Porađaji kod kuće sve češći
Novo istraživanje u Engleskoj pokazalo je da ne postoje velike razlike u komplikacijama među bebama koje su rodile žene sa niskorizičnom trudnoćome, a koje su se porađale u bolnicama, u odnosu na one koje su se porađale kod kuće uz pomoć babica ili u porođajnim centrima.
Na osnovu rezultata studije, istraživači su naveli da bi ženama u Engleskoj koje nemaju komplikovane trudnoće trebalo biti omogućeno da biraju gde će se porađati, a jedan stručnjak je rekao da bi otprilike polovina tamošnjih trudnica verovatno mogla bezbedno da se porodi van bolnice, prenela je agencija AP.
Ipak, istraživači su upozorili žene koje rađaju po prvi put da porođaj kod kuće nosi veći rizik po njih i njihove bebe.
„Nikada ne bih rekao da žene treba da se porađaju na određenom mestu, ali nadam se da ovo ženama daje više informacija koje će im pomoći u donošenju odluke“, rekao je direktor Instituta za zdravlje žena pri Univerzitetskoj bolnici u Londonu, doktor Piter Broklehurst, koji je učestvovao u izradi studije.
„Rađanje nije neprirodan proces, to je fiziološki proces, a ukoliko vaša trudnoća i porođaj nisu komplikovani, onda vam nije potreban visok nivo stručne pomoći“, naveo je on.
Broklehurst je dodao da bi oko 50 odsto trudnica u Engleskoj, onih sa niskorizičnim trudnoćama, trebalo da ima izbor po pitanju mesta gde žele da donesu svoju bebu na svet.
Preko 90 odsto trudnica u Engleskoj se danas porađa u bolnicama. Neki zvaničnici kažu da bi novo istraživanje trebalo da podstakne žene da razmotre alternativne opcije.
„Ovde se radi o pružanju izbora ženama“, napomenula je jedan od autora studije, Meri Njuburn iz britanske dobrotvorne organizacije za pomoć roditeljima NCT. Ona je navela da porođajni centri koje vode babice u Engleskoj imaju kućnu atmosferu koja pruža privatnost, uz kaučeve i bazene za rađanje.
U Britaniji, babice ionako već pomažu pri više od 60 odsto porođaja. Slična usluga omogućena je i u Holandiji, gde se otprilike četvrtina porođaja obavi kod kuće. U ostalim zemljama Evrope, većinu porođaja vode lekari, iako i babice mogu biti uključene.
U SAD, sa druge strane, manje od jedan odsto porođaja se obavlja kod kuće. Američki Zavod za ginekologiju i akušerstvo ne podržava planirane porođaje kod kuće i upozorava da postoje dokazi koji pokazuju da takvi porođaji nose veći rizik od smrti novorođenčeta u odnosu na planirane porođaje u bolnicama.
Broklehurst i njegove kolege prikupili su podatke o skoro 65.000 majki i beba u periodu od 2008. do 2010. u Engleskoj. Od tog broja, 19.706 žena se porodilo u bolnicama, 16.840 kod kuće, 11.282 u nezavisnim klinikama uz pomoć babica, bez doktora ili dostupnih anestetika i 16.710 u „pomoćnim“ centrima koji se cesto nalaze u okviru bolnica, uz pomoć babica.
Sve trudnoće bile su niskog rizika, što znači da su majke bile zdrave i iznele trudnoću do kraja termina. Žene koje su planirale porođaj carskim rezom, kao i one koje su nosile blizance ili više beba nisu bile uključene u studiju.
U porodilištima širom Britanije, većina porodilja sa niskorizičnim stepenom trudnoće ne vidi doktora tokom porođaja, i donosi bebe na svet samo uz pomoć babica.
Da li bi ste se porodile kod kuće? (ostavite nam svoj skomentar)
- Da, dopada mi se ideja
- Ne, nikako
- Još bih razmislila, jer mi je sve to nepoznanica
- Možda sa sledećim detetom