BUDUĆNOST JE STIGLA I U SRBIJU: Matične ćelije čuvaju zdravlje cele porodice
Prva banka matičnih ćelija u Srbiji se formira krajem sledeće godine i biće dostupna svima. Kada se formira Banka matičnih ćelija iz pupčanika biće javna i građani neće morati da plaćaju ćelije, kao ni njihovo korišćenje tokom lečenja.
Do sada su se u Srbiji koristile matične ćelje izdvojene iz koštane srži, a prva banka matičnih ćelija iz pupčane vrpce formira se u Instituti majka i dete, na Novom Beogradu.
U svetu već četiri decenije
Iako je kod nas banka matičnih ćelija u povoju, u svetu se primenjuje čak četiri decenije. Prva transplantacija matičnih ćelija izdvojenih iz krvi pupčane vrpce izvršena je 1970. godine u Americi, gde je do danas upotreba matičnih najzastupljenija. Dok je Japan je prva zemlja u kojoj je 2004. godine bilo više transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika nego iz kostne srži. Prema najnovijim podacima 2008. godine u čitavom svetu 10.000 pacijenata je tretirano matičnim ćelijama iz krvi pupčanika.
Prekretnica istraživanja uz podršku NASE
Prekretnica u razvoju medicinskih istraživanja matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce dogodila se je 2005. godine, kada su Profesor McGuckin i Dr Forraz dokazali su postojanje pluripotentnih ćelija iz krvi pupčane vrpce. One imaju sposobnost da se razvijaju u ćelije drugih tkiva. To je bio značajan napredak za dalja istraživanja. Zatim je objavljen drugi važan rezultat istraživanja da je stvorena trodimenzionalna mini-jetru iz ćelija krvi pupčanika. Mada se ćelije u ljudskom telu razvijaju u tri dimenzije, to je veoma teško izvesti u laboratorijskim uslovima. Rezultat je postignut zahvaljujući podršci američke svemirske agencije (NASA) koja je obezbedila bioreaktor koji je pomogao u stvaranju tkiva. Takođe, tim Profesora McGuckin-a je objavio rad koji dokazuje mogućnost proizvodnje insulina iz matičnih ćelija, što je važan korak u istraživanju dijabetesa.
Sve više banaka matičnih ćelija
Kako se o metodi uzimanja i čuvanja matičnih ćelija iz pupčanika relativno malo zna u našoj zemlji, potražili smo odgvore na mnoga pitanja od naučnog saradnika Cryo-Save u Srbiji Dr. sci. med Mime Fazlagić, ginekologa-akušera. Ona za naš portal otkriva da se u poslednjoj deceniji, u svetu formira sve više banaka matičnih ćelija, javnih i privatnih. Sve više roditelja u svetu se odlučuje da sačuva matične ćelije iz krvi pupčane vrpce svojih novorođenčadi.
Građani Srbije mogu da deponuju svoje matične ćelje u Cryo-Save iz Belgije koji ima svoja predstavništva i zastupništva u 37 zemalja Evrope, Azije i Afrike. Ova belgijsko-holandska kompanija predstavlja evropskog lidera među privatnim-porodičnim bankama matičnih ćelija. Centralna laboratorija nalazi se u Belgiji,a u banci se čuva preko 100.000 uzoraka iz celog sveta.
Uzorci matičnih ćelija se čuvaju, iz sigurnosnih razloga, na dve lokacije, u Belgiji i Holandiji.
Prvi ugovor roditelji potpisuju na period od 20 godina, sa mogućnošću produženja trajanja. Raspolaganje matičnim ćelijama, do punoletstva deteta je u rukama roditelja, a nakon toga sva prava prelaze na dete čije su ćelije deponovane . Ugovorom je obuhvaćena i eventualna dostava u roku od 48 sati, na pismeni zahtev lekara koji bi vršio terapiju uz isključivu saglasnost roditelja potpisnika ugovora.
Srbija na dnu lesvice uzetih uzoraka
Ipak, za naše građane je korišćenje Cryo-Save banke matičnih ćelija moguće je tek od pre par godina, pa se Srbija po broju uzetih uzoraka nalazi pri dnu lestvice. Ostavljeno je oko 300 uzoraka za proteklih 3 godine, ali s obzirom na relativnu skorost dostupnosti ovog servisa i sve veće interesovanje za ovu proceduru, očekuje se da će ovaj broj porasti. U procesu lečenja do sada je uspešno upotrebljeno sedam uzoraka matičnih ćelija čuvanih u Cryo-Save-u, a još četiri se nalazi u fazi pripreme i ispitivanja pred upotrebu, kaže naša sagovornica. Za razliku od Srbije, u razvijenim zemljama Nemačkoj, Španiji, Italiji raste broje bankiranih uzoraka. Interesntno je i da su Grčka, Slovenija, Mađarska i Bugarska vodeće po broju ostavljenih uzoraka u odnosu na broj stanovnika.
Pomažu u lečenju oko 75 bolesti
Činjenice o matičnim ćelijama su naučnicima odavno poznate, ali se tek poslednjih decenija one koriste za raznovrsne tretmane i lečenja. Ovaj napredak medicine je omogućen razvojem tehnologija za bezbedne procese izdvajanja, zamrzavanja, odmrzavanja i aplikacija. Razvila čitava medicinska grana koja koristi matične ćelije za terapiju raznih bolesti-regenerativna medicina i smatra se da upravo ona predstavlja budućnost medicina 21 veka. Danas se već oko 75 raznih bolesti tretira matičnim ćelijama izdvojenim iz krvi pupčane vrpce. Tretiraju se bolesti krvi (leukemije), imunološke bolesti, bolesti centralnog nervnog sistema i metaboličke bolesti. Neke od ovih bolest se mogu izlečiti matičnim ćelijama, a kod drugih se može poboljšati stanje pacijenta tretmanom matičnim ćelijama. Iz matičnih ćelija se mogu stvoriti tkiva jetre, pankreasa, krvnih sudova, rožnjače. Trenutno se u čitavom svetu intenzivno radi na razvoju kliničke aplikacije ovako stvorenih ćelija.
Funkcija matičnih ćelija
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma od kojih razvojem nastaju sva tkiva u organizmu: neuroni, krvni mišić, krvna zrnca. Imaju mogućnost i potencijal da se transformišu u određena tkiva tokom čitavog života. U našem organizmu čine rezervu za obnavljanje oštećenih tkiva. To su bazne ćelije koje se nalaze u početnom stadijumu razvoja embriona i predstavljaju multipotentne, osnovne ćelije iz kojih se u toku razvoja ljudskog organizma formiraju sve vrste ćelija. I posle rođenja u organizmu se nastavlja stvaranje matičnih ćelija, koje služe za obnovu oštećenih tkiva u toku života, i to su adultne (odrasle) matične ćelije.
Odakle se sve matične ćelije uzimaju?
Matične ćelije u ljudskom organizmu postoje od embrionalnog razvoja pa do kraja života u različitim tkivima ljudi. Mogu sedobiti iz krvi posteljice i pupčanika, kostne srži i periferne krvi. Kod odraslih ljudi najveća je koncentracija u koštanoj srži i krvi. Uzimanje matičnih ćelija iz koštane srži je veoma bolan i mukotrpan proces. U nekim slučajevima je čak potrebno više od 300 puta ubosti bedrenu kost radi uzimanja. Zbog svega toga, u poslednjih 15 godina u svetu je počelo čuvanje sopstvenih matičnih ćelija uzetih iz krvi pupčanika posle rođenja deteta. Te ćelije su izuzetno mlade i vitalne, a postupak njihovog prikupljanja je potpuno bezopasan i bezbolan. Uzorak krvi se uzima iz pupčanika po odvajanju deteta od majke posle samog porođaja. Iz ovog uzorka se izoluju matične ćelije, koje se nakon toga zamrzavaju na -196˚C u gasovitoj fazi tečnog azota, a postupak se naziva krioprezervacija. Ovako sačuvane matične ćelije mogu da traju neograničeno i što je veoma važno- ne stare, ističe Fazlagić.
Ćelije prikuplja akušer na porođaju
Precudura uzimanja matičnih ćelija iz pupčanika nije složena, nastvalja dr Mima Fazlagić. Roditelji koji se odluče na ovu proceduru, nekoliko nedelja pred termin porođaja, dobiju set za uzimanje i transport uzorka krvi iz pupčanika, koji porodilja nosi sa sobom na porođaj. Postupak uzimanja uzorka krvi za matične ćelije sprovodi akušer neposredno posle porođaja, odnosno odvajanja i odnošenja novorođenčeta. Uzorak se uzima iz dela pupčanika koji ostaje pri posteljici u specijalnu kesu koja je deo seta. Procedura je kratkotrajna, od 1 do2 minuta i bezbolna za majku i bebu. Ovako prikupljena krv se obezbeđuje i smešta u transportnu kutiju. Uzorak se do obrade čuva isključivo na sobnoj temperaturi (15-25˚C). Rezultati o uspešnosti procedure mogu se znati tek posle obrade u laboratoriji. Statistički, ova procedura je uspešna u 95% slučajeva.
Za lečenje cela porodica može da koristi matične ćelije davaoca
Matične ćelije iz pupčane vrpce koje se ostavljaju posle rođenja su ćelije novorođenčeta. Ukoliko se primenjuju za terapiju kod tog deteta (autologno) one su u potpunosti podudarne. Velika je verovatnoća da su primenljive i kod druge osobe (alogeno), prvo za rođene braću ili sestre, ali i roditelji. U svakom slučaju, kod alogeničnih transplatancija, mora se prethodno izvršiti provera podudarnosti davaoca i primaoca (tipizacija).
Gde se u Srbiji uzimaju matične ćelije?
Od septembra 2008. u Srbiji procedura uzimanja matičnih ćelija se obavlja u skladu sa instrukci jom o uzimanju i transportu krvi iz pupčanika koju je izdalo Ministarstvo zdravlja Srbije. Prema ovoj instrukciji, zdravstvene ustanove, odnosno porodilišta, u kojima se uzimaju uzorci krvi iz pupčanika moraju imati dozvolu ministarstva zdravlja. Do sada su ove dozvole dobila porodilišta Narodni front, KC Srbije, KC Vojvodine, KBC Zvezdara i ZC Smederevo, Smederevska Pala nka, Sremska Mitrovica, Jagodina, a još nekoliko iz cele Srbije je u postupku dobijanja. Pored toga, osnovni podaci o budućim roditeljima se dostavljaju Ministarstvu zdravlja radi dobijanja potrebnih saglasnosti. Ugovore sa bankom potpisuju oba buduća roditelja ili bar buduća majka. Ujedno, potrebna je i saglasnost Ministarstva i za slanje uzorka krvi u banku inostranstvu, objašnjava dr. Fazlagić.