Pogledajte najlepše i najčudnije jelke

by | decembar 31, 2011

1. Najpoznatija

Po mnogima najpoznatija novogodišnja jelka je upravo ona u Njujorku ispred Rokfeler centra. Najpoznatiji grad na planeti, mora imati i najpoznatiju jelku, simbol božićnih praznika u Velikoj Jabuci. Okićena je sa 30.000 ekoloških LED lampica i krunisana sa svarovski kristalnom zvezdom. Kao i svake godine održava se svečana ceremonija paljenja jelke, ovaj put održana je 30. novembra.

2. Svarovski

Članak se nastavlja posle reklama

Sidnej je, 2009. godine, imao najveću unutrašnju jelku na svetu. Bila je postavljena u zgradi kraljice Viktorijesa visinom od 24 metra,144.000 svarovski kristala i 60.000 svetiljki. Svarovski ovakve jelke postavlja na raznim lokacijama širom sveta. Glavna železnička stanica u Cirihu jedna je od njih. Tu se već četrnaest godina posetioci mogu diviti jelci ukrašenoj sa 7.000 kristala. Cilj ovih poduhvata je promocija proizvoda ove kompanije.

3. Plutajuća

Plutajuća jelka postala je simbol novogodišnjih i božićnih praznika u Rio de Žaneiru. Sve je počelo 1996. godine. Po Ginisovoj knjizi rekorda od tada ona drži rekord najveće plutajuće jelke na svetu. Visoka je 85 metara i teška 530 tona. Za dekoraciju prvog izdanja odgovoran je bio Abel Gomeš. Godine 2010. bila je okićena sa 3,3 miliona mini lampi i reflektora koji proizvode petnaest različitih svetlosnih ciklusa. Svetla se svečano pale 4. decembra, uz vatromet, i gore svake noći do 6. januara.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Najviša u Evropi

Titulu najviše jelke u Evropi dobila je ona u Lisabonu 2004. godine. Po Ginisovoj knjizi rekorda, njena visina od 76 metara pobeđuje ostale jelke koje krase glavne trgove drugih evropskih gradova. Za nju kažu da se mora videti kako bi se stekao doživljaj o njenoj visini.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Od Murano stakla

Ostrvo Murano u Italiji, nadomak Venecije, čuveno je po tradiciji proizvodnje stakla koja datira još iz trinaestog veka. Spektar boja koje Murano staklo razlikuje od ostalog je zbog posebnog procesa ručne izrade koji potiče još iz perioda starih Rimljana. Kako se svaki predmet izrađuje ručno veoma je bitna veština majstora koji ga radi. Najviša jelka od Murano stakla bila je izložena 2007. godine na trgu SvetogMarka u Veneciji. Delo je Simonea Čendese, majstora staklara i glavnog dizajnera.

6. Dijamantska

Jelka od dijamanata napravljena je 2006. godine od strane So Ki zlatare iz Singapura, gde je i bila izložena. Bila je od čistog kristala i blizu hiljadu karata dijamanata, tačnije, činilo ju je oko 22.000 dijamanata i 4.000 kristalnih perli. Procenjena je na 1.550.000 dolara.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Planina jelka

Zapravo je osvetljenje u obliku jelke koje se svake godine instalira na padinama planine Inđino van grada Gubio, u Umbrija regionu u Italiji. Drvo se naziva Gubio jelka ili najveća jelka na svetu. Godine 1991. u Ginisovu knjigu rekorda ušla je pod nazivom „Najveća svetska jelka”. Prostire se od poslednje kuće u gradu do bazilike Svetog Ubalda, što čini da je njena visina 650,a širina 350 metara. Sa svojih 730 raznobojnih lampica, može se videti sa udaljenosti od 50 kilometara. Sve je počelo 1981. godine kada su stanovnici ovog mesta odlučili da Božić proslave na drugačiji način, od tada do danas tradicija se nastavlja.

8. Podzemna

Najveća podzemna jelka na svetu se nalazi u Postojnskoj jami u Sloveniji. Svake godine u njihovoj Koncertnoj dvorani, koja ima površinu 3.000 kvadratnih metara i može da primi 10.000 posetilaca, postavlja se jelka viša od 12 metara. Novogodišnje drvo se postavlja početkom decembra i tu stoji do sredine januara. Pored raznih ukrasa okićena je i sa velikim brojem lampica koje se pale pre početka predstave „Jaslice” 25. decembra. Jelku kite članovi jamarskog društva Luka Češ Postojna jer su tu stručni jamari koji se penju, pomoću užeta, uz stenu do plafona da bi okićenu jelku podigli.

9. Lego

Članak se nastavlja posle reklama

Na železničkoj stanici Sant Pankras u Londonu ove godine postavljena je najveća jelka od „lego kocki”. Jelka se sklapala dva puna meseca. Upotrebljeno je više od 600.000 kocki. „Drvo” je visoko 12,5 metara, ima 172 grane i hiljadu ukrasa. Za njeno postavljanje bilo je potrebno šest sati. Sve ovo je osmislio Dankan Titmarš, a direktor marketinga u „Lego” kompaniji Dejvid Bukbaum je rekao da su oni ovim gestom hteli pokazati da se „lego kockama” može napraviti sve što čovek poželi. Samo treba pustiti mašti na volju.

Izvor: Politika.rs

Tagovi: