„Capsule“… herbs: Ovo su začini koje morate imati u svojoj kuhinji
Koje začine morate obavezno imati u svojoj kuhinji?
Bogata polica sa začinima zapravo je poput garderobera: neki detalji se koriste samo povremeno, prema trenutnim preferencijama, a najvažnije je da postoji dobra baza, koja se lako nadograđuje. Započnite formiranje svojih začinskih zaliha.
Pripremili smo za vas predloge bez kojih nam je kuvanje nezamislivo, jer ih dodajemo gotovo u svaki obrok koji pripremamo, kako bismo obogatili ukus, miris i boju jela. A tu su i koristi za zdravlje…
Najbolji začini
KUMIN
Zbog pune arome, kumin može da se upotrebljava u gotovo svakom proteinskom i skrobnom obroku. Čest je dodatak jelima iz različitih svetskih kuhinja, uključujući srednjoistočnu, meksičku, severnoafričku, indijsku i azijsku. Kumin ispoljava antioksidantska i antiupalna dejstva, može da ublaži digestivne tegobe, a dokazano je i da reguliše nivo holesterola u krvi.
CIMET
Istraživanja ukazuju na regulatornu ulogu cimeta u nivou glukoze u krvi kod osoba sa dijabetesom tipa 2. Neizostavni je dodatak mnogobrojnih poslastica, zdrave ovsene kaše za doručak, ali je podjednako ukusan i u slanim jelima, kao sastojak marinade za jagnjetinu, piletinu ili prasetinu, na primer. Osim toga, cimet naglašava prirodnu slatkoću šargarepe, bundeve i slatkog krompira.
KURKUMA
Ovaj začin se veoma dugo koristi u tradicionalnoj istočnjačkoj medicini za tretiranje problema s varenjem i za poboljšanje cirkulacije. Naučnici kažu da kurkumin – bioaktivni sastojak kurkume – ispoljava snažne antioksidansne, antiupalne i antikancerogene efekte. (Kombinovanje kurkume sa crnim biberom može da olakša apsorpciju kurkumina u telu.) Koristite ga u mesnim i povrtnim jelima, prelivima za salate ili za premazivanje mesa u pripremi za pečenje.
PAPRIKA (mlevena)
Nakon sušenja i mlevenja, crvena paprika je izraženijeg, blago slatkog ukusa, zbog čega je odličan dodatak brojnim jelima (bogata je vitaminom A). Postoji i ljuta varijanta mlevene paprike, kao i suva dimljena paprika. Predivna boja paprike potiče od bogatog sadržaja karotenoida, što su biljni pigmenti s antioksidantnim svojstvima. (Pročitajte i… Začini koji stanjuju struk)
CRNI BIBER
Mleveni crni biber, koji obično dugo stoji u biberniku, zapravo je bezukusni prah. S druge strane, celo zrno crnog bibera i te kako bogato je mešavinom specifičnog ukusa i ljutine. Dodavanje bibera u hranu pre kuvanja/pečenja može da spreči formiranje heterocikličnih amina, što su štetne materije koje nastaju u mesu prilikom termičke obrade. Celo zrno crnog bibera koristite pri spremanju zimnice, u čorbama i supama, kao i u mesno/povrtnim jelima; možete ga i direktno samleti u jelo tokom kuvanja ili to učiniti pri serviranju sveže pripremljenog jela.
Pojačajte ukus
Zagrejte začine u malo ulja ili na puteru, pre nego što započnete s pripremom jela (ovaj proces se naziva „cvetanje”). Na taj način ćete maksimalno naglasiti ukus i miris začina. Takođe, možete tostirati začine u tiganju bez dodatka masnoće. Ovako pripremljene začine dodajte u jelo tokom njegove pripreme.
Održite svežinu
Čuvajte začine u staklenim posudama s poklopcem, izvan izvora toplote i direktne sunčeve svetlosti. Tako će se duže održati njihova boja i ukus. Sveže začine kupujte u malim količinama i često ih zamenjujte novim. (Savet za proveru svežine: dovoljno je da pomirišete, pa da procenite aromu.) Mleveni začini mogu da se održe do godinu dana, a začini u integralnoj formi čak dve ili tri godine. Obeležite datum nabavke na teglici u kojoj držite začin.