BAKTERIJE sve otpornije na ANTIBIOTIKE
Zbog preterane upotrebe antibiotika bakterije su sve otpornije, a smrtnost i skupoća ugrožavaju delotvornost savremene medicine, upozorili su stručnjaci.
Gotovo nepobedive bakterije razvijaju se posebno u istočnoj i južnoj Evropi, velikim potrošačima antibiotika, naglasili su stručnjaci Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
– Približavamo se zidu i nismo daleko od njega. Neke bakterije postaju otporne na sve lekove, ili treba upotrebiti stare antibiotike koji su toksični – izjavio je jedan od stručnjaka za to pitanje u sklopu ECDC-a u Stokholmu.
Prema istraživanju više od polovine (53%) od stotinak zaposlenih na odeljenjima intenzivne nege rekli su da su poslednjih šest meseci imali najmanje jednog pacijenta otpornog na sve antibiotike.
– Bez delotvornih antibiotika, moderno medicinsko lečenje poput operacija, transplantacija ili intenzivne nege postaju neizvodljivi – upozorila je Suzana Jakab, direktorka ECDC-a. Ona je naglasila da posebno prerano rođene bebe i odeljenja za intenzivnu negu i onkologiju trebaju efikasne antibiotike.
ECDC smatra da 25000 smrtnih slučajeva svake godine u Evropskoj uniji prouzrokuje otporne baketrije, što je više od polovine od broja poginulih u saobraćaju. To košta 1,5 milijarde evra godišnje, od kojih 930 miliona za bolnice.
Otporne bakterije ubiju desetak hiljada pacijenata u Sjedinjenim Državama, u Evropi su najzahvaćenije mediteranske zemlje, dok su nordijske zemlje pošteđenije. Nekoliko zemalja je pokrenulo kampanje senzibiliziranja stanovništva na beskorisnost antibiotika protiv virusnih bolesti.
Zlatni stafilokoka, jako raširena rezistentna bakterija, u porastu je u nekoliko evropskih zemalja od 2003. Najviše brine nedostatak novih antibiotika.