Žene, ovo su simptomi koronarne bolesti koje ne treba zanemarivati

by | oktobar 17, 2016

Uprkos opšte prihvaćenom mišljenju da najveći zdravstveni rizik po žene predstavlja rak dojke, rak genitalnih organa, te osteoporoza, statistički podaci ukazuju da svaka treća žena u razvijenim zemljama umire od bolesti srca i krvnih sudova.

Foto: Promo

dr Dejan Kordić, Foto: Promo

Smatrana bolešću muškaraca, koronarna bolest zapravo je podjednako prisutna i kod žena.

Koronarna bolest je bolest krvnih sudova koji ishranjuju srčani mišić. Zavisno od mehanizma nastanka, može se manifestovati nizom različitih simptoma i znakova koji su vezani za smanjenje snadbevanja srčanog mišića krvlju i taj složeni patološki proces nazivamo ishemijom. Ishemijska bolest srca sa svim svojim manifestacijama (stabilna i nestabilna angina pektoris i infarkt srca) predstavlja najčešće i po posledicama koje ostavlja, najalarmantnije oboljenje srca kod žena – kaže dr Dejan Kordić, internista Opšte bolnice MediGroup.

Koronarna bolest napreduje polako, često bez simptoma. Prvi znak postojanja bolesti je obično bol u grudima u vidu stezanja, pritiska, praćen osećajem nedostatka vazduha, mučninom, preznojavanjem.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i... Da li su fleke na licu opasne i kako ih ukloniti?

Kako kaže 57-godišnja pacijentkinja Milena Dobrota, upravo su to simptomi koje je osetila pre odlaska kod lekara.

Članak se nastavlja posle reklama

Imala sam česte vrtoglavice i bol u grudima pa sam otišla kod dr Dejana Kordića koji me je odmah uputio na koronarografiju. Konstatovana je angina pektoris i data adekvatna terapija.

Guliver/Getty Images

Guliver/Getty Images

Kako upozorava dr Kordić, tipična klinička slika koronarne bolesti kod žena često je zamaskirana simptomima menopauze. Takođe, koronarna bolest se kod žena razvija kasnije nego kod muškaraca, u proseku posle 60. godine, pa svoje stanje pripisuju starosti i kasno dolaze kod kardiologa, onda kad su im krvni sudovi već tanji, pa je i lečenje teže. Zato su redovni pregledi srca i krvnih sudova važni u cilju prevencije i sprečavanja nastanka težih posledica.

Članak se nastavlja posle reklama

U dijagnozi koronarne bolesti važnu ulogu ima koronarografija ili kataterizacija srca.

Pročitajte i… Stručnjaci MediGroup-e odgovaraju na vaša pitanja: Šta znače česti bolovi u glavi?

Reč je o invanzivnoj dijagnostičkoj proceduri koja se izvodi u sterilnim uslovima angio sale i koja nam pomaže da direktno vizeulizujemo krvne sudove. Posebno dizajniranim kateterima ulazi se u samu koronarnu cirkulaciju i uz pomoć RTG aparata poslednje generacije, sagledava stanje krvnih sudova, uočavaju poremećaji i oštećenja na nivou krvnih sudova i dobija prezicna slika koja uslovljava dalji tok lečenja – kaže dr Dejan Kordić i dodaje: „U angio-sali Opšte bolnice MediGroup sprovodi se hitna ali i planirana, odnosno elektivna invanzivna kardiološka dijagnostika. U slučaju akutnog infarkta miokarda vreme je dragoceno i tada se pristupa hitnoj intervenciji. Od pojave prvih upozoravajućih simptoma, pa do dolaska u angio-salu treba da prođe što je moguće manje vremena i važna je brza reakcija – srce je plemenito tkivo i ono što je propalo zbog prekida cirkulacije više se neće oporaviti.

Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: