Preplanuo TEN ugrozio mi je ŽIVOT

by| avgust 19, 2009

Broj žena obolelih od kancera kože poslednjih godina dramatično se uvećao. Tri L&Z čitateljke otkrivaju na koji način je ova bolest izmenila njihove živote i promenila njihov odnos prema sopstvenom telu.

Lepota i Zdravlje - Preplanuo ten

 

Rezultati američke studije (sa Mejo klinike) ukazuju da se broj slučajeva kancera bazalnih ćelija kože, kod žena starosti od 15 do 29 godina, povećao u proteklih 25 godina za 300 posto. Ohrabrujuće je jedino to što je ovaj tip kancera retko kada smrtonosan. Međutim, u poslednjih nekoliko godina povećao se i broj obolelih od letalnih oblika melanoma što je, smatraju stručnjaci, direktna posledica rane upotrebe solarijuma. Zapravo, melanom je vrsta kancera kože koja se, u poslednjih pet godina, sve češće dijagnostikuje.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Najveći problem prilikom dobijanja bilo koje vrste ovog kancera u ranoj životnoj dobi jeste taj što postoji realan rizik od ponovne pojave bolesti.

 

Naime, osobe koje su jednom obolele od kancera kože koji nije smrtonosan, u 50 posto slučajeva ponovo od njega oboljevaju u roku od dve ili tri godine.

Članak se nastavlja posle reklama

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Opasnost da osobe koje su imale dva puta kancer kože (ali ne oblik melanoma) obole od njega i treći put značajno se povećava (75%). L&Z saradnici razgovarali su sa tri žene koje su izlečene od kancera kože, i nisu baš sve spremne da prihvate status „izlečene“ osobe. Jedna od njih, koja je obolela od bazalnog kancera (koji može da se izleči u 98% slučajeva), kaže: „Iako ne želim da svrstam sebe u kategoriju žena koje se bore protiv kancera dojke i leukemije, čim čujete reč ‘kancer’ vaš život se neminovno menja. Nakon toga nikada više ne možete da se osećate zdravim!“. 


Ana T., (28)

Dijagnoza
Ana je citav dva meseca bila ubeena da ima najvecu i „najtvrdoglaviju“ aknu na svetu. „Probala sam sve metode uklanjanja akne, od pilinga i losiona za problematicnu kožu, do krema i antibiotika. Moj suprug je mislio da sam paranoicna, no osecala sam da nešto nije u redu.“ Nažalost, Ana je bila u pravu. U junu pre dve godine dijagnostikovan joj je kancer bazalnih celija.

Članak se nastavlja posle reklama

Terapija Anin slucaj zakomplikovala je i cinjenica da se karcinom na njenoj slepoocnici nalazio pored važnog facijalnog nerva. Da je kancer uspeo dublje da uraste, operacija bi bila rizicna, jer bi prilikom nje moglo da doe do oštecenja ovog nerva, pa Ana ne bi više mogla da pomera celo i obrve. Na svu srecu, na vreme obratila lekaru. Izraslina joj je uklonjena operativnim putem, a konci su izvaeni vec nakon nedelju dana. Ana sada odlazi na detaljne preglede dva puta godišnje i istice da joj lekar „pretražuje svaki centimetar kože“.

Zaštita od sunca „Pre ovog iskustva, ponašala sam se krajnje neodgovorno“, priznaje Ana i zakljucuje: „Iako sam svetle puti, redovno sam se ‘pržila’ na suncu i uvek bih izgorela. Ipak, nijednom nisam pomislila na štetu koju cinim svojoj koži. Sada sam svesna da sam napravila ogromnu grešku!“ Razumljivo, Ana danas svakodnevno, da bi zaštitila lice, koristi preparat sa UV. Odskora je pocela da upotrebljava i losion za telo kojim leti osim lica, maže i dekolte, ruke i noge.

Savet lekara Ako razmišljate o tome kako zaista izgleda zdrava boja kože, obratite pažnju na mlecnobelu Skarlet Johanson. Ukoliko konstatacija da „prepecena koža“ nije zdrava ne deluje dovoljno ubedljivo na vas, znajte da taman ten postaje demode.

 

DANIJELA B., (33)
Dijagnoza
Kao prirodno riđa osoba, svetle i pegave kože, Danijela je na vreme shvatila da u dobu povećane opasnosti od sunčevih zraka njena put može da predstavlja dodatni razlog za pojavljivanje kancera. Zbog toga je godinama redovno odlazila kod dermatologa. „Najčudnije je bilo to što su se sve flekice i promene na koži, zbog kojih sam silno brinula, pokazale bezazlenim. Sa druge strane, ispostavilo se da je jedna tačkica na mom vratu, na koju nisam uopšte obratila pažnju, kancerozna“, objašnjava Danijela kako joj je pre godinu dana, u avgustu, dijagnostikovan bazalni kancer. „Bila sam potpuno šokirana. Ipak, primila sam ovu dijagnozu kao ‘dobru’ vest, jer je stopa izlečenja u slučaju ove vrste kancera visoka, a rak ne metastazira u druge delove tela“, ističe naša sagovornica. Međutim, bilo bi važno napomenuti da i ova vrsta karcinoma nastavlja da raste ukoliko se ne leči.
Terapija Iako izraslina nije bila velika, zbog prevencije širenja tumora, operativnim putem uklonjen je veći deo kože i potkožnog tkiva sa udubljenja Danijelinog vrata. Ožiljak se za pola godine smanjio na veličinu novčića, ali ostao je blago crven i ispupčen.
Zaštita od sunca „Iako sam koristila sredstvo za sunčanje, najčešće ga nisam nanosila i tokom sunčanja“, priznaje Danijela i dodaje: „Dosta vremena provodila sam izložena na suncu, pogotovo tokom letovanja kada sam po čitav dan boravila na plaži. Osim toga, odmalena sam volela sportske aktivnosti u vodi.“
Savet lekara Ako imate aknu koja ne prolazi dva meseca, ili primetite neku drugu pojavu na koži, poput svraba ili krvarenja, obavezno se obratite dermatologu. Čak i u slučaju da lekar ne prida značaj tim pojavama, ili ih označi kao bezazlene, uvek tražite mišljenje drugog specijaliste. Kada je kancer manji, mnogo ga je lakše lečiti i operativno ukloniti, i to tako da ostavi minimalne ožiljke na koži.

Članak se nastavlja posle reklama

 

VESNA D., (22)
Dijagnoza
Lepota i Zdravlje - Preplanuo tenUpoznata sa porodičnom istorijom bolesti karcinoma kože, Vesna, koja ima vrlo svetlu kožu i pegice, oduvek je koristila preparat za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom. Ipak, nikada se nije odrekla sunčanja na plaži. Pre dve godine, dermatolog je otkrio sumnjiv mladež na njenim leđima i postavio dijagnozu: sindrom displastičnog nevusa, nasledna pojava koju karatkteriše prisustvo više od 100 mladeža (ili „nevija“) na gornjem delu torzoa i ekstremitetima. Inače, mladeži, koji variraju po veličini i obliku, često mogu da postanu kancerozni. Osobe koje imaju ovakvu kožu izložene su najvećem riziku od pojave melanoma. Takođe, mogućnost da osoba čiji je najbliži rođak (prvo koleno) patio od melanoma oboli od ove bolesti iznosi čak 90 posto.
A Vesna je imala tetku koja je gotovo izgubila nos zbog melanoma. „Zbog toga sam stalno bila na oprezu, pa sam uklonila prvi sumnjivi mladež. Međutim, to nije bio kraj mojim nevoljama. Na detaljnom dermatološkom pregledu uočen je još jedan kritičan mladež na mojoj butini. Bio je vrlo taman, a sa svake strane nalazila se jedna pegica“, prepričava nam svoje muke Vesna, čiji je PH nalaz pokazao da je reč o najopasnijoj vrsti kancera kože, o melanomu u ranoj fazi.

 

Terapija Hirurg je napravio rez na gornjem delu butine od oko 5 cm. „Ožiljak je vidan, ali je najvažnije da je operacija urađena na vreme“, naglašava Vesna, svesna posledica koje može da izazove karcinom kože.
Zaštita od sunca „Pošto patim od ove specifične bolesti, ne bi mi pomoglo ni da živim u pećini do kraja života“, kaže Vesna i zaključuje: „Zbog toga koristim preparat sa visokim zaštitnim faktorom i svakih nekoliko meseci odlazim kod dermatologa.“ Inače, Vesna je oduvek opominjala svoje društvo da tokom leta koriste preparate za sunčanje, zbog čega su je mnogi nazivali „mama“. Međutim, kada joj je dijagnostikovan kancer, svi su počeli mnogo ozbiljnije da shvataju njene reči.

Savet lekara Osobe koje imaju mnogo mladeža moraju redovno da posećuju lekara. Takođe, svakog meseca treba sami da pregledaju svoje telo jer baš oni obično prvi primete promene na koži. Dermatolozi savetuju i pregled očiju jer osobe sklone mladežima mogu da ih imaju i na mrežnjači, što

Članak se nastavlja posle reklama

 

Tekst: Nataša Ćovin; Foto: Shutterstock

Tagovi: