Slave i proslave: Kako da se izlečite od JELA I PIĆA?
Praznične trpeze donose nam gurmanske užitke koji često završavaju prejedanjem, a istii za volju i opijanjem. Posle vesele noći sledi teško jutro, mamurluk, mučnine i glavobolja... Evo nekoliko saveta da lakše pregurate dan posle…
U prilikama kada nam se servira ukusna hrana i dobro piće skloni smo da nekontrolisnao jedemo i pijemo, što obično rezultira brojnim tegobama. Ukoliko uzastopno unosimo previše kalorija brzo se gojimo, jer organizam nije u stanju da sagori unetu energiju. Gojenje tokom zimskog perioda predstvalja dugoročnu posledicu preterivanja u hrani i piću. Ipak, dok traju slavlja najčešće se susrećemo sa lošim varenjem i jutarnjim mamurlukom.
Svež vazduh protiv lošeg varenja
Previše raznolike hrane, odnosno kombinovanje proteina i ugljenih hidrata uzrokuje loše varenje, naročito ako ih uzimate u velikim količinima. Ako recimo praznični tanjir napunite mesom i sarmom, smanjite količinu kolača za desert. Inače možete se suočiti sa bolom u želucu i nadutošću. U takvim sitaucijama obično nismo sposobni za bilo kakvu aktivnost, osim za ležanje, a to je pogrešno. Umesto da leškarite i dremate izađite na svež vazduh i prošetajte. Ubrzaćete cirkulaciju i proces varenja, što će nesumnjivo doneti olakšanje.
Previše crnog vina – jaka glavobolja
Kod nas slavlja podrazumevaju i konzumiranje alkohola, one dobre domaće rakije koju je poslao rođak sa sela ili vina proizvedenog za ličnu upotrebu. Ako smo pri tome skloni preterivanju u količinama, ili još gore mešanju alkoholniha napitaka posledice su mamurluk, glavobolja, bolovi u želucu i malaksalost.
Važno je da znate šta pijete, jer pojedina alkoholna pića brzo uzrokuju mamurluk. Napici koji sadrže veću količinu metanola, kao što su viski, konjak i crno vino izazivaju dugotrajan i neprijtan mamurluk..Votka i džin ne sadrže metanol, pa se posledice lakše podnose, što ne znači da treba da preterujete.
Vodom protiv mamurluka
Pijte više vode pre i posle proslava, pročistiće organizam i izbaciti toksine. Ukoliko ste preterali sa unosom alkohola uzimajte voćne sokove, jer fruktoza pomaže kod mamurluka. Namirnice bogate vitminom B ili tablete, kompleks ovog vitamina koje sadrže B1, B2 i B6, takođe su delotvorne.
Zaboravite aspirin
Ukoliko se ujutru probudite sa glavoboljom suzdržite se od uzimanja aspirina jer ćete iritirati već nadražen želudac i pojačati gorušicu. Takođe, ne uzimajte paracetamol koji se često koristi kao zamena za aspirin, jer on u kombinaciju s alkoholom pojačava toksično delovanje na jetru.
Odmaranje umesto vežbanja
Dan posle prekomernog uzimanja alkoholnog pića neophodno je da se odmorite. Tegobe sa mamurlukom traju oko 24 sata, jer je organizmu potrebno vreme da se oslobodi toksina od alkohola, duvanskog dima i teške hrane. Od mamurluka se ne možete izlečiti trčanjem, ili drugim fizičkim vežbanjem. Ideja da se putem znojenja oslobodite tegoba organizma zbog previše pića i hrane neće uroditi plodom, već vas dodatno iscrpeti. Preporuka je da idete u lagnu šetnju po svežem vazduhu. Tako ćete povećati količinu kiseonika u krvi što ubrzava oporavak.
Klin se klinom ne izbija
Postoji verovanje da je posle neprospavne noći kada ste konzumirali veću količinu alkohola, ujutru najdelotvorniji „lek“ čašica nekog oštrog pića. To je potpuno pogrešno, biće vam još gore, a organizam dodatno trujete.
Tekst: Violeta Aleksić