Kako se ne ugojiti tokom zimskih praznika?

by | novembar 17, 2022
Kako se ne ugojiti tokom zimskih praznika

Kako se ne ugojiti tokom zimskih praznika pitanje je koje većina nas postavlja iz godine u godinu. A sada, konačno, imamo i rešenja!

U periodu hladnog vremena našem telu je mnogo više potrebno grejanja nego leti, zbog čega često želimo da jedemo. A evo šta da radimo da se zagrejemo a da se pritom ne ugojimo.

Kako se ne ugojiti tokom zimskih prazniak

Jedite mlečne proizvode

Činjenica je da male porcije jogurta, sira i bilo kojih drugih proizvoda koji sadrže mleko deluju kao sagorevači masti u našem telu. Sve je u vezi sa kalcijumom, fosforom i magnezijumom – to je trojstvo minerala koje ubrzava razgradnju viška masnog tkiva, posebno u predelu struka. Plus gore navedenom – telo dobija dovoljnu dozu proteina kako bi ne samo zadovoljilo glad, već i uzelo pod kontrolu. Međutim, prekomerna strast za sirom može dovesti do nepovratnih promena: sadrži veliku količinu soli i masti, što ne utiče najbolje na stanje vašeg tela.

Aromaterapija

Ovoj praksi takođe treba pristupiti mudro – mora se zapamtiti da je višak stranih mirisa saučesnik migrene i nervnih poremećaja, pa pronađite sredinu. Ako ne odete predaleko, aromaterapija je odličan način da smirite preterani apetit uveče. Zamislite slatke i začinske arome vanile, cimeta, čokolade, citrusa, tuberoze, jasmina, pačulija, lavande, ruzmarina, doprinose odličnom raspoloženju, osećaju smirenosti, udobnosti, a takođe i smanjuju apetit. To jest, jednostavno rečeno, vaš mozak daje komandu celom telu da se zasiti samo zahvaljujući mirisima. Sudeći po nedavnim studijama, miris mente je prepoznat kao najefikasniji u borbi protiv viška kilograma. Između ostalog, aromaterapija je pravo oslobađanje od stresa.

Kako se ne ugojiti tokom zimskih praznika- ispijanje vode

Odavno je poznato šta nam preti dehidracija: glavobolja, opšta slabost, starenje kože i, iznenađujuće, spor metabolizam. Osim potrebnih dva litra vode dnevno, stručnjaci savetuju da se gubitak vode nadoknadi povrćem i voćem koje je sadrži u višku. Uglavnom, skoro svo povrće i voće je bogato antioksidansima i vodom, koja lako prodire u ćelije tela bez ometanja cirkulacije krvi i bez izazivanja otoka. Istina, neki od njih su posebno korisni. Tako, na primer, sa početkom hladnog vremena, vreme je da uključite krastavac (95% vode), paradajz (95% vode), patlidžan (92% vode), šargarepu (88% voda) u vašu ishranu.

Članak se nastavlja posle reklama

Inače, hrana koja sadrži vodu ne uključuje samo povrće i voće: pileća prsa na žaru su izvor više od 65% vode, a losos (bez obzira na to kako se odlučite da ga kuvate) – 62%.

Koristite laneno brašno

Pored toga što je brašno od lanenog semena ukusno samo po sebi – ima prijatan orašasti ukus, takođe je i zdravo. Laneno brašno je izvor gotovo svih supstanci neophodnih ljudskom telu, ne samo zimi, supstanci: omega-3 i omega-6 masnih kiselina, vitamina B, kalijuma, magnezijuma, cinka i antioksidanata – sve ove magične supstance pomažu u jačanju vašeg imuniteta, nervnog sistema, a potpomažu besprekornu funkciju mozga, te nam obećavaju  lepotu dugi niz godina.

Osim toga, brašno od lanenog semena dugo ostavlja osećaj sitosti, sve je u proteinima i vlaknima, kojih ovaj proizvod sadrži u višku. Od takvog brašna možete lako da kuvate sva ona jela za koja ste navikli da koristite obično pšenično brašno – palačinke, palačinke, pite, uopšte, šta god vam srce poželi.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako se ne ugojiti tokom zimskih praznika- Kontrolišite svoj apetit

Pokušajte da tačno odredite koje namirnice mogu da zadovolje vaš apetit, a koje ga, naprotiv, izazivaju. Odavno je poznato da jabuke, koje same po sebi ne predstavljaju opasnost za figuru, spadaju u drugu grupu, isto važi i za agrume, pa sa ovim proizvodima treba biti izuzetno oprezan. Takođe, bilo kakve slatkiše i sve što vam donosi ne samo zadovoljstvo, već i nepotrebne kilograme, može se bezbedno pripisati provokatorskim proizvodima: kobasicama, hlebu i bilo kojoj prženoj hrani sa puno ulja. Problem je u tome što sve ove poslastice istovremeno sadrže mnogo soli, šećera i masti – takva nuklearna mešavina negativno utiče na mozak, dajući mu lažni signal gladi.

Kako se ne ugojiti tokom zimskih praznika- Jedite po satu

Uprkos upornim preporukama nutricionista da se naviknete da jedete u malim količinama, ali najmanje četiri do pet puta dnevno, ova dijeta nije pogodna za sve. Štaviše, iz radikalno suprotnih razloga: kod nekih takva česta grickalica izaziva apetit, dok su kod drugih, naprotiv, prisiljeni da jedu silom – telo jednostavno nema vremena da ogladni. Nijedno od ovoga se ne može smatrati normom.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta da radim? Prvo, ne bi trebalo da svedete ceo svoj život na kontrolu kada i kako jedete. Uglavnom, najrazumnija ishrana je tri obroka dnevno: doručak, ručak i večera. Ali ne zaboravite, svaki od tri obroka treba da bude potpun, ali ne preteran. To jest, ako više volite tri obroka dnevno, moraćete da uzmete u obzir nekoliko jednostavnih pravila.

Tako, na primer, treba da večerate pre mraka, a svaki obrok treba da se dešava svakodnevno u isto vreme – telo, baš kao što vam je potreban raspored. Jedenje tokom dana je neophodno iz jednog jednostavnog razloga: kako su naučnici otkrili, veštačko svetlo, neredovni i kasni obroci remete hormon melatonin, koji kontroliše san i budnost.

lepotaizdravlje.rsLiudmila Chernetska/iStock/Getty Images Plus via Getty Images