Kako aktivirati imuni sistem: Jednostavni saveti eksperata!

by | oktobar 28, 2022
Kako aktivirati imuni sistem

Otkrivamo vam trikove i savete kako aktivirati imuni sistem tokom sezone prehlada i gripa koja je pred nama. 

Naš imuni sistem je čuvar našeg zdravlja. Antitela, bela krvna zrnca, kao i niz drugih jedinjenja i proteina pomažu mu da odbije napade virusa, bakterija i drugih nepozvanih „gostiju“. Ne poslednju ulogu u ovoj borbi igraju krajnici sa timusnom žlezdom, limfni sistem, koštana srž i slezina. Generalno, ovo je veoma suptilan i složen mehanizam, o čijim mogućnostima se još uvek mnogo ne zna. Ali apsolutno je jasno da zdrav način života pomaže u jačanju imunološkog sistema, a pušenje, zloupotreba alkohola, nezdrava ishrana, stres mogu to potkopati.

Kako aktivirati imuni sistem

Napunite organizam vitaminom C

Askorbinska kiselina je snažan imunostimulirajući agens.Najbolji izvori su mu paprika, brokoli, agrumi, kivi, brusnice, peršun, celer, kiseli kupus. Vitamin C povećava aktivnost imunih ćelija (neutrofila i limfocita koji uništavaju infekciju), štiti sluzokožu nosa i grla od virusnih toksina, odgovoran je za proizvodnju karnitina (pomaže da se infekcije lakše podnose), a takođe igra značajnu ulogu u proizvodnji serotonina, hormona sreće).

Problem je u tome što se tokom skladištenja lekoviti vitamin uništava. Ista stvar se dešava sa produženom toplotnom obradom. Na primer, limun koji je upravo ubransa drveta sadrži oko 200 mg askorbinske kiseline, a posle mesec dana na polici prodavnice neće biti više od 30 mg. Kako to sprečiti? U ishranu uključite što više svežeg povrća i voća, a kada se razbolite, uzimajte suplemente sa vitaminom C.

Ovo morate probati! 5 namirnica (i 5 recepata!) kao podrška za imunitet

Članak se nastavlja posle reklama

Zalihe joda

Na početku napominjemo da prekomernim konzumiranjem joda možete naneti štetu štitnoj žlezdi, jer je neorganski jod u tinktruama je prisutan u veoma visokim koncentracijama.

Lakši i sigurniji način su namirnice koje sadrže jod. On se može naći u  karfiolu, morskoj ribi, orasima. Međutim, njen najbolji izvor su morske alge. Ova drevna alga je u stanju da akumulira jod iz okeana i pretvori ga u organski oblik. Da bi imunitet bio najbolji, jedite jednu kašičicu dnevno.. Ovo će vam pomoći da se rešite nedostatka joda.

Takođe možete da se kupate sa morskom solju: tokom takvih procedura, jod ulazi u telo kroz kožu i respiratorni sistem, jer je vazduh u kupatilu zasićen njime gotovo isto kao i na obali.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako aktivirati imuni sistem- pijte kefir

Naučnici kažu da su stanje crevne flore (mikrobioma) i imunitet usko povezani. Naša prijateljska mikroflora je uključena u različite procese u vezi sa imunitetom, pomaže u aktiviranju odbrane organizma, sprečavanju gripa i SARS-a . Da biste normalizovali crevnu mikrofloru, češće u ishranu uključite fermentisane mlečne proizvode koji sadrže žive bakterije – to su kefir, fermentisano pečeno mleko, jogurt, acidofil i jogurt (ali bez šećera, zgušnjivača i drugih aditiva). Svi oni takođe doprinose proizvodnji posebnih proteina u telu – interferona koji štite sluzokožu od virusa i bakterija.

Budite pozitivniji

Ništa ne slabi imunitet kao vremenski pritisak i hronični stres. Nije tajna da ARVI, gripu i korona virusu često prethode razne nevolje, kao i nedostatak sna i prekomerni rad, koji slabe odbranu tela. Preporuke ovde su jednostavne: odvojite vreme za odmor, dovoljno spavajte, bavite se sportom, provodite više vremena sa prijateljima i porodicom. Aromaterapija, vežbe disanja, akupresura, meditacija i druge tehnike opuštanja takođe pomažu da se oslobodite negativnih emocija.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako aktivirati imuni sistem- jačajte telo

Naravno, ovaj proces treba započeti u leto, kada se možete polivati hladnom vodom, kupati u moru i hodati bosi po travi, postepeno navikavajući telo na promene temperature. Međutim, u jesen i zimu, takođe ne morate stalno da se uvijate u toplu odeću i da držite prozore zatvorene.Optimalna temperatura u stanu je 18-22 C.

Većina nas voli da je u kući toplije – 24-26 C. Šta se onda dešava? Sedite ceo dan u toploj prostoriji, a zatim izađete na hladan vazduh. Kao rezultat toga, usled povećanog prenosa toplote, telo gubi previše toplote, prehlađujete se, čak i kada nema mrazeva, i razbolite se.

Lekari savetuju i više kretanja! Dokazano je da redovna fizička aktivnost jača imuni sistem i smanjuje verovatnoću susreta sa virusnim infekcijama gornjih disajnih puteva.

Šta da radite ako se razbolite?

Nekoliko jednostavnih saveta će vam pomoći da brže dođete u formu.

  • Ulje origana sadrži karvakrol, koji ima antibakterijska svojstva. Eterično ulje se može dodati u aroma lampu, ili možete naneti 2-3 kapi na stopala, aktivno ih masirati i staviti tople čarape (kontraindikovano za decu, buduće majke i žene koje doje).
  • Ehinacea skraćuje vreme bolesti. Čaj sa ehinaceom savetuje se piti čim se pojave znaci prehlade – 2-3 šoljice (moguće sa medom) ujutru.
  • Med ima antimikrobno i antivirusno dejstvo i omiljeni je narodni lek za prehladu. Ali nemojte preterati: ovaj slatkiš ima visok sadržaj šećera, što može negativno uticati na nivo insulina i leptina.

 

Članak se nastavlja posle reklama
Lepota i zdravljeminiseries/iStock/Getty Images Plus via Getty Images