Književne preporuke: Šta čita Rumena Bužarovska?
Jedna od najpopularnijih autorki u regionu, makedonska spisateljica Rumena Bužarovska, otkriva koji su se naslovi našli na njenom književnom meniju proteklih meseci, kao i koja je imena iz sveta književnosti inspirišu na pisanje.
Rumena Bužarovska otvoriće ovog petka, 21. maja u 20 časova, treću sezonu onlajn književne emisije Inside Out tokom koje će kroz razgovor sa Marijom Božić iz „Pobunjenih čitateljki“ vivisecirati kreativni proces pisanja i prevođenja kroz analizu različitih verzija i prevoda njene priče „Vaza” iz zbirke „Nikuda ne idem“.
Pored razgovora o kratkoj priči, književnica i moderatorka se dotiču i mnogih drugih tema – navigacije čitalačkih potreba u kriznim vremenima, (ne)postojanja uredničkog rada na regionalnoj književnoj sceni, odnosa Balkana i Zapada, toga kako se ovdašnje spisateljice snalaze na stranom tržištu itd. Između ostalog, Bužarovska je ovo onlajn druženje iskoristila i kao priliku da podeli nekoliko književnih preporuka i otkrije šta je to zanimljivo čitala u poslednje vreme.
Rumena Bužurovska: Književne preporuke
„Teško je naći dobrog čoveka“, Flaneri O’Konor: – Baš sam prevela u toku korone knjigu „Teško je naći dobrog čoveka“. To je zbirka priča koju je napisala Flaneri O’Konor, inače moja omiljena spisateljica. Ako već pričamo o tome koje su me knjige inspirisale, to je definitivno ona“, kazala je Bužarovska, navodeći i druge autorke i autore koji su je inspirisali, a među kojima su Alis Manro, Rejmond Karver, Ernest Hemingvej i Dž. D. Selindžer.
„Hunger“, Roksana Grej: Neposredno pre snimanja razgovora završila je čitanje knjige Hunger američke autorke Roksane Gej.
– Ovo je neverovatna knjiga, ne znam zašto je nisam pročitala ranije, stvarno je preporučujem svima.
Od Džoan Didion do Fione Simpson i Saše Stanišića: Osim pomenutih naslova, u poslednje vreme čitala je i dela autorki kao što su Džoan Didion, Rebeka Solnit i Debora Levi, a posebno joj se dopala biografija Meri Šeli koju je napisala britanska autorka Fiona Sampson. Od prijateljice je na poklon nedavno dobila roman „Porijeklo“ Saše Stanišića, a ponovo se vratila i ranije pročitanim dramama Gorana Stefanovskog.
Ako vas zamaraju razgovori putem Zooma, niste jedini
Iako je i ovaj razgovor vođen u onlajn formatu, putem aplikacije Zoom, Bužarovska priznaje kako joj posle više od godinu dana pandemijskog života sve teže padaju slični izazovi.
– Sanjam da se krijem ispod stola zato što mi je Zoom uključen, pa ne mogu da isključim kameru, pa onda dolazim, pa plačem, izvinjavam se i ljudima govorim da mi je užasno teško da to radim i slično, ispričala je objašnjavajući kako je najveći problem u tome što u takvim situacijama uglavnom, dok pričamo, najviše gledamo svoj lik.
– Nije normalno da vidimo svoj lik kada razgovaramo, zato što bi trebalo da vidimo čoveka sa kojim pričamo, a sad to nije moguće, nego non-stop gledamo svoj lik, što je takođe, mislim, naporno.
Emisija pod nazivom „Unutar kreativnog procesa“ biće premijerno prikazana na YouTube kanalu Pobunjenih čitateljki i Facebook stranici Bookvica u petak u 20 časova, a snimak emisije biće dostupan i nakon premijernog termina. Sve informacije mogu se pronaći na sajtu Bookvica.net.