U SUSRET SAJMU KNJIGA: Izdavači su odabrali za vas
Beogradski sajam knjiga osim što predstavlja najposećeniju kulturnu manifestaciju u Srbiji, postao je i najveće mesto okupljanja izdavača u Evropi, odmah posle Frankfurta i Pariza.
Na ovogodišnjem 54. Beogradskom sajmu knjiga, koji će se održati od 26. oktobra do 01. novembra posetioci će uživati u većem izložbenom prostoru i preglednijoj sajamskoj prezentaciji. Očekuje se da će ove godine na Sajmu knjiga učestvovati preko 800 domaćih i stranih izlagača, a zemlja počasni gost biće Grčka.
Dok traju poslednje, užurbane pripreme za Sajam naši izdavači odabrali su za vas nekoliko naslova koje svakako treba da imate na svojim policama.
LAGUNA
Pored velikog broja domaćih autora, specijalni gost na sajamskom štandu IK „Laguna“ će biti proslavljeni britanski autor Toni Parsons čiji roman Novi početak doživljava svetsku premijeru! Parsons se vraća temi koja ga je učinila slavnim: ovo je priča o ljubavi, životu i međuljudskim odnosima. Džordž Bejli dobija dar o kome svi mi sanjamo – priliku da ponovo živi svoj život. Posle srčanog udara, Džordžu presađuju srce devetnaestogodišnjaka – i sve se odjednom menja! Ali Džordž Bejli otkriva da biti ponovo mlad nije baš toliko zabavno – i više od svega na svetu želi svoj stari život nazad.
Laguna predstavlja i novu duhovitu romansu Sofi Kinsele, Devojka iz dvadesetih koja pokazuje da su u dvadesetim sve devojke slične bez obzira kako se vremena menjaju. Izuzetna stvorenja je zapanjujući novi roman Trejsi Ševalije o tome kako je dar jedne žene prerastao ograničenja pola i klase i doveo do nekih od najvažnijih otkrića devetnaestog veka.
Iz velikog izbora za mlađe čitaoce izdvajamo enciklopedije koje dočaravaju dinosauruse, grabljivce, vitezove i zamkove i okeane sa najnovijim informacijama i vrhunskim 3D ilustracijama koje doslovce iskaču sa svake stranice i raspaljuju maštu na potpuno novi način.
GEOPOETIKA
Izdavačka kuća „Geopoetika“, dobitnik nagrade za najboljeg izdavača 2008. godine, i ove godine nudi prepoznatljiv kvalitet.
„Nagrade i priznanja uvek donose veliku radost i breme. Nagrada za najboljeg izdavača koju smo dobili prošle godine na Sajmu vrlo je značajna jer predstavlja zvanično priznanje za istinski kvalitet i najviše kulturne vrednosti. Bezuslovno poverenje koje čitaoci imaju prema nama je naša najveća nagrada, ali i najveća obaveza. Trudićemo se i u narednom periodu da ih ne razočaramo“, kaže Vladislav Bajac, direktor Geopoetike.
„Geopoetika“ preporučuje japanski roman Okorela zemlja čuda i Kraj sveta u prevodu Nataše Tomić. Za ovaj hiperaktivni i neumorno dovitljivi roman, najpopularniji japanski književnik, Haruki Murakami, dobio je uglednu nagradu Tanizaki. Drugi novitet je knjiga Izabrani radovi T.V. Spiveta Reifa Larsena koja je najavljivana mesecima unapred kao književni događaj jeseni u Londonu. Ovo je priča o genijalnom dvanestogodišnjem dečaku koji crta divne, vrlo detaljne mape, za svoje brilijantne crteže dobija jednu od najvažnijih naučnih nagrada i kreće na putovanje od Montane do Vašingtona da bi mu bila uručena.
EVOLUTA
Među izdavačima koji svoje naslove odabiraju s ljubavlju i večnom verom u snagu pisane reči je i IK „Evoluta“. „Ne ulazeći u domaće neprilike izdavača, vedra atmosfera beogradskog sajma knjiga će uskoro knjigu, pisce i izdavače postaviti u centar zanimanja javnosti. Statistike posećenosti ovog vašarišta knjiga pokazuju da elektronska lobotomija ipak nije uspela. Izdavaštvo je jedno od čuda Srbije, uprkos izostanku podrške države, distributera, knjižara… a san svakog ko se bavi knjigom nije san o bogatstvu, slavi… najveći san je opstanak uprkos svemu“, kaže nam Bojana Ćebić, direktor IK „Evoluta“
Preporuka „Evolute“ su probrani domaći autori. Mileta Prodanović nas stvarnim putovanjima vodi na putovanje u mašti, knjigom Povorka čudesa u kojoj su objedinjeni fotografisani detalji i kratki esejistički tekstovi koji čine putopisne fragmente. U Senkama, Sanje Domazet, se nalaze oživele rukavice i zaboravljeni šešir Miloša Crnjanskog. Autor Ivan Klima u romanu Ostrvo mrtvih kraljeva, „hvata“ trenutke ljudskih strahova.
KREATIVNI CENTAR
Kreativni centar, dobitnik nagrade za najbolju sajamsku prezentaciju 2008. godine i ove jeseni će predstaviti preko 50 novih izdanja. Gost će biti grčka spisateljica Hara Janakopulu sa knjigom Bljak Hare, s obzirom na to da je ove godine Grčka zemlja gost sajma knjiga. Iz više nego bogate ponude sa kojom nas je upoznala PR Jelena Đorđević izdavajamo četiri slikovnice za najmlađe o psu Srećku, kao i dve slikovnice koje na vrlo duhovit način obrađuje temu dečjeg straha: Veverica Plašljivica i Veverica Plašljivica pronalazi prijatelja. Svakom uzrastu su namenjene nove edicije, a ističu se sjajna zbirka Zaigrajmo veselo! koja sadrži odabrane narodne igre s pevanjem. Niže osnovce će obradovati knjiga Jasminke Petrović Riba ribi grize rep, koja se kroz pet duhovitih priča bavi problemima desetogodišnjaka koje muče razne brige. Beležnica za svaku devojčicu prati Knjigu za svaku devojčicu, koja je postala apsolutni hit namenjen svim devojčicama od 9 do 19 godina. Roditeljima će biti zanimljivo izdanje Disciplina bez batina psihologa Nevene Lovrinčević, u kojem će naći korisne informacije o jednostavnim i uspešnim tehnikama disciplinovanja.
PAIDEIA
Izdavačka kuća Paideia je između dva Sajma objavila sedamdesetak naslova, a njihovi favoriti su:
Tri romana kontraverzne austrijske spisateljice i nobelovke Elfride Jelinek – Pijanistkinja, Ljubavnice, Izgnanici. Jelinekova u njima tematizuje problematičan položaj mladih, nasilje i duševne bolesti, seksualnost, sadomazohizam i beskrupuloznost, ali i teme koje su vezane za nacionalsocijalizam i komunizam, zbog kojih je bila vrlo osporavana. Svojevrsna ispovest jednog muškarca u kojoj su sadržane uspomene, sumnje koje nas proganjaju, ceo jedan život, predmet je romana Voleo sam je, francuske književnice Ane Gavalde. Od iste sutorke sledi zbirka pripovedaka Želeo bih da me neko negde čeka i roman Utešna partija. Tu su i Život nepoznatog čoveka francuskog pisca ruskog porekla Andreja Makina i Gvozdeno doba, roman iz ranije faze stvaralaštva nobelovca Džona Kucija.
MONO I MANJANA
Između dva sajma izdavačka kuća Mono i Manjana je objavila oko 60 novih naslova. U okviru edicije „Istorija čovečanstva“ objavljeni su tomovi: Srednji vek, Začeci modernog sveta, XIX vek i Savremeno doba. Pripremljena je Primarna interaktivna školska enciklopedija za decu u tri toma. Iz oblasti umetnosti za sajam će se pojaviti knjige Arhitektura i Muzej nad muzejima. Od dečijih naslova izdvajamo Čudovištologiju i Špijunologiju, kao i trodimenzionalne zvučne knjige Zvuci divljine – Noć i Džungla. Edicija beletristike je bogatija za dvadesetak novih naslova od kojih treba posebno izdvojiti nagrađene romane Tajni zapis Sebastijana Barija (Costa nagrada za književnost) i Kratak i čudesan život Oskara Vaa Džuno Diaza (Pulicerova nagrada).
„Tim urednika, stručnih saradnika, redaktora, prevodilaca i lektora intenzivno radi na jednom od najambicioznijih projekata kod nas – Velikoj Larusovoj enciklopediji koja će pored originalne sadržine biti dopunjena odrednicama iz oblasti koje su vezane za našu zemlju, kulturu, istoriju, jezik, ljude i gradove. Prvi tom ove enciklopedije se očekuje do kraja godine.“, otkriva nam Jelena Mojović, PR IK „Mono i Manjana“.
Tekst: Kristina Solaja