Letnji ženski problemi: Infekcija na bazenu, mit ili zabluda?

by | avgust 28, 2017

O najčešćem ženskom letnjem problemu-bakterijskim  i gljivičnim infekcijama, razgovarali smo sa dr Radmilom Maletin, specijalistom ginekologije i akušerstva, Poliklinika “Novakov i sar.” http://poliklinikanovakov.com/

Kako je bazen uzrok gljivičnih ili bakterijskih infekcija, i šta je najbolja prevencija, saznajte u tekstu!

Foto: Thinkstock

Unutar vagine živi oko 30 vrsta različitih bakterija. Prisustvo vaginalnog sekreta je normalno – obično je oskudan, bele boje, bez karakterističnog mirisa i kiseo – ph vrednosti oko 4. „Dobre“ bakterije – Laktobacilusi, i kisela sredina unutar vagine predstavljaju prirodni mehanizam odbrane od različitih infekcija. Kada iz bilo kog razloga dođe do promene kiselosti i narušavanja ravnoteže izmedju normalne bakterijske flore vagine stvaraju se uslovi za razvoj infekcije. Najčešći uzročnici vaginalnih infekcija su bakterije, gljivice (najčešće kandida) i Trihomonas vaginalis.

Faktori koji tokom letnjih meseci doprinose lakšem razvoju infekcije su kupanje u bazenu, duži boravak u hladnoj vodi, sunčanje, sedenje u mokrom kupaćem kostimu, na vlažnom peškiru, kao i pad imuniteta.

Simptomi vaginalnih infekcija

Članak se nastavlja posle reklama

Karakteristični simptomi vaginalne infekcije su peckanje, svrab i nelagodnost unutar vagine, pojačan vaginalni sekret, nekada neprijatnog mirisa…Karateristike vaginalne infekcije zavise od uzročnika – kod bakterijske infekcije sekret je obilniji nego obično, beličasto-sive boje i neprijatnog mirisa (na trulu ribu). U slučaju gljivične infekcije sekret je karakterističnog „sirastog i grudvastog“ izgleda, bele boje, bez neprijatnog mirisa i praćen je osećajem svraba. Infekcija Trihomonas vaginalisom se odlikuje obilnijim sekretom koji je penušav, zelenkaste ili žućkaste boje.

Pročitajte i…Saveti pedijatra: Prvi put sa bebom na letovanju

Članak se nastavlja posle reklama

Kliknite na sledeću stranicu…

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Guliver/Thinkstock

Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma i ginekološkog pregleda a potvrđuje analizom vaginalnog brisa. Terapija zavisi od uzročnika infekcije, a nekad je potrebno i lečenje oba partnera. Savetuje se ili prekid odnosa ili da budu uz prezervativ. Posle završenog lečenja, posebno ako se infekcije ponavljaju, dobro je obnoviti vaginalnu floru, unošenjem ‘dobrih’ bakterija, vaginaletama sa Laktobacilusom.

Kako se zaštititi?

Tokom boravka na bazenu ili kupalištu izbegavajte duže sedenje u mokrom kupaćem kostimu i na vlažnom peškiru – tuširajte se nakon izlaska iz bazena ili mora i promenite kupaći kostim. Ne preterujte sa sunčanjem jer slabi imunitet. Ukoliko koristite tampon, menjajte ga posle kupanja. Na letovanje možete, kao meru predostrožnosti, poneti vaginalete sa laktobacilusom, da odmah reagujete ako se izmeni sekret.

Pročitajte i...Šta je normalan miris vagine i kada treba da se zabrinete?

Članak se nastavlja posle reklama

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu.