Razlika između dizajnera enterijera i dekoratera enterijera

by | novembar 24, 2016
Foto: Una Kobjerski, diplomirani dizajner enterijera

Piše i priređuje: Una Kobjerski, mast. dizajner enterijera (www.unakobjerski.com)

Veliki broj ljudi ne pravi razliku između zanimanja dizajnera i dekoratera enterijera. Generalno je mišljenje da dizajner, kao i dekorater rade jednu istu stvar, međutim to nije tačno,  s obzirom da obe discipline zahtevaju različite veštine i različiti nivo obrazovanja.

Dizajner enterijera

Dizajneri enterijera moraju da proučavaju i izučavaju mnogo više oblasti nego dekorateri. Dizajneri moraju da sinhronizuju svoj rad sa arhitekturom određenog objekta zato što se bave njenom obnovom i promenom.

Iz tog razloga je neophodna određena edukacija iz arhitekture. Dizajneri enterijera izučavaj psihologiju životne sredine i sa tim znanjem projektuju ugodan prostor koji odgovara potrebama njihovih klijenata. Primera radi, kada se projektuje prostor koji će biti namenjen korišćenju od strane starijih lica, prostor se projektuje u jednoj horizontalnoj ravni sa izbegavanjem denivelacije prostora i izbegavanjem stepenika. Dizajn enterijera obuhvata projektansku analizu funkcionalnosti prostora i obezbeđuje estecki kvalitetan izgled u funkciji onih osoba koje će boraviti u tom prostoru. Kreativnost i razrada projekta unutrašnjeg prostora kao i sam dizajn upotrebnih predmeta obuhvata, osim materijalizacije i odabira boja, kvalitetno korišćenje podnih obloga, obrada zidova i plafona, dizajn i dispoziciju pokretnog nameštaja, ali svakako najvažnije uključenje i koordinaciju autora projekta i korisnika za kojeg se prostor projektuje.

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Gulliver/Getty images

Foto: Gulliver/Getty images

Dizajn enterijera obuhvata studijski program u trajanju od 3+2 ili 4+1 školske godine uključujući u to i vremenski period master studija. Dekoracija se primenjuje odvojeno ili u sklopu celokupnog enterijera, što sa sobom povlači i stručnost. Kao što smo već napomenuli, projekat enterijera povezuje funkcionalnost prostora, osvetljenje prostora, pokretni nameštaj , dekoraciju… U jednu funkcionalnu i estetcku celinu. Postojeće vrste objekta (banke, administrativne zgrade, objekti kulture, stambeni objekti, porodične kuće,vile…) tako postoje i adekvatni projekti enterijera pa je neophodno da dizajner vodi računa u projektu osim o estetskom kvalitetu i o primenjenim propisima i standardima.

Foto: Gulliver/Getty images

Foto: Gulliver/Getty images

Članak se nastavlja posle reklama

Dekorater enterijera

Odgovornost dekoratera je ograničena završnom obradom unutrašnjeg prostora i korišćenjem predloženog mobilijara sa intervencijama u dizajnu i materijalizaciji.

Članak se nastavlja posle reklama

Dekorater se ne bavi dizajnom, već u predloženom prostoru upotpunjuje paletu boja, dekoriše prostor novim predmetima i pokretnom rasvetom. Jednostavn rečeno, bave se isključivo dekoracijom. Ukratko, dekorater je lišen obaveze strukovnog obrazovanja, znanja iz arhitekture i nije u obavezi da brine o funkcionalnosti prostora.


 

Sva pitanja vezana za uređenje doma i dizajn enterijera možete slati na e-mail [email protected]. Odgovor očekujte u nekom od narednih tekstova iz našeg serijala.

Tagovi: