Brzo i efikasno mršavljenje: Dve najveće greške koje nas u tome sprečavaju (a koje većina i pravi)!
Brzo i efikasno mršavljenje je moguće, ako pratite određena pravila…
Na putu do figure iz snova, ljudi pribegavaju različitim metodama – dijetama, iscrpljujućim vežbama, lekovima. A u stvari, zdravo mršavljenje ometaju dva dijetetska trenda. Vitkost je normalno stanje zdravog tela i ljudske psihe. Ako se dobro hranite i održavate ravnotežu u telu, onda se ne plašite viška kilograma.
Promene u prirodnoj težini mogu biti izazvane više razloga:
- nezdrava ishrana sa viškom šećera, brzim ugljenim hidratima i zasićenim mastima;
- nedostatak vitamina i mikroelemenata;
- hipodinamija;
- hormonska neravnoteža;
- hronični stres;
- poremećaji spavanja;
- loš mikrobiom koji narušava funkciju creva.
Ako vam gore navedeno nije relevantno, ali dijeta i trening ne daju rezultate, trebalo bi da preispitate svoju ishranu i dnevnu rutinu. Najverovatnije koristite trendovske savete o ishrani koji nemaju nikakve veze sa zdravim gubitkom težine.
Brzo i efikasno mršavljenje- greška broj 1
Drastično smanjenje unosa kalorija
Zapamtite jednostavnu istinu: ne možete smanjiti sadržaj kalorija u ishrani ispod 1200 kcal dnevno. Ovo je kritična norma čak i za veoma mršave devojke.
Niskokalorične dijete su opasne po zdravlje iz više razloga:
- mogu dovesti do nedostatka makro i mikroelemenata;
- izazivaju iscrpljivanje energije nervnog sistema i nervne poremećaje (anksioznost, anksioznost, strahovi, plačljivost, nagle promene raspoloženja, kao i nesanica, depresija, astenija i neuroze);
- utiču na gubitak mišićne mase;
- dovode do hormonske neravnoteže;
- utiču na krhkost noktiju i gubitak kose;
- pogoršavaju kvalitet kože;
- dovode do dehidracije i poremećaja creva.
Nedostatak kalorija često dovodi do nekontrolisanih poremećaja u ishrani, a kao rezultat toga, jedete mnogo više nego da jedete pun obrok i to tri puta dnevno.
Niskokalorična dijeta usporava metabolizam i smanjuje brzinu svih procesa u telu. To jest, nedostatak hranljivih materija izaziva stres za telo, a kalorije primljene će skladištiti u depou masti.
Bezbedno mršavljenje: Koliko kilograma je zdravo izgubiti na mesečnom nivou?
Greška broj 2
Voće umesto slatkiša i za doručak
Povrće i voće se preporučuju za većinu dijeta. Sadrže vitamine, esencijalna biljna vlakna i antioksidante. Ali prekomerna konzumacija slatkog voća samo će povećati težinu. Voće je bogato fruktozom, koja dramatično povećava nivo glukoze u krvi.
Prirodni šećeri, kada se konzumiraju u većoj količini, doprinose povećanju kalorijskog sadržaja u ishrani i povećanju težine. Ako jedete voće u velikim količinama bez povezivanja fizičkih vežbi, glukoza koja ulazi u telo će početi da se prerađuje u masnoću i da se taloži na bokovima i u stoma).
Višak fruktoze (više od 15 g dnevno) može dovesti do masne jetre. Zbog velike količine jednostavnih ugljenih hidrata, voće se ne može preporučiti kao osnova dijete za mršavljenje.
SZO preporučuje da jedete najmanje pet porcija povrća i voća dnevno, od kojih ne više od dve porcije voća. Jedite bilo koje voće samo nakon glavnog obroka. Što se tiče povrća, nisu svi pogodni za ishranu. Na primer, cvekla i bundeva sadrže fruktozu i saharozu, dok je krompir bogat prirodnim skrobom.
Za dijetalni meni preporučuje se da izaberete povrće sa niskim glikemijskim indeksom:
- Plavi patlidžan,
- brokoli,
- paprike,
- paradajz,
- prokulice i beli kupus
- tikvice,
- luk,
- rotkvica,
- repa,
- špargle,
- krastavci,
- morske alge.