Šta su DLAKAVE ćelije i zbog čega su dragocene?
Svakog utorka, u saradnji sa portalom Sajberuvce, na našem portalu možete čitati tekst koji se bavi decom sa oštećenim sluhom, njihovim razvojem, edukacijom, zaštitom prava i uključivanjem u društvo. Prethodne tekstove pročitajte OVDE, a danas ćemo pričati o tome šta su to dlakave ćelije.
Mala je verovatnoća da ste se već susreli sa izrazom dlakave ćelije osim ako niste studirali medicinu ili ukoliko neko Vama blizak nema oštećenje sluha ili problem sa ravnotežom.
U slučaju senzorineuralnog oštećenja sluha vrlo je moguće da su upravo dlakave ćelije (bukvalan prevod sa engleskog – „hair” cells) i njihova nepravilna funkcija razlog zbog kog osoba ne čuje.
No, najbolje je da krenemo od početka…
Šta su dlakave ćelije?
To su nervni receptori sluha odgovorni za pretvaranje mehaničkih talasa (energije kretanja) u električne impulse, a nalaze se u srednjem uhu. Dlakave ćelije zadužene za sluh stacionirane su u kohlei, tzv. „pužu”. Raspoređene su u nizovima celom dužinom kohlee, koja je opet ispunjena posebnom tečnošću. Mehanički talasi iz spoljašnje sredine stimulišu delove srednjeg uha koji tu energiju dalje prenose na tečnost u kohlei, koja opet stimuliše dlakave ćelije i pokreće ih na proizvodnju električnih impulsa. Električni impulsi se zatim putem slušnog nerva prenose do centra za sluh u mozgu, koji određene impulse tumači kao odgovarajući zvuk – tako zapravo čujemo i razumemo šta slušamo.
Zavisno od njihove pozicije u kohlei, razlikuju se unutrašnje i spoljašnje dlakave ćelije. Unutrašnje su zadužene za slušanje, a spoljašnje za fino podešavanje onoga što čujemo – na primer, fokusiranje na tihi zvuk da bismo ga čuli bolje ili pak umekšavanje glasnog zvuka da bi bio podnošljiviji. Spoljašnje ćelije, kojih ima oko 4 puta više nego unutrašnjih, su obično podložnije oštećenju usled različitih infekcija, ili korišćenja ototoksičnih lekova.
Svaka nepravilnost u funkcionisanju dlakavih ćelija – njihovo oštećenje ili nepostojanje, rezultira oštećenjem sluha.
Pošto imaju zanimljivo ime, važno je napomenuti da dlakave ćelije nemaju nikakve veze sa ćelijama dlake 🙂
Zašto se zovu dlakave ćelije?
Jer gledano mikroskopom izgledaju kao da svaka od njih ima tanke dlake koje štrče iz nje. Te „dlake” se povijaju usled pomeranja tečnosti u kohlei, te na taj način pokreću proces pretvaranja mehaničkih talasa u električni impuls koji mozak razume. Ali to smo već rekli, pa da se ne ponavljamo previše 🙂
Kako dolazi do oštećenja dlakavih ćelija?
Izloženost glasnim zvucima i buci, korišćenje ototoksičnih lekova, bolest i starenje najčešći su razlozi oštećenja dlakavih ćelija. Oštećenje može biti privremeno, na primer usled kratkoročne izloženosti buci, kada se „dlakave” ćelije spljošte i porebno im je u proseku oko 48 sati da se vrate u normalu. Sa druge strane, duži intervali izloženosti buci ili pak slušanje zvuka od preko 90db mogu trajno oštetiti „dlakave” ćelije i samim tim dovesti do trajnog gubitka sluha.
Klikom OVDE pročitajte nastavak teksta i savete za utvrđivanje potencijalnog oštećenja sluha.