Koža puna vlage
Hladno vreme nepovoljno deluje na biohemijske procese u organizmu, što se odražava na našu kožu i raspoloženje. Jedna od najneugodnijih promena je upravo naglašeno isušivanje kože. Dakle, u ovo doba godine, koži je potrebna vlaga… MNOGO VLAGE!
Humektanti i okluzivi su dve vrste sastojaka koje omogućavaju optimalno vlaženje kože. HUMEKTANTI, kao što su laktična kiselina i urea (oba prirodno prisutna u organizmu) apsorbuju vlagu (vodu) iz atmosfere u spoljašnje delove kože. Prirodni OKLUZIVI, kao što su ši puter, ulje avokada, badema i jojobe, sprečavaju isušivanje kože tako što zadržavaju prirodna ulja i vlagu u koži. Osim toga, brojni okluzivni sastojci opskrbljuju kožu hranljivim materijama i esencijalnim masnim kiselinama.
Ipak, zbog izuzetno velike ponude preparata za negu, često je teško napraviti pravi izbor. Zato smo zamolili nekoliko stručnjaka da nam otkriju kako da negujemo kožu na deset najproblematičnijih tačaka, kao i koje sastojke treba da sadrži svaki od namenskih preparata.
Kosa
Nedostatak vlage u vazduhu isušuje kosu, a primena neodgovarajućih preparata za negu i oblikovanje može samo da pogorša problem. Feniranje, hemijski tretmani, ispravljanje presom i uvijanje figarom, kao i farbanje, mogu ozbiljno da oštete kosu. Ako možete, odustanite od svih ovih postupaka i tokom hladnog perioda držite se samo pranja kose, redovnog nanošenja regeneratora sa dubinskim dejstvom i sušenja fenom, ali bez primene četki za feniranje.
Koža glave
Suvo teme i svrab najčešće se dijagnostikuju kao dermatitis (hronična upala kože) koji se tokom jesenjeg i zimskog perioda pogoršava. Ukoliko je svrab neizdrživ, ili se koža glave intenzivno peruta, najbolje je da se obratite dermatologu. U slučaju da je perutanje kože blaže, pomoći će vam intenzivna hidratacija odgovarajućim preparatima. U parfimeriji, ili apoteci, potražite specijalni losion koji sadrži mešavinu ruzmarinovog, limunovog i čempresovog ulja. Utrljajte ga u kožu glave najmanje pola sata pre pranja kose, a potom ga isperite.
Oči
Koža oko očiju najtanja je na telu i zbog toga je najpodložnija isušivanju. Zato, nosite naočare za sunce da biste zaštitili oči od hladnoće, vetra, smoga, i upotrebljavajte ekstra hidratantnu kremu za lice (i predele oko očiju) i ujutru i uveče. Prilikom izbora kreme, obratite pažnju na sastav. U njoj treba da se nađu puter manga, zbog intenzivne hidratacije, aloe vera, za ublažavanje iritacije kože, i urea, za privlačenja vlage iz okruženja.
Obrazi
Vetrovito vreme može da ispije prirodne masnoće iz kože, čiji rezultat može da bude naglašena osetljivost i grub i ispucao površinski deo kože. Obrazi su najugroženiji deo lica i prvi stradaju pod udarima vetra i niskih temperatura. Ipak, stručnjaci kažu da su ši puter i ulje avokada najbolji okluzivi koji sprečavaju gubitak prirodne masnoće iz kože. To znači da prilikom kupovine dnevne i noćne kreme treba da izaberete onu koja sadrži pomenute sastojke.
Usne
Dok se koža ostalog dela tela sastoji od tri sloja, usnama nedostaje spoljašnji sloj (stratum corneum), zbog čega su one najpodložnije isušivanju i pucanju. Ključna stvar u održavanju optimalne vlažnosti usana jeste često nanošenje grožđane masti (lip balma), koja kao i ostali hidratantni preparati treba da sadrži ši i puter manga i aloe veru.
Ruke & laktovi
Koža na laktovima deblja je nego na drugim delovima tela, lako se isušuje i postaje gruba. Zato je potrebno da često radite piling i da nanosite debeo sloj hidratantne kreme. Koža ruku je, opet, tokom većeg dela godine izložena nepovoljnim uticajima iz spoljašnje sredine, a u zimskim mesecima moguće su reakcije na različite materijale od kojih se izrađuju odevni predmeti, usled kojih se javljaju crvenilo i svrab. Zato, svako veče, nakon tuširanja, utrljavajte u kožu ruku losion na bazi ulja (bademovo, ružino ili maslinovo).
Vrat & dekolte
Osim ako stalno ne nosite rolke, šal i ne zakopčavate se do grla, koža vrata i dekoltea neprestano je izložena nepovoljnom uticaju vetra i drugih atmosferskih pojava. S obzirom na to da je koža ovog dela tela prilično tanka, lako gubi vlagu i postaje neugodno zategnuta, a često se javlja i svrab. Osim redovnog nanošenja hidratantne kreme (one koju koristite za lice), u kožu vrata i dekoltea utrljavajte kremu koja sadrži ulje semenki suncokreta (prirodni okluziv), koje će zadržati vlagu, kao i beta-glukan (prirodni ekstrakt kvasca) za jačanje spoljašnjeg epiderma.
Šake & zanoktice
Da biste tokom zimskih meseci zaštitili kožu šaka, ruke perite blagim sapunom (koji ne isušuje) i mažite ih kremom nakon svakog pranja. Najbolju regenerativnu i zaštitnu ulogu imaju kreme koje sadrže laktičnu kiselinu (u što većem procentu). Ukoliko ste skloni stvaranju zanoktica, najbolje je da redovno koristite namensku kremu („Dikla“, „Avon“) ili da nekoliko puta nedeljno, pre spavanja, u nokte dobro utrljate glicerinsku kremu, stavite pamučne rukavice i prespavate sa njima.
Noge & kolena
Iako je koža nogu relativno debela, na površini kože često se nataloži nekoliko slojeva izumrlih ćelija, zbog čega se ona isušuje i počinje da se peruta. Preparati na bazi alfahidroksilne kiseline uklanjaju izmurle ćelije, dok humektanti omekšavaju i regenerišu kožu. Izaberite kreme koje sadrže alfahidroksilnu i laktičnu kiselinu i ureu.
Stopala & pete
Većina zanemaruje negu stopala tokom hladnih meseci, kada su „zarobljena“ u debelim čarapama i dubokim cipelama i čizmama. Međutim, svako ko je iskusio bol zbog ispucalih peta (rugade) uverio se u značaj prevencije. Svaki put kada se tuširate, kamenom uklonite ogrubeli sloj kože sa peta, a nakon brisanja utrljajte debeo sloj masne kreme. Kreme za pete treba da sadrže lanolin (okluzivni hidratant koji se izdvaja iz ovčijeg runa) i ulje nevena (biljni ekstrakt koji ima zaštitnu i hidratacionu ulogu).
– L&Z saveti –
Vlažite vazduh u prostorijama Tokom sezone grejanja, vazduh u zatvorenim prostorijama brzo se suši, što nepovoljno utiče na ceo organizam, a naročito na kožu. Najbolje je da posudu sa vodom držite na radijtoru u dnevnoj, spavaćoj i dečijoj sobi.
Kraće se tuširajte Dugo tuširanje veoma toplom vodom može da dehidrira kožu. Zato treba da se tuširate što kraće, i to mlakom vodom. Ako imate izuzetno suvu kožu, tuširajte se svaki drugi dan.
Uzimajte svoju omegu Vodite računa da u vašoj ishrani bude zastupljeno dovoljno namirnica koje sadrže esencijalne masne kiseline jer su apsolutni imperativ za obnavljanje ćelija. S obzirom na to da organizam ne može da proizvede ove vrste kiselina, uzimajte riblje i laneno ulje ili ulje noćurka.
Spavajte dovoljno Ćelije kože se obnavljaju tokom sna i zato nemojte da skraćujete ili narušavate koži tako potreban noćni odmor.
Pijte mnogo vode Iako je dehidratacija veća pretnja tokom letnjih meseci, i zimi postoji rizik od deficita tečnosti u organizmu. Stvar je vrlo jednostavna: pijte više vode i ubrzo ćete uočiti pozitivne efekete na koži.
Radite piling Redovna primena eksfolijatora (piling sredstva) važna je zbog uklanjanja površinskog sloja izumrlih ćelija kože, kao i zbog poboljšanja cirkulacije. Tokom tuširanja istrljajte kožu lufom i koristite blagu penu za tuširanje, a ne sapun.
Tekst: Nataša Ćovin; Foto: Shutterstock