Koje su prednosti vežbanja u prirodi, a koje odlaska u teretanu?
Znamo da vežbanje doprinosi zdravlju, ali pitanje je gde ćemo vežbati? Izveštaj UK Fitness Industry 2016. pokazuje da je u Velikoj Britaniji svaka sedma osoba učlanjena u neku teretanu. Kod nas ne postoji slično istraživanje, ali je jasno da smo daleko od tog broja. Međutim, znamo I to da stalno raste broj onih koji nekoliko puta nedeljno sat ili dva provode “među spravama”.
Britanski podaci govore da su članovi teretana imali manji broj otkucaja srca, uži struk, bolju funkciju pluća i više mišićne mase. Treba li pominjati i da se više kreću, a mnogo manji deo slobodnog vremena provode sedeći pred TV ekranom ili kompjuterom. Rezultati su slični za žene i muškarce.
U istraživanju je učestvovalo 405 osoba, od 30 do 64 godine, a opšte karakteristike onih koji nisu članovi teretane i onih koji jesu, bile su vrlo slične. Elizabeth C. Schroeder, profesorka kineziologije i nutricionizma na Univerzitetu u Illinoisu, kaže da su ovo istraživanje uradili da bi utvrdili koliko su zaista zdraviji pojedinci koji svoje slobodno vreme provode u dvoranama na treninzima, od onih kojih se ne bave nikakvom sportskom aktivnošću.
“Dokazali smo da oni koji ne idu u teretanu na treninge, ali vežbaju kod kuće ili u prirodi, postižu slične rezultate kao oni koji treniraju u teretani“, izjavila je Schroeder. Vežbanje u prirodi ima prednosti u odnodu na ono u zatvorenom prostoru – podiže nivo vitamina D, smanjuje napestost i depresiju. Vežbanje u prirodi je ocenjeno kao prijatnije, a istiptanici su tvrdili da se posle samo pet minuta osećaju mnogo prjatnije. Profesorka Schroeder je rekla da je, osim naravno vežbanja, razlog zbog kog ljudi idu u teretanu dobro društvo i zabava.
Pročitajte i… Kružni trening za početak fitness sezone
Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje