Kako napraviti ličnu kolekciju parfema? Evo šta kažu eksperti!
Kako napraviti ličnu kolekciju parfema, kako po mirisnim notama, tako i prema prilici, delu dana i dobu godine, otkrivamo vam u nastavku.
Mošus, jasmin, sandalovina, cirtrusne note, vanila… Koji miris najviše volite? Biranje omiljenog mirisa nije uvek lak posao, naročito kada su u pitanju delikatne razlike. Pa ipak, svako od nas žudi ka tome da napravi kolekciju mirisa, ispunjenu mirisima različitim kao samo raspoloženje.
Ovaj zadatak možda zvuči zastrašujuće, naročito ukoliko „ne stojite“ dobro s parfemskim vokabularom. Da bismo olakšali proces, odlučili smo da pomoć potražimo od eksperata. A evo šta smo saznali.
Kako napraviti ličnu kolekciju parfema- katergorije
U najvećem broju slučajeva, većina nas bira dva tipa kategorija- parfem i toaletnu vodu. Razlika je u samoj koncentraciji mirisa. Parfem sadrži veći nivo mirisa, a samim tim je intenzivniji i duže traje.
Kada biramo između ove dve kategorije, treba imati na umu tip: sintetički ili prirodni. Za prirodni tip preporuka je da biramo parfem, a kada je u pitanju toaletna voda, sintetičke hemikalije su bolja opcija. Razlog se krije u tome što sintetički mirisi traju duže, a to nam treba kada je toaletna voda u pitanju (jer ona svakako kraće traje od parfema).
Pravljenje kolekcije parfema trebalo bi da se sastoji od kolonske vode, parfema, mirisa za lice (face mist), mirisa za kosu i mirisnih ulja za telo.
Razumevanje mirisnih nota
Mirisi se, prema ekspertima, dele na note, a postoje ih tri: gornja, srednja i bazična.
- Gornja nota je zapravo prvi miris koji osetimo kod parfema
- Srednja nota daje mirisu karakter i intezitet
- Bazična nota daje balans i dubinu mirisu
U pitanju je piramidalna kompozicija, a sve note utiču na krajnji miris.
Kolekcija parfema
Pronalaženje ličnog mirisa je subjektivno iskustvo. Stoga, savet je da počnete s istraživanjem šta vas zapravo privlači.
Drugo, miris posmatrajte kao nešto što naglašava vaše raspoloženje. Stručnjaci savetuju da na parfeme gledamo kao na ličnosti. Stoga treba obratiti pažnju na to kako se osećate kada pomirišete određeni parfem.
I konačno, razmišljajte to tome da li miris budi osećaj užitka, uzbuđenja, nostalgije?
Kada je u pitanju slojevito slaganje mirisa, treba imati na umu nekoliko stavki.
- Sastojci parfema (da li je prirodan ili sintetički)
- Doba dana u kojem ih nosimo (za dan se preporučuju blaži a za veče jači)
- Doba godine (leti se preporučuju citrusni tonovi, dok su zimi bolji „teži“ parfemi)
Ali na kraju dana, odluka je na vama.