Deset trikova koji će vas zaštititi od suvišnih kalorija
O hrani razmišljamo puno, ali o načinu na koji je konzumiramo malo. Upravo bi ovome trebali da posvećujemo puno više pažnje jer, osim zdravih namirnica, i ispravno konzumiranje ima važnu ulogu u pravilnoj prehrani i nepreterivanju u hrani.
Za vreme jela volimo da se opustimo, međutim stručnjaci ističu kako je to vreme kada bismo itekako trebali da koristimo moždane vijuge i da dobro pazimo šta i koliko jedemo.
Na početku to može da bude pomalo naporno, ali nakon nekog vremena preći će u naviku i spasiće vas od unosa suvišnih kalorija. Sledećih deset jednostavnih načina pomoći će vam da postignete upravo to – steknete naviku kontrolisanog jedenja i jedete manje.
1. Koristite manje tanjire i visoke i uske čaše
Normalne porcije izgledaće obilnije na manjem tanjiru. Tako ćete izbeći posluživanje prevelike količine hrane, što je često tako ako su tanjiri veliki. Nekoliko studija pokazalo je da svi, od dece do iskusnih konobara, toče manje ako koriste visoke, uske čaše, a ne niske i široke.
2. Razrežite hranu na veličinu zalogaja
Čim se pred vama nađe tanjir s hranom, razrežite je na zalogaje. Naravno, to se odnosi na meso i slične namirnice koje možete razrezati. Dobar trik biće i ako ostavite deo obroka za posle. To je takođe najbolje da napravite pre nego što počnete da jedete. Na taj način imaćete potpunu kontrolu nad time koliko ste pojeli.
3. Zastanite, gledajte i slušajte dok jedete
Nemojte da pričate s punim ustima. Spustite viljušku između zalogaja kako biste se skoncentrisali na razgovor koji se vodi. Tako ćete pokazati pristojnost, ali ćete i jesti sporije. Nakon radnog dana, uživajte u ukusnoj večeri s porodicom, međutim ne zaboravite da podelite s njom i utiske dana i da poslušate kako su ga proveli vaši najmiliji.
4. Ostatke hrane ostavite na vidiku
Bilo da je reč o kostima od mesa, omotima čokoladica ili ljuskama orašastih plodova, dokaze o tome koliko ste pojeli ostavite na vidiku dok jedete te ih tek posle bacite u đubre. Na taj način, pokazala su istraživanja, poješćete trideset odsto manje.
5. Vino sačuvajte za desert
Alkohol otvara apetit, stoga ako volite uz jelo da uživate u čaši vina ili pivu, popijte ih na kraju obroka, odnosno sačuvajte za desert. Uz finu kapljicu odlično će pasati bobice, šljive, breskve, jabuke i jagode, a imaćete kalorijski uravnotežen desert.
6. Dok kuvate žvaćite žvakaću gumu ili…
Poznat vam je onaj osećaj gladi za vreme pripremanja jela? Možete da ga obuzdate žvakanjem žvakaće gume s ukusom peperminta koji smanjuje apetit. Osim toga, usta će vam biti zauzeta pa nećete padati u iskušenje da gricnete nešto.
7. …šargarepa
Ako ne volite žvakaće gume, neka vam pri ruci uvek bude sveža šargarepa. Zdraviju grickalicu teško ćete da nađete. Osećaj gladi može da otera i čaša vode.
8. Ne preskačite obroke
Ako ne jedete dovoljno preko dana bićete gladni naveče, kada se hrani zbog umora teže odupirete. Ako nemate vremena da pripremate doručak, izaberite jedan ili dva jutarnja obroka koja možete da pojedete na brzinu, a ručak pripremite kod kuće veče pre i ponesite ga na posao.
9. Operite zube odmah nakon večere
Teško da ćete želeti da pokvarite svež zadah pre spavanja. Večernjim pranjem zuba označićete kraj jela za taj dan te izbaciti obroke pre počinka i buđenja s težinom u želucu i kojim dekagramom više.
10. Stres ne lečite hranom, već vežbanjem i druženjem
Dvadeset minuta joge ili vežbi disanja i opuštanja efikasnije će otkloniti stres nego čokolada, sladoled ili bilo koja druga kalorična poslastica. Vežbe opuštanja smanjuju nivo hormona stresa kortizola koji podstiče želju za hranom. Pomoći će i poziv prijateljici, čitanje knjige, šetnja, milovanje psa, maženje s partnerom.
Izvor: zadovoljna.hr