Mesec Frankofonije 2016. u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog

by | mart 4, 2016

Povodom obeležavanja Meseca frankofonije 2016, u naredne dve subote, 5. i 12. marta sa početkom u 13 časova, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog organizuje tematska vođenja kroz stalnu postavku.

P. Lubarda - Plavi izlog 1930.

P. Lubarda – Plavi izlog 1930.

Nakon gostovanja u Zagrebu i zatvaranja izložbe zagrebačke Moderne galerije „Miroslav Kraljević i sledbenici“ u Novom Sadu, dela iz stalne muzejske postavke vraćena su u izložbeni prostor Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Tim povodom, ali i povodom obeležavanja Meseca frankofonije 2016, tokom marta Spomen-zbirka se pridružuje ovoj manifestaciji sa željom da se istaknu značaj kolekcije Pavla Beljanskog i njena posebna uloga u uspostavljanju i negovanju francusko-srpskih veza. S Francuskom je povezuju životne i stvaralačke biografije diplomate i kolekcionara Pavla Beljanskog i autora iz kolekcije. Kao deo internacionalne pariske škole, oni su delovali unutar evropskih konteksta 20. veka i stvarali dela koja po vrednosti prevazilaze nacionalne okvire. Kada je Beljanski po službenoj dužnosti dobio premeštaj za Pariz (1929), u slikarskoj metropoli su boravili i stvarali Sava Šumanović, Petar Dobrović, Petar Lubarda, Milo Milunović i drugi umetnici. Beljanski je otkupljujući slike koje su izlagane na pariskim izložbama, uspostavio veze sa mnogima od njih i ubrzo stekao brojne prijatelje. Pored priče o prijateljskim vezama kolekcionara sa umetnicima, ovi i mnogi drugi zanimljivi detalji govore i o društvenim i kulturnim prilikama u Parizu iz vremena kada je njihovo druženje započelo.

K. Hakman Predgradje (Malakof) 1928

K. Hakman Predgradje (Malakof) 1928

Program Meseca frankofonije 2016. u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, kao i prethodnih godina organizovan je sa ciljem kontinuiranog unapređenja francusko-srpskog kulturnog dijaloga, označavajući nastavak saradnje novosadskog muzeja sa frankofonim udruženjima i Francuskim institutom u Srbiji.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: