BELI LUK I KISELI KUPUS: Prva linija fronta protiv svinjskog gripa!

by| novembar 4, 2009

U Srbiji svakodnevno raste broj obelelih od svinjskog gripa, kojih prema najnovijim podacima, ima 167. Epidemiolozi se slažu da nema mesta za paniku, ali i da je poslednji trenutak da primenimo preventivne mere. A najbolja rešenja su nam na dohvat ruke – u kuhinji!

Zimnica-riznica
E, pa sad možemo samo da podsetimo čime su su lečili naši mudri preci i koji su to tradicionalni „lekovi“ iz dobre, stare kuhinje i ostave. Naime, riznica vitamina, minerala, antioksidansa koji jačaju vitalnost organizma nalazi se upravo u domaćoj zimnici.
Namirnice kojima možemo da prkosimo naletu svinjskog – meksičkog gripa, svakako su beli i crni luk, cvekla, kiseli kupus, turšija, kisele paprike, limunada, domaća pileća supa, ali i kuvano crno vino i rakija, naravno u malim količinama.


Beli luk prirodni antiseptik

 

Beli luk se kao kultura uzgaja duže od 4. 000 godina, a poreklo vodi iz Srednje Azije. Poseduje mnoga lekovita svojstva, jer je prirodni antiseptik i antibiotik. Danas je mnogobrojnim naučnim istraživanjima potvrđena njegova lekovitost, koja je u narodnoj medicini odavno poznata. Beli luk razgrađije masnoće, usporava razvoj bakterija, uništava viruse, pa se koristi za lečenje prehlade, protiv različitih virusa, gljivičnih obolenja, crevnih infekcija, a smanjuje i nivo holesterola u krvi.
Takođe, rezultati istražavanja su pokazili da svakodnevno konzumiranje od 3 do 25 grama belog luka rizik od kancera creva smanjuje za oko 75 odsto, a kako ima citostatičko dejstvo uništva ćelije tumora leukemije.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Protiv lošeg mirisa
Stručnjaci preporučuju od dva do pet grama svežeg belog luka u ishrani, a neugodan miris se ublažava šoljom mleka pred spavanje i ujutru kada ustanete. Takođe i uzimanjem listića mente ili peršuna, kao i grickanjem nekoliko zrna kafe.
Kako preventiva protiv širenja svinjskog gripa podrazumeva izbegavanje poljubaca, pa i ako pomalo mirišete na beli luk drugi neće primetiti, jer dok traje period zaraze zaboravite na poljupce.

Protiv starenja
Interesatno je i da beli luk usporava starenje organizma i pomaže u očuvanju mladosti ćelija. Upečatljiv je primer Sofije Loren koja je otkrila da je njen recept za lepotu i svež izgled svakodnevno konzumiranje belog luka. Takođe, ova filmska diva je izjavila da je pasta sa dodatkom belog luka i maslinovog ulja održala njenu mladost.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Članak se nastavlja posle reklama


Obavezan kiseli kupus
Dok traje opasnost od gripa organizam je potrebno ojačati povećanim unosom vitamina C, koji se u velikoj količini nalazi u ukusnom kuselom kupusu i osvežavajućoj turšiji. Vitamin C posebno je značajan, jer smanjuje šanse za dobijanje prehlade. Kiseli kupus sem što je bogat ovim vitaminom sadrži i mlečne kiseline koje su važne za prirodnu floru u crevima. Zato pospešuje varenje i izlučivanje štetnih materija iz organizma, te predstavlja i antioksidans.
Osim kiselog kupusa odličan izvor ovog dragocenog vitamina su južno voće i paprike, zato pijte što više limunade i jedite argume. Dan počnite prirodno ceđenim sokom pomorandže, grejprfruta ili ih jedine sirove, iskoristite maksimum vitamina.

 

Pileća supa kao prirodni penicilin
Blagotvorna svojstva pileće supe smo iskusili mnogo puta dok smo bili bolesni, prehlađeni ili imali grip. Pileću supu zovu i prirodni penicilin, jer pročišćava disajne puteve, a daje i dodatnu energiju organizmu. Kuvajte je sa puno povrća, možete i u kesicu gotove supe dodati iseckano povrće, okrepiće vas i povratiti vitalnost.


Članak se nastavlja posle reklama

Zašto crno vino?Crno vino je snažan antioksidans i preporučljiva količina je jedna čaša dnevno. U slučaju prehlade koja slabi organizam i otvara put gripu kuvano vino deluje preventivno. Ubrzava cirkulaciju, čime se ubalažavaju simptomi prehlade.
Pored pravilne ishrane, važno je i da ne dozvolite da vas obuzmu panika i strah od svinjskog gripa, jer to predstavlja stres, a svaki stres narušava imunitet organizma.

 

Tekst: Violeta Aleksić

 

Tagovi: