Sajberuvce: U čemu je važnost neonatalnog skrininga?
Kao i svakog utorka, i ovoga puta donosimo vam tekst koji se bavi decom sa oštećenim sluhom, njihovim razvojem, edukacijom, zaštitom prava i uključivanjem u društvo, a sve u saradnji sa portalom Sajberuvce. Prethodne tekstove pročitajte OVDE, a danas vam donosimo sve pojedinosti o neonatalnom skriningu.
Neonatalni skrinig sluha je univerzalni program ranog otkrivanja oštećenja sluha, koji započinje već u porodilištu. Jednostavnim i brzim testom, koji se zasniva na beleženju otoakustičkih emisija, moguće je već drugog dana po rođenju utvrditi da li beba dobro čuje.
Inicijalni skrining test bi trebalo raditi pre otpuštanja iz porodilišta svim bebama, bez obzira na faktore rizika za oštećenje sluha. U društveno razvijenijim zemljama, neonatalni skrining je obavezan, kao i nastavak praćenja dece sa nestandardnim rezultatima. Ovo treba da predstavlja vodeću ideju pri formiranju i sprovođenju procedura neonatalne nege. To potvrđuju i rezultati savremenih ispitivanja koji pokazuju da je nivo razvoja govora kod dece, kod koje je oštećenje sluha otkriveno i adekvatno tretirano do druge godine života, značajno viši nego kod kasnije dijagnostifikovanih oštećenja sluha.
Kako izgleda neonatalni skrinig i koje su njegove ostale prednosti pročitajte OVDE.