da omogućava ženi da ima duži poslovno-produktivni period, pa im neretko i firme plaćaju ovakve procedure.
Doktorka ističe da su uzroci steriliteta brojni, i da u mnogo čemu zavise od sredine u kojoj živimo. Ispostavilo se da je veoma važno da li je reč o gradskom ili seoskom okruženju, razvijenoj ili nerazvijenoj zemlji. Stres, koji je sveprisutan u gradskom tempu života, danas je jedan od vodećih faktora poremećaja ovulacije, dok na selu žene najčešće imaju problem zatvorenih jajovoda do čega dolazi usled teških fizičkih poslova. Česta je pojava i policističkih jajnika, ali i endometrioze koja podrazumeva stalno vraćanje dobroćudnih tumora jajnika.