Konferencija „Udahni život, zaštiti pluća“- Imunizacija protiv oboljenja izazvanih streptokokusom pneumonije
“Udahni život, zaštiti pluća” naziv je kampanje koju je pokrenulo Udruženje lekara opšte i porodične medicine, uz podršku Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Cilj kampanje je edukacija opšte javnosti o značaju imunizacije protiv oboljenja izazvanih streptokokusom pneumonije kod rizičnih grupa, dece i starije populacije.
–Ministarstvo zdravlja Republike Srbije donelo je nove smernice o dodatnoj imunizaciji. Naime, pored vakcinacije protiv sezonskog gripa, neophodnosti imunizacije protiv kovid infekcije, treba uzeti u obzir da je sve veći broj pacijenata koji oboljevaju od streptokokus pneumonije. Zbog toga su donete preporuke o neophodnosti vakcinacije zdravstvenih radnika, dece i osoba koji pate od hroničnih bolesti, kao i osoba starijih od 65 godina. Imunizacijom rizičnih grupa stanovništva smanjujemo broj hospitalizacija, time smo rasteretili Republički fond za zdravstveno osiguranje i što je najvažnije smanjili smrtnost stanovništva. Vakcina je besplatna za sve ove kategorije, istakao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, doc. Dr Predrag Sazdanović.
– Institut za javno zdravlje ovim putem želi da informiše javnost i posebno da skrene pažnju osobama sa kardiovaskularnim oboljenjima, osobama sa dijabetesom, hroničnim bolestima pluća, jetre i bubrega, transplantiranim pacijentima i osobama sa izrazito oslabljenim imunitetom o neophodnosti vakcinisanja protiv streptokokne pneumonije, naglasila je doc. Dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
–U svetu godišnje oboli oko 450 miliona ljudi od upale pluća, od toga je 1,6 % dece u razvoju obolelo upravo od streptokokne pneumonije. Komplikacije ove bolesti su velike, upala uha i grla, gnojne infekcije pluća, voda u plućima, apces i na kraju otkazivanje pluća. Može se javiti meningitis i sepsa. Zbog toga je bolje prevenirati nego lečiti komplikacije nastale ovom bakterijom, istakla je dr Jelena Menković, pneumofiziolog u Gradskom zavodu za plućne bolesti i tuberkulozu.
– Vakcinu protiv streptokokne pneumonije treba da prime svi oni koji se vakcinišu protiv sezonskog gripa. Vakcina postoji više od 40 godina i svrha ove kampanje je da se informiše opšta javnost o dostupnosti vakcine i njenom značaju za zdravlje. U gradu će biti postavljeni pultovi gde će lekari iz Udruženja lekara opšte i porodične medicine
davati savete zainteresovanim građanima o značaju imunizacije protiv streptokokne pneumonije. Informacije će biti dostupne i na bilbordima i led ekranima postavljenim u sredstvima javnog informisanja, naglasila je dr Aleksandra Cvetković, predstavljajući kampanju “Udahni život, zaštiti pluća”.