Kako preživeti sve te količine hrane za praznike
Predstojeći praznici i kuća prepuna ukusne hrane i kolačam alkohol na žurkamam, a povrh svega toga vežbanja se setimo tek negde nkon praznika – ovo predstavlja iskušenje i za najdisciplinovanije među nama.
Nemojte se zalepiti za prazničnu trpezu, jer se to obično završava isprobavanjem svega ponuđenog i prejedanjem, koje naknadno rezultira grižom savesti.
Nakon faze prejedanja sledi faza u kojoj osećamo tromost, težinu i nadutost, često udružene sa osećajem bezvoljnosti, samosažaljenja ili čak depresije.
Evo kako da izbegnnete ovaj osećaj:
- Dodajte na prazničnu trpezu sveže voće, povrće i jela od integralnih žitarica.
- Ograničite unos pržene i masne hrane!
- Ne preskačite doručak, najvažniji obrok u danu, jer se konzumiranjem doručka stimulira pokretljivost creva.
- Umereno sa alkoholom! Između dve čaše alkoholnog pića popijte čašu obične ili mineralne vode.
- Izbegavajte pića s kofeinom kao što su kafa i zaslađena gazirana pića. Kofein nadražuje želudac ubrzava stvaranje osećaja gladi i dovodi do nesanice i nervoze.
- Izbegavajte prejedanje kasno uveče i odlazak na spavanje punog želuca.
- Brzo se vratite u rutinu! Nakon (preteranog) uživanja u prazničnoj hrani potrebno je vratiti se uobičajenoj ishranii ili jesti laganu hranu.
- U hladnijim je danima vežbanje je važnije nego u ostalom delu godine zbog „teške“ hrane i jačanja imuniteta. Niske temperature demotivišu i osobe koje su tokom godine ne propuštaju treninge – jednostavno je lakše sedeti u toplom.
Ne spavajte zimski san, pokrenite se! Zima nam nudi mnoge zanimljive aktivnosti poput klizanja, skijanja, sanjkanja, planinarenja i hodanja šumom. Jačamo imunitet, srećniji smo i zadovoljniji pa sprečavamo i višak kilogrma.
Pročitajte i… 6 trikova za instant ravan stomak
Zapratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube i pridružite nam se na Viber public chatu
Foto: Instagram
A.G.