Mame su bolje u „multitaskingu“?
Zaposlene žene provedu više od 40 odsto vremena radeći dve ili više stvari istovremeno, pokazalo je novo istraživanje. Mame na „multitasking“ potroše 48 sati i 20 minuta nedeljno, dok očevima na to ode oko 39 sati. Žene to doživljavaju kao negativno iskustvo, pa je činjenica da moraju da se bave različitim stvarima u isto vreme izvor stresa i anksioznosti, piše „Dejli mejl“.
„Pol utiče na našu sposobnost da se bavimo različitim stvarima istovremeno“, kaže dr Šira Ofer, profesor na katedri za Sociologiju i antropologiju na Bar-Ilan Univerzitetu u Izraetlu.
„Rezultati do kojih smo došli potvrdili su staru tezu o tome da ženama bolje ide multitasking, i da će se lakše izboriti sa više problema istovremeno, ali i da muškarci i žene, naročito ako imaju i decu, drugačije emotivno proživljavaju situacije u kojima moraju da se izbore sa više problema istovremeno.“
„Zaposlene majke rade dve ili više stvari istovremeno dve petine vremena koje provedu u budnom stanju, a očevima na multitasking ode trećina vremena koje provedu budni“, kaže dr Brbara Šnajder, sociolog sa Univerziteta u Mičigenu.
Ipak, od ovog podatka mnogo je značajnije kako se muškarci i žene nose sa tenzijom koju stvara činjenica da moraju da se bave različitim stvarima u isto vreme.
„Za majke je to negativno iskustvo, dok očevi to ne doživljavaju tako tragično“, kaže dr Ofer.
„Žene na takve situacije reaguju negativnim emocijama jer ih doživljavaju kao izrazito stresne, dok ih muškarci doživljavaju kao pozitivnije iskustvo, jer se od njih ne očekuje da budu toliko uspešni u kućnim poslovima i brizi o deci, što su najčešće situacije kada se obavlja više aktivnosti istovremeno.“
„Iako se danas i od muškaraca očekuje da ravnopravno učestvuju u porodičnom životu, ipak je tradicionalno njihova uloga da obezbede porodicu. Samim tim, pod manjim su pritiskom kad treba da se bave kućnim poslovima ili da čuvaju decu, jer kulturološki to nije njihova primarna uloga“, kaže dr Ofer.